Obyčejný rýč vs. Fiskars



   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?) 
10.5.2010 19:46

Už na začátku diskuse jsem napsal, že na rýči se toho moc vymyslet nedá. Musí se vzít do "teplejch" a makat. Jediné co je možné ve větší míře měnit je materiál. Většina příspěvků "fiakarsistů" je ale vedena v duchu, že zatímco fiskars je jediný ergonomický a kvalitní, ostatní výrobky jsou vozhejbly z bláta. Není tomu tak. A příspěvky typu "s rýčem fiskars jsem se ani nezapotil..." 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 196.253 (?), 10.5.2010 20:18

2 PP: Ne každý má možnost sehnat starý kovaný rýč po prarodičích.

Já ho doma mám (když si vzpomenu, nafotím), a musím říct, že se s fiskarsem tak nenadřu, byť sám opravdu nedělá. Netrpím obsesí pro tuto značku, nicméně přesto, či právě proto mě překvapilo, že sekera rýč a lopata fungují lépe než "domácí standard". Ještě máme v rodině nerezový rýč, který má zápustku asi 35 cm nad čepel, a v tom je litá plastová (ABS?) násada. Věřte nevěřte, s F se ryje lépe. Neříkám, že to je rýč ze všech rýčů nejrýčovatější, nad který není. Je spotřební zboží, které lze koupit v každém druhém železářství, a pokud po něm někdo šáhne, nebude si tlouct hlavu. Rozhodně je to nadprůměrné nářadí (aspoň to uvedené).

Kdysi jsme měli doma "rycí lopatu" z USA, ale mohutnější, a těžší, s jasanovou, dvojitě zahnutou násadou, čepel měla tvar zahnutého rýče a mírným rantlem, taková zmutovaná srdcovka. Byla to výborná, drahá a nezničitelná lopata, bohužel byla zcizena. F lopata je této podobná, ale lehčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 10.5.2010 21:02

Každý, kdo má zahradu (ne pole) stráví s rýčem v rukou hodně času. Většinou času vyplněného námahou. Pro zahráídkáře je rýč totéž co pro lesního dělníka jeho motorová pila (kam se hrabe diskuze o rýčích). Není to o značce, nemám rád značku Fiskars, nůžky bych nikdy nekoupil a nože mě vyloženě zklamaly. Ale rýč ušetřil dost úsilí.  Je mi s podivem, že tak jednoduchou věc vymysleli až v závěru 20. století

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 10.5.2010 8:25

Rýče po otci a dědovi mám - několik. Násadu za 80 Kč jsem zlomil pokaždé při vyrývání stromku ze školky. Fiskars není věda, ale s jejich rýčem mám po starostech. Nemluvě o tvaru rukojeti, který žádná koupená násada nemá. Rýčů po dědovi si vážím, ale již pár let tiše odpočívají na půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kaccerr - (9) - 188.99 (?), 10.5.2010 18:20

Jak píše Miloš, to není jen o pseudokvalitě a nostalgických vzpomínkách na dědy a otce, to je taky o ergonimii, s rovným rýčem jde rýt, ale ne nakládat m3 zeminy do koleček. Prostě zakřivení rukojeti na fiskarsu+ jeho velmi nízká hmotnost-to je úspora práce a svalů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jez33 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 150.25 (?), 22.6.2010 0:08
Ryl zahradny-fiskars - neocakavam ze za mna bude nieco robit sam, na zahradach robim rad. Pole nerylujem, takze nemam otestovane ako je to po x aroch, ale co sa roznorodej prace na zahrade tyka, nemam si na co stazovat. mozem len pochvalit. vykopy, pacenie, aj kamen ci beton s nim odrazim ked mi kusok zavadza a nechce sa mi ho vytahovat lebo je velky a v poho.cista spokojnost. nemam potrebu skusat nieco ine. iba ak by ste mi doporucili nejake ine kvalitne naradie. ku dedovi 400 km urcite nepoficim. a tych 600-700 KC je v poho kedze to pouzivam celu sezonu. Este som mal kedysi v ruke ryl od gardeny s vymenitelnou cepelou. mozno na kopkanie ale na roznorode prace podla mna nevhodne, parkrat som zavadil o upinanie a riadne som si zanadaval. cepel makka proti F.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 133.182 (?), 10.5.2010 18:25

Pěkně jste to napsal, jen co je pravda Já jsem v sobotu zryl záhonek a vyryl zlomenou vrbu. Práce byla odpočinkem. Sice jsem se zapotil ale záda mě nebolí, což se mi po práci s rýšem stávalo často. Trochu od tématu, nevíte někdo, zda se dají sehnat na internetu kované motyky? Máme těžkou hlínu a to plechové bláto je na nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 163.3 (?), 10.5.2010 19:13
A který ten Fiskars rýč je vlastně dobrý? V nabídce je jich spousta a jen špičaté ostré mají tři.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 133.182 (?), 10.5.2010 19:17

Já vlastním ten, co je na stránkách Fiskar označen jako "Rýč zahradní teleskopický, špičatý" Koupil jsem ho díky slevě. Myslím že stejně dobrý je i ten jejich neteleskopický, který tehdy stál stejně jako teleskopický. Tedy v případě, že nemáte nějakou anomální postavu :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 163.3 (?), 10.5.2010 19:27
Děkuji za rychlou reakci! Ten rýč vypadá dobře a navíc je i lehký. Používáte jej i na "těžké" rytí nebo jen na kultivaci. Mám totiž jílovici a občas je potřeba něco vykopat i do jílu, tak ať jej hned nezlomím... Fiskars má rýč přímo do jílu, ale ten je již dost těžký.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika