Kde se už nedá zahradničit?



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?)
31.7.2017 16:07

Kde se nedá zahradničit z důvodu sucha? Řekl bych to asi tak: "projeďte se po krajině a tam kde uvidíte schnoucí starší stromy, tam raději neplánujte zahradničení. Všude jinde podle mého názoru zahradničit lze."

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 36.18 (?), 31.7.2017 17:04

Pro tento případ jsem koupil jedno objehové čerpadlo pro podlahové topení... Za cenu 2500kč?(už nevím přesně) mám trochu koupeného klidu.

1.opravař ho nemusí mít zrovna skladem a nějaký den se ušetří, než se objedná.

2.cena je nižší, než by ho měl on

U vás bych asi doporučil mít druhou vodárnu skladem pro tento případ, jestliže jste takto závislí na vodě(bylo-li to čerpadlem)


Jo a předloni mi klekl ve studni mališ. To bylo tehdy, jak byla ta vedra přes půlku prázdnin. Ruční pumpa(ve studni-zděděná) nefunkční(zarezlá a zpětná klapka už žádná). Objednal jsem mališe nového, ale než to došlo, tak pár dnů rajčata chcípala žízni.

Opravil jsem pro tento případ ruční pumpu a nechal opravit starého mališe(kupodivu se to oplatilo). Loni nový mališ klekl a šel na reklamaci a starý se náramně hodil. Chvíli jsem to táhl ruční pumpou, ale moc mne to nebavilo :) Ale měl jsem dobrý pocit, že jsem to předloni opravil a nyní to funguje. Takové věci asi není špatné mít zdvojené, když jsme na tom tak závislí...

(taky jsem pořídil nový termostat do bojleru+patronu jako náhrady- prostě teplá voda je základ :))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 31.7.2017 17:10

Mám rád legrácky, ale někdy se i jaxi namíchnu a nesrovná to dokonce ani představa loku kořalky.
Letošní rok, 2017, nebylo v ČR katastrofální sucho. Výnosy řepky i dotací budou slušné. Katastrofální sucho nebylo samozřejmě ani v roce 1946.
Cca před 50 lety se děti ve škole učili o významu humusu v půdě. Kolik zadržené vody například představuje zvýšení/snížení obsahu humusu v půdě o 0,1 % (slovy desetinu procenta). Nevěřící apoštol může hodnoty vygůglovat a vypočíst nám, pro obveselení, kolik rybníků o výměře 1 ha a hloubce 1m, to asi obnáší (na sudy si to už každý přepočte sám).
Dávní předkové měli přísloví: „Louka je matkou polí“. V podstatě to znamenalo koloběh organické hmoty v půdě. Předkové byli primitivní a tohoto dědictví je třeba se zbavit. Dnes jsme úspěšní a inteligentní. Máme iPad a letecké spojení do Hurghady a víme, že tráva je „sfinstvo“.
Kdosi tady napsal, že záleží na množství peněz, které se do toho vloží. S tím lze jedině souhlasit.
Ano, hlubší vrt, kvalitnější čerpadlo, více elektřiny. Jaké sucho? Tak, jak zpívají naši umělci: vo co de.  JG crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 31.7.2017 16:07

Kde se nedá zahradničit z důvodu sucha? Řekl bych to asi tak: "projeďte se po krajině a tam kde uvidíte schnoucí starší stromy, tam raději neplánujte zahradničení. Všude jinde podle mého názoru zahradničit lze."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 31.7.2017 17:43

Pane SPCH, kde se dá zjistit, v jakové hloubce je spodní voda? Podle hloubky studní nebo? Jinak... studánky tu vyschly už pár let zpět a už se neobnovily, co vím, funguje jedna..taková z hor, obecní, co na ni jezdí lidi ze dvou vesnic(místo vody z marketu) I ta už to měla vloni nahnuté(už jen kapala) ale jak je na tom z vydatností dnes nevím, asi půl roku jsem kolem nešla. Já měla také na pozemku bažinu, kterou jsem musela při stavbě složitě drenážovat. Co bych dnes za ni dala... Soused, co má chatu nad pastvinama nad náma mi líčil, jak mu vyschla letos studánka, kterou tam má odjakživa a zaléval tam z ní stromky, napájela koně(bude mu 60) Teď tam tahá nahoru vodu v kanystrech, aby mu vysazené durancie neposchlynoNevysazuje sad, jen sem tam obnoví staré uschlé stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 31.7.2017 22:37

Spodní voda, o které jsem psal-není to taková, kterou by člověk čerpal po hekťácích. Je to ta, která poslouží mým ovocnanům k základímu přežití když jsem občas mimo-mimo provoz zdravotně, nebo mimomístně odejetcheeky. Ty vzpomínané 2m-to bylo asi před 4mi lety, když jsem s kamošem pomocí trachtora vytáhl nepotřebný železný sloup od prastaré brány a ten byl 220cm hluboko-proč až tak pamětníci nevěděli, nebo zapomněli, dneška už však nedožili crying- a spodních 20čísel bylo blátivých. Dnes bych vsadil víc na to, že sucho u nás sahá hlouběji. Ještě je možné, že šlo o průsak ze Zámeckého rybníka, který je vzdálen asi 65mcool... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.109 (?), 1.8.2017 0:05

Podle mě jsou prostě periody několika let. kdy vám 3 měsíce skoro nekápne a pak se to zase vyrovná, stačí s tím počítat a pořídít nádrž, která vás bude pak zásobovat, 200l sud je dost málo, od letoška mám 2 kubíkovky a je to lepší, ale pořád nicmoc, nejlepší je pořádná podzemní nádrž v zemi, která se plní celou zimu ze stodoly, ale počkám si na dotace, které by zaplatily aspoň 50%. Jinak zvažuji nějaké to kapslové zavlažování s knoty v zemi, zalejvat to zvrchu je plýtvající kokotina - možná tím ušetřím tolik vody, že mě ty 2 IBC budou nakonec stačit.

Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.8.2017 8:39

Já nevím, jak to každý dělá, ale já mám na zalití zahrady spotřebu tak půl kubíku vody. Když si vezmu, že některé léto vůbec nezaprší 2 měsíce, pak kdybych zalíval obden, potřeboval bych nádrž 15m3. Což je nějakých 50000,- jen nádrž. Plus dalších dejme tomu 20000,- za práci - výkop, odvoz zeminy... Takže jestli dobře počítám, při ceně 30,- za m3 vody by se mi taková nádrž zaplatila za 155 let! frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 194.106 (?), 1.8.2017 9:15

Hezký výpočet, ale cena vody je dnes kolem 90,- Kč za m3 a ne 30,- Kč.

 Pak se Vám vrátí nádrž za 50 let, ale mezitím vám v ní pětkrát umře čerpadlo atd. atd.

 Ale i tak je výpočet naprosto nesprávný. Nezahrnul jste do něj faktory jako opravdu dlouhé extrémní sucho, nárůst ceny vody v čase, zákaz zalévání zahrad z řádu, Vaší lásku ke kytičkám a přírodě atd atd.

 Pak teprv musíte uvažovat, zda Vám nádrž za to stojí, či nikoli.

 Já jsem dote´d vyčerpával studnu do dna, od letoška mám alespoň dva 1m3 kontejnery pod svodem okapu. Už to je sakra pokrok, takováto rezerva 2 m3 a studni jsem letos na dno zatím nesáhl. 15 m3 nádrž, na kterouzatím nemám, by byla absolutní luxus a vlastně by vyřešila dnes již běžné výkyvy.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.8.2017 9:42

Nikoli. U nás je vodné 37,95 za m3. Pletete do toho i stočné, což můžete lehce eliminovat podružným vodoměrem. Takže návratnost (ok, upravuji dle přesné ceny vody) 123 let platí. Další faktory, které jmenujete, na tom nic nezmění, pouze vám zákazy/láskou poštelují nutnost/ochotu do toho investovat.

Naštěstí toto řešit nemusím, boť mám vysokou spodní vodu (v 80cm), takže studna (resp. 2m hluboká díra) je každý den plná. Používáme i na splachování a praní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 194.106 (?), 1.8.2017 13:18

A Vám fakturují zvlášť vodné a zvlášť stočné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika