Světlušky 2012



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 65.82 (?) 
6.8.2012 21:16

Myslel jsem, že další příspěvek k tématu už nedoplním, že nebude příležitost.  Ale v předchozích dnech jsem do pozdního večera (do nějakých 22.30) kosil vysokou trávu za chalupou. A hle: ve strništi se světýlka objevovala, sice slabší, ale přece jen nějaká. Předpokládám, že se jednalo o larvy světlušek a že nesvítily nahoru, ale dolů: světelný orgán mají na spodní straně zadečku a nyní nemají důvod, proč by svítily nahoru.

Ještě jsem chtěl vyzvat ty přispěvatele, kteří v uplynulých letech sdělovali, že u nich světlušky svítí až později, koncem léta, v srpnu, aby se se svými pozorováními také ozvali. Předem děkuji.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 6.8.2012 21:52

P.Josefe, Já viděla létat 26.července, Ta Vaše na tom stromě je nádherná.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 25.10.2012 21:24

Nezapomenu na pálení čarodějnic kolem roku 1968. S kamarádem jsme obcházeli ohně a najednou vidíme svíticí mez. Mohlo to být kolem tří metrů dlouhé. Byla to krása. Samozřejmě jsme úkaz prozkoumali a zjistili, že se jedná o světlušky. Světlušky nelétaly, ale lezly po mezi. Od té doby jsem nic podobného neviděl. Zajímalo by mne jestli tento úkaz někdo viděl a o co se vlastně jednalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.10.2012 22:12

Samičky světlušek nelétají, svítí v trávě. Stejně tak nelétají svítící larvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 25.10.2012 22:38

Předevčírem jsem odrývala svrchní zeminu ze záhonu a vozila tam kompost. Už se stmívalo a neviděla jsem pořádně na kořeny pýru a břečťanu, co jsem se odtud taky snažila vybrat. Jak jsem tak dřepěla a přihrnula k sobě kompost, najednou se v něm rozsvítilo světýlkoindecision Tak to jsem asi nechtěně vykopala larvuindecision a ona začala svítitsmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 241.153 (?), 25.10.2012 23:01

Už jsem si myslel, že téma světlušek je pro letošní rok již za námi. Jsem rád, že jsem se mýlil...

Myslím, že se larvy neschovávají přímo v zemi, ale spíše na povrchu, dole v husté trávě a pod mechem...

Také jsem v uplynulých dnech cosi dělal ještě po setmění na zahradě a z trávy na nějakých 2 m2 slabounce zasvítilo asi 10 světýlek.

A onehdy jsem byl v lese na klestí a na jedné z ležících větví jsem také viděl larvu světlušky. To bylo asi v poledne a svítit jsem ji samozřejmě neviděl. Jsem rád, že jsem si jí všiml.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.199 (?), 13.11.2012 0:17

A ještě jednou jsem tady s příspěvkem o světluškách.

Vložím sem foto oné larvy na klacku v lese, jak jsem se o ní zmínil minule.
Dostal jsem mail s fotkami světlušek. Před časem jsem se zmínil, že by mne zajímalo, jak světlušky fotit a jak zachytit to jejich poletování a hemžení v hustém večerním šeru. Takže na těchhle fotkách něco z toho je.
Josef.

P.S. Není to vůbec podstatné, ale tímhle příspěvkem načínám druhou tisícovku svých příspěvků, které píši přihlášen do fóra (od 6.5.2011: koukám, že je to skoro přesně rok a půl). Ovšem mnoho dalších příspěvků jsem vložil již před registrací anebo z jiných počítačů, kde nejsem přihlášen... Chovám naději, že snad mé příspěvky ostatním účastníkům fóra více daly, než vzaly a pokud jsem někoho z vás urazil, pak se Vám tímto omlouvám.

larva světlušky na klacku v lese
larva světlušky na klacku v lese
larva světlušky
larva světlušky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 13.11.2012 8:41

O tom nepochybujte, že Vaše příspěvky více daly než vzaly, zvláště v oblasti klasifikace nemáte konkurenci. Jen by mě zajímalo, jak to děláte, že Vaše příspěvky jsou tak nekonfliktní a že se nedáte zatáhnout do žádného flamewaru (omlouvám se za ten pojem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 13.11.2012 10:22

K Michalovu příspěvku se připojuju a souhlasímlaugh Fotky světlušek, co jste sem pane Josefe dal jako tip - jsou moc hezké a vůbec všechna fota dotyčného fotografa... no jo, je to profíksmiley Co se týká larev světlušek, tak jsem si uvědomila, že se při práci v zahradě s tímto malým,,obrněným vozidlem"wink setkávám celkem často.

A dotazsmiley Nevíte prosím někdo, jak je to s těma žížalama?! Přeseknutou žížalu tím zabijusadnebo ty konce žijou dál? Jsem už dost stará na to, abych tohle vědělacheeky ale bohužel nevímblush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 13.11.2012 11:39

Přežije pouze tehdy, když je přeseknutá za opaskem a to pouze přední část :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika