Roubováni merunky



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?)
12.1.2008 12:05

Já osobně bych nečekal na květ meruňky. Jakmile jde meruňce odloupnut kůra, roubujte. Máte při neujetí možnost opravného roubování. Důležité je uchovat rouby nenarašené. Samozřejmě jsem hovořil o roubování za kůru.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 48.230 (?), 29.12.2007 20:32, zobrazeno: 16304x

Mám asi šestiletou mirabellku, která je mi k ničemu. Jak ji nejlépe přeroubovat meruňkou a kdy? Vetve jsou cca 3-4cm hrubé. Rouby už mám v lednici.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 29.12.2007 21:37

Dobrý večer. Při tloušťce větví až 4cm a pokud Vám rouby v ledničce přežijí, volil bych způsob za kůru v období plné mízy, tedy až bude mirabelka nakvétat. Jinak je možný koncem února za bezmrazého dne použít některý ze způsobů "na sucho", třeba na kozí nožku a pod. Protože rouby peckovin se často při horších skladovacích podmínkách těžko uchovávají, přikláněl bych se ke druhé variantě, se kterou mám dobré zkušenosti. Kdyby nebyly větve tak silné, jsou i jiné způsoby (vhodnější), které ale nemůžete použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 30.12.2007 9:41

Je to tak, jak píše pan Zavřel. Budete-li roubovat za kůru, počkejte raději ještě o něco později, až pokvetou i pozděkvetoucí slivoně, i kdyby již mirabelka odkvétala. Tok mízy i procento ujmutí je lepší.
  Pokud se Vám rouby za kůru neujmou, nevěště hlavu. Ořezaná mirabelka (nejde náhodou o myrobalán?)  vyrazí silné letorosty, na něž můžete příští rok naroubovat meruňku kopulací v předjaří, obvykle s velmi dobrým výsledkem. Aspoň mně se to tak osvědčilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 48.230 (?), 30.12.2007 11:12

Snad bych to skusil v únoru, ať rouby nedojdou k úhoně. Ale na kozí nožku to nezvládnu, jsem levej jak šavle. Za kuro sem na jaro rouboval hrušeň, to se docela povedlo. Nějaký jednodušší únorový zpusob by nebyl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 30.12.2007 16:44

Dobrý den. Byl. Já roubuji starým způsobem "do rozštěpu", ale ne 30-40 mm. v průměru. Úplně slabé, kdy je roub silný jako podnož roubuji kopulací, nejlépe anglickou kdy pomocný zářez na roubu a podnoži při zasunutí roubu působí "přídržně", tak že bez problémů místo spojení přivážete páskou. Musel by jste roubovat výše v koruně a nebo stromek zmladit, a další léta čekat, což nemá význam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 30.12.2007 16:52

Je však vlastně pravdou, že mirabelka vytvoří po neúspěšném roubování při předpokládaném silném růstu v příštím roce vhodné výhony pro předjarní roubování např. kopulací jak říká MUDr. Vysloužil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 12.1.2008 12:05

Já osobně bych nečekal na květ meruňky. Jakmile jde meruňce odloupnut kůra, roubujte. Máte při neujetí možnost opravného roubování. Důležité je uchovat rouby nenarašené. Samozřejmě jsem hovořil o roubování za kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Abeles - (5) - 50.44 (?), 12.5.2008 22:54

Po neúspěšném roubování jsem v témž roce v létě narostlé výhony úspěšně očkoval a mohu to doporučit zvláště začínajícím pěstitelům. Na roubování peckovin ztroskotalo nejedno zahrádkářské "eso" a jedním z problémů může být už uchování v zimě odebraných roubů v použitelném stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.182 (?), 15.5.2008 21:27
Meruňky jsem letos rouboval na švestkové výmladky které mi rostou volně u plotu.Nejlepší výsledky mám s roubováním pod kůru za mízy - je to až 90 %.Je to asi tak čtrnáct dní nazpět a dělal jsem meruňky, domácí švestky a lepotici.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 16.5.2008 6:54

Asi k Vám půjdu do učení. S roubováním meruněk mám nejhorší výsledky (po ořeších). Jak uchováváte rouby do doby, kdy švestkám teče míza, což je poměrně pozdě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika