Světlušky 2012



Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?)
3.6.2012 22:45

Dobrý večer. Pepo, staré pařezy v noci svítí, né všechny. Mám pro to svoje vysvětlení. Člověk jsoucí nočním lesem má max. rozšířené zorničky, aby pohltil co nejvíce toho nic co je v tmané noci vidět. Staré pařezy mívají světle žlutohnědou barvu, která kontrastuje na tmavším pozadí. Tmavé pozadí pohlcuje více toho mini světla co je v nočním lese a tím pádem světlejší  pařez jakoby svítí. Dále v tlejícím pařezu probíhá jistý rozkladný proces a tento proces může vyzařovat malinko tepla a zároveň i světla. Když sečteme tyto věci - rozšířené zorničky, světlejší dřevo na tmavém pozadí a rozkladný proces dřeva, potom pařezy v takovévém stavu a prostředí opravdu "svítí".  Neber to tak, že si u pařezu přečteš noviny, ale nepřerazíš si o něj nohu i v tmavé noci.  Zdeněk

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.116 (?), 10.5.2012 7:00, zobrazeno: 39500x

Blíží se nám opět jejich doba.

Hlaste, prosím, jejich výskyt, sledování, Vaše zážitky se světluškami, vždyť to jsou tak zajímaví tvorové.

Josef.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 157.58 (?), 27.5.2012 23:54

Od minulého příspěvku jsem zatím po světluškách pátral marně. Až dnes v podvečer, za raného šera, konkrétněji cca v 21.43 jsem ve skalce zahlédl známé zelenavé světélko. A později se přidalo ještě druhé - viz foto. Nejsou to kvalitní fotky, pouze mobilem, ale jen jsem to chtěl zadokumentovat. Dnes večerse ale samičky nápadníků nedočkaly, ni jedno lítací světélko jsem široko daleko během necelé hodiny ještě nezahlédl.

Ale každým dnem (cca do týdne) to jistě začne.

Josef.

první světluška - 21.43
první světluška - 21.43
první světluška ve skalce
první světluška ve skalce
dvě světlušky - cca 22.15
dvě světlušky - cca 22.15
opět ony dvě světlušky
opět ony dvě světlušky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 180.23 (?), 28.5.2012 22:46

Tak jsem se právě vrátil z procházky za světluškami. "Hlavní skalková světluška" svítila jak o život a lákala nápadníky... V lese v trávě pod stromy jsem zahlédl asi čtyři světélka. A po návratu na skalce už svítila světýlka dvě, jako včera, jedno pouze změnilo polohu... Ale zase žádný letící brouček se ještě nedostavil... Třeba už zítra?

A co u vás? Jak jste na tom se světluškami?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 149.176 (?), 29.5.2012 22:04

Obě skalkové světlušky zcela jasně až oslnivě svítí, nemohou se dočkat nápadníků... Ti se však dosud neukázali. Ještě vyrazíme s kočkou (čtyřnohou, chlupatou) na lehkou procházku...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 46.79 (?), 3.6.2012 22:16

Tak po několika dnech se opět hlásím se zpravodajstvím: zatím nic a to se je snažím sledovat prakticky denně.

Už tři dny nesvítí ani ve skalce. :-(

Při jedné hustě soumračné procházce (tehdy, když jsem hledal podběl a lopuch) jsem však objevil jinou zajímavost: svítící pařez. Upřesním: na starém pařezu (odhad: cca 5-10 let po poražení) byl kousek odchlíplé kůry (5*5 cm). Ve tmě vydával slabé bílé světlo. Když jsem ho vzal do dlaně a zakryl druhou dlaní tak, abych odstínil případné světlo odjinud, nebylo pochyb, že tuto slabou záři vydává onen kousek kůry, resp. jeho vnitřní strana (a rovněž vnější strana pařezu, odkud se kůra odloupla).

Kdo máte podobnou osobní zkušenost?

Josef,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 3.6.2012 22:45

Dobrý večer. Pepo, staré pařezy v noci svítí, né všechny. Mám pro to svoje vysvětlení. Člověk jsoucí nočním lesem má max. rozšířené zorničky, aby pohltil co nejvíce toho nic co je v tmané noci vidět. Staré pařezy mívají světle žlutohnědou barvu, která kontrastuje na tmavším pozadí. Tmavé pozadí pohlcuje více toho mini světla co je v nočním lese a tím pádem světlejší  pařez jakoby svítí. Dále v tlejícím pařezu probíhá jistý rozkladný proces a tento proces může vyzařovat malinko tepla a zároveň i světla. Když sečteme tyto věci - rozšířené zorničky, světlejší dřevo na tmavém pozadí a rozkladný proces dřeva, potom pařezy v takovévém stavu a prostředí opravdu "svítí".  Neber to tak, že si u pařezu přečteš noviny, ale nepřerazíš si o něj nohu i v tmavé noci.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 39.86 (?), 1.7.2012 16:06

Jako voják v roce 1967 jsem viděl svítící pařezy při nočním přesunu v horkém létě v  Jeseníkách od 22 hod do 3 ráno jsme jich viděli asi sedum některé svítily opravdu dost na 15 až 25metrů byly vidět Svatojánské mušky, na zahradě u rybízu, není to tam moc udržované tráva, srha a kostřava ,tam se včera rojily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 45.14 (?), 1.7.2012 22:19

Díky za Vaši zkušenost s těmi svítícími pařezy i se světluškami.

Já jsem teď vykouknul z okna, prší, ale i tak létají (světlušky, ne pařezy :-). Je jich sice málo, ale jsou tam. 

Josef..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 1.7.2012 22:40

Jééé, u vás prší...?! Upřímně závidím...sad U nás už dva dny výheň a i to je slabé slovo, na to, co tu je - 38stfrown a pochybuju, že kapnesad Na procházku s pejsama, jsem šla skoro v 19.30h, většinu kolem potoka a i tak jsme málem zdechnuli. Vraceli jsme se ve 22h a světlušek bylo všude kolem plno, ale byla jsem tak pekelně dokousaná od hovad (to bylo dneska jak pouštění žilouwink ) že jsem je pořádně ani nevnímalasad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 39.86 (?), 2.7.2012 5:47

           Jozefe, u nás když prší, tak nelétají světlušky ani pařezy. Jednou při silné bouřce padaly trakaře, ale i to byla vyjímka.       Zdraví Vás pozorovatel přírody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika