Rozkvétání meruněk v letošním roce



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.171 (?)
29.3.2014 16:25

0,5%. Do 10 litrového ostrekovača dajte max. 50g boraxu kvalitne rozpusteného vo vrelej vode. Pozor aby neostali nerozpustené kryštáliky. Na veľkú korunu marhule mi stačili 4 litre roztoku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
host - 208.142 (?), 29.3.2014 9:46
No ja jsem championem nestrikal a co jsem se dival, tak devadesat procent kvetu prezilo bez uhony. Ted jak rikate postrikam Horizonem a je to. Odkvetene kvety a pote male pludky jsou na mraz jeste min odolne nez kvety, ale nevim jestli v teto fazi existuje nejaka protimrazova ochrana, misto championu snad postrik Boraxem, nevim ale koncentraci - 0,2%?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.161 (?), 29.3.2014 10:50

židlochovicko- včera kontrola Goldrich, vše OK- malé plůdky, nestříkáno proti mrazu ničím... snad to vydrží a už mrznout nebude...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.171 (?), 29.3.2014 16:25

0,5%. Do 10 litrového ostrekovača dajte max. 50g boraxu kvalitne rozpusteného vo vrelej vode. Pozor aby neostali nerozpustené kryštáliky. Na veľkú korunu marhule mi stačili 4 litre roztoku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 29.3.2014 17:31

Palo, a jak dlouho ten postřik boraxem chrání před mrazíkem? Je rozdíl v době ochrany po aplikaci boraxu před mrazem mezi postřikem a zálivkou?

Ale koukal jsem se a podle chmi, v týdení předpovědi grafem nemá být ani zdaleka mrazík...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 195.48 (?), 29.3.2014 20:52

Ani u nás v najbližších 10 dňoch nepredpovedajú pokles na nulu. Najchladnejšie, +5, má byť v útorok a na budúcu nedeľu. Podľa skúseností pracovníkov Botanického ústavu univerzity v rakúskom Insbrucku ak sa bór stane súčasťou plazmy rastlinnej buňky, v určitej koncentrácii je jedným z jeho účinkov zvýšenie odolnosti proti mrazovým škodám u ovocných drevín a niektorých druhov zeleniny až do poklesu teploty na mínus 6 st.Celzia. Za predpokladu, že sa postrek urobí s dostatočným predstihom a pri dostatočne vysokej teplote, bór pôsobí v rastlinných tkanivách protektívne asi 20 dní. Využitie bóru bolo testované najmä v máji proti neskorým mrazom. Podľa informácií zo spomínaného ústavu je nutné urobiť postrek boraxom alebo kyselinou boritou najneskoršie 12 hodín pred nočným mrazom a pri teplote minimálne +8 st.Celzia. Sám mám odskúšané z mája 2012, že 12 hodín je málo, je treba väčší predstih. Odolnosť proti mrazu až do 20.mája bola overená za predpokladu, že postrek bol urobený medzi 1.-5. májom. Ideálne je, keď v dobe postreku sú listy aspoň z 50% svojej plochy vyvinuté. Preto som u kvitnúcej marhule použil najprv aplikáciu protektívneho boraxu formou zálievky pod korunu. Postrek na kôru bez olistenia nie je dosť spoľahlivý, kôra vstrebáva bór pomaly a v menších dávkach. Ak máte namiesto boraxu kyselinu boritú, je max. koncentrácia postrekového roztoku 33g na 10 litrov vody. Zálievka nie je tak dobre preverená ako hmlovitý postrek bórom. U zálievky je treba sledovať ceľkovú dávku, aby nedošlo k prehnojeniu bórom. Podľa materiálov z univerzity v Insbrucku počas 15-ročného testovania ich aplikácia postrekom bóru ani raz nesklamala a dokázala plodiny ochrániť aj pri teplote mínus 6 st.Celzia. Pretože v čase kvitnutia je listová plocha marhúľ minimálna, vylepšil som prienik bóru do systému dreviny tým, že som do postrekovača pridal zmáčadlo BreakThru S240. Mráz bol iba necelých mínus 2, čo by mal bór zvládnuť "ľavou zadnou". Počasie sa teraz umúdrilo, ale istotu budeme mať až po Zmrzlých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.3.2014 13:20

Ochránit květ meruňky před mrazem -5°C nějakým hnojivem, či jiným postřikekem, je možné pouze tam, kde umí nemožné dělat na počkání a zázraky do tří dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 164.79 (?), 30.3.2014 21:30

Praxou nepodložený názor p.Vinšálkeka oproti 15- ročnej výskumnej práci pracovníkov Botanického ústavu univerzity v Insbrucku. Komu uveríme, nechám na posúdení každého z nás. Vysmievať sa je snadné, ale bohužiaľ krátkozraké. S použitím bóru pri ochrane proti mrazom sme viacerí z nás vo vinohradoch úspešne experimentovali v 80. rokoch. Najvätší efekt má borax v máji, keď už je vyvinutá listová plocha. Veľmi dôležitá je teplota vzduchu pri aplikácii nad +8 st. Celzia a dostatočný časový odstup pred predpovedaným príchodom mrazu, min. 24 hodín, lepšie viac.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.142 (?), 31.3.2014 16:46

Tak dnes sem postříkal Horizonem :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.3.2014 18:19

Najvätší efekt má borax v máji, keď už je vyvinutá listová plocha

Pokud borax nějaký protimrazový efekt má (o čemž teď nechci polemizovat), tak je tato věta pravdivá a důležitá. 
     Spíš bych se zamyslel nad aplikaci boraxu v tuto dobu do půdy ke kořenům. Skutečnost, že strom kvete, ještě není důkazem,  že kořeny čerpají živiny z půdy a míza rozvede bór po celém stromu. Květy vykvetou i z pouhých zásobních látek ve dřevě (i z ustřižených větviček) a kůra se u nás ještě dobře neodchlipuje. Proto bych při zalévání boraxem neopomenul jiné způsoby ochrany před mrazem (zadýmování, postřik mlhou nebo meďnatým fungicidem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.55 (?), 31.3.2014 21:59

"Skutečnost, že strom kvete, ještě není důkazem,  že kořeny čerpají živiny z půdy a míza rozvede bór po celém stromu." Je to opäť iba úvaha. Živý strom s koreňmi v nepremrznutej pôde nie je však to isté ako barborka ustrihnutá v decembri a ponorená "až po uši" vo váze s vodou. Moja úvaha vychádza z presvedčenia, že tekutiny v cievnych zväzkoch už počas teplého marca prúdia. Bór sa však dostane do kvetov aj povrchovo- prostredníctvom postreku. Preto som pre istotu zvolil obidva spôsoby aplikácie. Je dobré, a o tom som nedávno písal, keď sa súčasne použije viac spôsobov ochrany pred mrazom: bór + vodný aerosol, príp. zadymovanie, ohrev vzduchu pod korunou... Napriek tomu, že bol marcový mráz predpovedaný so slušnou presnosťou, vynechal som tentoraz rosenie počas mrazu tak ako pred 2 rokmi, aby som sa presvedčil, do akej miery sa vstrebal borax cez rastlinné pletivá kvetov a mladých lístkov a borax v zálievke pod korunou a či bol protektívny účinok bóru pri teplote takmer mínus 2 st.Celzia (medzi 2:00 až 5:00) preukázateľný. Zatiaľ sa zdá, že žiadny kvet nespadol ani nezosychá. Polemizovať môžeme o všeličom. Lepšie ako tlachať je skúšať na vlastnú päsť alebo vychádzať zo skúseností iných. V opačnom prípade sa nepohneme z miesta.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika