Kde se už nedá zahradničit?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 252.246 (?) 
1.8.2017 19:18

A co takto zalozit otvorenu nadrz - jazierko so vsetkym co k tomu patri, hlboku povedzme 2-2,5 m, aby si udrzala voda nizku teplotu a lepsie zachovala rovnovahu. Nejaku pobreznu zonu na vodne rastliny s hlbkou okolo 50 cm. Mozno napustit postupne z dazda, zo studne a pouzivat odstatu na zalievku. 5x5 m by ste mali tych 50 m3. plus 1 m okolo pas mensia hlbka na vodne rastliny. Jazierko by sa dalo naprojektovat tak, ze pri cerpani vody by sa to na vyske v pase s rastlinami neprejavilo, cerpalo by sa zo stredu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 75.118 (?), 1.8.2017 19:34

Musíte mít prostor a trochu spád

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.228 (?), 1.8.2017 20:48

To jezero jak popisujete mám. Dotují ho drenáže z kurtu(pokud prší, což neprší) a mlýnský náhon, který je bohužel bez vody s malou přestávkou skoro měsíc. Při teplotě dnešních asi 37st, tam je i dost velký odpar. Pokud prší, vodu nepotřebujete, pokud neprší, vybrat ho nemůžete. Trochu vás poopravím - nedá se čerpat voda jen ze středuwinkto prostě u vody nejdesmiley Konvalinka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 1.8.2017 21:20

Správně napsáno, Konvalinko. Jezírko takto nelze používat. Také ho provozuji (na lekníny a jesetery).

Za sebe můžu říct, že jsem rád, že už několik dní nepršelo. Letošní sezónu hodnotím zatím jako nejmokřejší za posledních 20 let, co buduji svoji sbírkovou zahradu. Ty lokální rozdíly jsou úplně neuvěřitelné. Celkové srážky u mě za červenec zase 80 mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.246 (?), 2.8.2017 0:38

Ak je medzi mokradou s rastlinami a hlbokou castou mierna vyvysenina, da sa cerpat len zo stredu. Ide ciste o to ako sa jazierko naprojektuje. Povedzme pri plnom naplneni stred hlboky 2m, mokrad 60-80 cm, medzi nimi val s hlbkou 40 cm. Z hlbokeho jazierka pri velkom odpare a odbere vody sa z valu stava akasi hradza a mozete zasobovat LEN zo stredu aj tu mokrad na kraji. Videl som to v Rakusku, i ked neviem, kolko vody z jazierka cerpali. V casoch dazdov im to splyvalo dohromady - do jedneho jazierka.

V Rakusku zeleni nedovolia firmam napajat dazdovu vodu na kanalizaciu. A tak sa buduju rozne priesakove jazierka, a viac sa spekuluje. Spaja sa ucelna vec s estetickou. Neplati sa za odvadzanie dazdovej vody ale maju aj zasobu i ked mozno malu v case sucha. A pri troche snahy je to pekne.

To vase jazierko tiez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 2.8.2017 9:44

Na ryzove polia to nie je, ale nejake zahony zeleniny z vody z jazierka zavlazite.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.8.2017 23:07

Výhoda zakopaných nádrží v zemi je, že je na zimu nemusíte vypouštět, nezmrznou. Na jaře je tak k dispozici plný objem. Nevýhodou je, že voda pro zalévání není prohřátá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 162.21 (?), 1.8.2017 23:41
No, pane Vysloužile, u vás naprší, ale u nás asi tolik ne. Pokud bych nezaléval, tak jsou ty nádrže jistě plné, ale v tomto počasí, které zde panuje, musím zalévat, takže déšť mě ty nádrže nenaplní. Doplňuji nádrže vodou ze studní a jsem rád, že ještě nějakou vodu ve studních mám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.8.2017 11:40

Pokud bych nezaléval, tak jsou ty nádrže jistě plné, ale v tomto počasí, které zde panuje, musím zalévat,...

Ano, taky jsem si to před léty říkal. "Když prší, nádrže jsou plné, ale vodu nepotřebuju. Když neprší, musím zalévat, ale brzy není z čeho." 
   Po čase jsem zjistil, že je to o velikosti nádrží. I na průměrně velkou střechu spadne tolik vody, že při pořádném nebo déletrvajícím dešti přeteče ze sudů do kanálu - a za dva týdny bez deště se jí nedostává. Vytvoříme-li dostatečně velký rezervoár, v lepším případě který se nemusí na zimu vyprazdňovat, jsou problémy s nedostatkem vláhy rázem menší.
    Dalším vhodným opatřením je, aby ani voda, která se do již naplněných nádrží nedostane, neodtekla do kanalizace, nýbrž na nezáhonouvou část zahrady (pod stromy, na trávník, atd.) kde nehrozí přelití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.246 (?), 2.8.2017 17:01

Je to aj o umeni zavlazovat a zahradnicit. Prikladom mozu byt bavlnikove plantaze na juhu byvaleho ZSSR, ktore zlikvidovali pritoky Aralskeho jazera a jazero same. Tam sa zavlazuje na hulvata,...voda z rieky sa presmeruje do puste a straca sa v hlbke piesku. Bavlnik sice prezije, ale za cenu obrovskych objemov vody. Je im jedno ze nicia ekosystem niekolko 100 km odtial.

Ak vysadite rastliny do spravnej hlbky a pouzijete kompost, bude aj menej narokov na vodu. Nehovorim o dalsich opatreniach, ktore su u nas menej popularne, ako o polnohospodarskej mineralnej vlne, ktora si zachova vodu velmi dlho, hydrogelne prisady do pody. V tomto je spicka Izrael a z puste dokazu spravit rajsku zahradu. A na kusok zahrady nepotrebuju 50m3 nadrz, i ked zrazok nemaju vela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika