Roubováni merunky



Abeles - (5) - 50.44 (?)
12.5.2008 22:54

Po neúspěšném roubování jsem v témž roce v létě narostlé výhony úspěšně očkoval a mohu to doporučit zvláště začínajícím pěstitelům. Na roubování peckovin ztroskotalo nejedno zahrádkářské "eso" a jedním z problémů může být už uchování v zimě odebraných roubů v použitelném stavu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 48.230 (?), 29.12.2007 20:32, zobrazeno: 16285x

Mám asi šestiletou mirabellku, která je mi k ničemu. Jak ji nejlépe přeroubovat meruňkou a kdy? Vetve jsou cca 3-4cm hrubé. Rouby už mám v lednici.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 29.12.2007 21:37

Dobrý večer. Při tloušťce větví až 4cm a pokud Vám rouby v ledničce přežijí, volil bych způsob za kůru v období plné mízy, tedy až bude mirabelka nakvétat. Jinak je možný koncem února za bezmrazého dne použít některý ze způsobů "na sucho", třeba na kozí nožku a pod. Protože rouby peckovin se často při horších skladovacích podmínkách těžko uchovávají, přikláněl bych se ke druhé variantě, se kterou mám dobré zkušenosti. Kdyby nebyly větve tak silné, jsou i jiné způsoby (vhodnější), které ale nemůžete použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 30.12.2007 9:41

Je to tak, jak píše pan Zavřel. Budete-li roubovat za kůru, počkejte raději ještě o něco později, až pokvetou i pozděkvetoucí slivoně, i kdyby již mirabelka odkvétala. Tok mízy i procento ujmutí je lepší.
  Pokud se Vám rouby za kůru neujmou, nevěště hlavu. Ořezaná mirabelka (nejde náhodou o myrobalán?)  vyrazí silné letorosty, na něž můžete příští rok naroubovat meruňku kopulací v předjaří, obvykle s velmi dobrým výsledkem. Aspoň mně se to tak osvědčilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 48.230 (?), 30.12.2007 11:12

Snad bych to skusil v únoru, ať rouby nedojdou k úhoně. Ale na kozí nožku to nezvládnu, jsem levej jak šavle. Za kuro sem na jaro rouboval hrušeň, to se docela povedlo. Nějaký jednodušší únorový zpusob by nebyl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 30.12.2007 16:44

Dobrý den. Byl. Já roubuji starým způsobem "do rozštěpu", ale ne 30-40 mm. v průměru. Úplně slabé, kdy je roub silný jako podnož roubuji kopulací, nejlépe anglickou kdy pomocný zářez na roubu a podnoži při zasunutí roubu působí "přídržně", tak že bez problémů místo spojení přivážete páskou. Musel by jste roubovat výše v koruně a nebo stromek zmladit, a další léta čekat, což nemá význam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 30.12.2007 16:52

Je však vlastně pravdou, že mirabelka vytvoří po neúspěšném roubování při předpokládaném silném růstu v příštím roce vhodné výhony pro předjarní roubování např. kopulací jak říká MUDr. Vysloužil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 12.1.2008 12:05

Já osobně bych nečekal na květ meruňky. Jakmile jde meruňce odloupnut kůra, roubujte. Máte při neujetí možnost opravného roubování. Důležité je uchovat rouby nenarašené. Samozřejmě jsem hovořil o roubování za kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Abeles - (5) - 50.44 (?), 12.5.2008 22:54

Po neúspěšném roubování jsem v témž roce v létě narostlé výhony úspěšně očkoval a mohu to doporučit zvláště začínajícím pěstitelům. Na roubování peckovin ztroskotalo nejedno zahrádkářské "eso" a jedním z problémů může být už uchování v zimě odebraných roubů v použitelném stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.182 (?), 15.5.2008 21:27
Meruňky jsem letos rouboval na švestkové výmladky které mi rostou volně u plotu.Nejlepší výsledky mám s roubováním pod kůru za mízy - je to až 90 %.Je to asi tak čtrnáct dní nazpět a dělal jsem meruňky, domácí švestky a lepotici.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 16.5.2008 6:54

Asi k Vám půjdu do učení. S roubováním meruněk mám nejhorší výsledky (po ořeších). Jak uchováváte rouby do doby, kdy švestkám teče míza, což je poměrně pozdě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika