Orangered



host - 234.127 (?)
17.11.2021 17:24

Pan z Trnavska, ako ste spokojný s Orangeredom po ďalších rokoch pestovania?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 29.7.2021 12:02

Když rozloupnete ty nejzralejší Orangeredky, tak v té druhé půlce, kde není pecka, je ten důlek plný sladké šťávy. V této fázi je konzumace asi největším požitkem. Dostavuje se velmi sladká, ale přitom specificky meruňková chuť, kterou disponuje pouze tato odrůda.

Orangered
Orangered
Orangered
Orangered
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.97 (?), 20.10.2021 23:28

Je Velkopavlovická a Orangered citlivá na moníliovú hnilobu plodov?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.127 (?), 21.10.2021 21:59

Medzi citlivé odrody na moníliu plodov patrí slivka Stanley. Už by som ju nezasadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.10.2021 11:51

Medzi citlivé odrody na moníliu plodov patrí slivka Stanley. Už by som ju nezasadil.

To nemůžu potvrdit, ale v době dozrávání Stanley jsou k dispozici chutnější švestky. Po Hanitě třeba Gabrovská. Co se týče meruněk, tak nejméně ze všech hnije asi Goldrich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.82 (?), 26.10.2021 21:52

Pán Juraj z TV mohli by ste niečo napísať k Orangeredu? Je odolnejší na jarné mrazy ako Maďarská alebo Velkopavlovická? Čo moníliová spála na jar a monília plodov v lete? Je na ne citlivá?   Stanislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.127 (?), 17.11.2021 17:24

Pan z Trnavska, ako ste spokojný s Orangeredom po ďalších rokoch pestovania?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.85 (?), 18.11.2021 17:18

Orangered je dosť doporučovaný aj predajcami stromkov. Odolnosť na jarné mrazy by mala byť velmi dobrá. Nemal by v žiadnom roku vynechať úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 18.11.2021 19:34

Orangered není odolný vůči mrazu v květu ani po odkvětu. Úrody jsou díky tomu jednou za několik let. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.16 (?), 4.12.2021 17:52
Zdravím pán Stanislav. Orangered je veľmi chutná odroda, plody pomerne dosť dlho vydržia na strome... dozreté aj 2 týždne bez zmeny... konzistencia dužiny je tuhá... nemení sa ani veľmi pri prezrievaní ako u ostatných odrôd... odolnosť na jarné mrazy je na úrovni ostatných, klasických, bežne dostupných odrôd... aj keď bola označovaná ako novšia odroda s vyššiou odolnosťu voči neskorým jarným mrazom... Maďarskú ani Veľkopavlovickú nemám, na moniliovú spálu trpí je potrebné striekať pred a po odkvete... no pre mňa je veľkým sklamaním jej náchylnosť na moniliózu plodov pri dozrievaní... plody zvyknú zahnívať ak v čase dozrievanie čo len trocha zaprší... neviem si predstaviť ako by to bolo ako v lete v roku 2010...keď často pršalo... úrodnosť býva vysoká, ak sa nespraví prebierka plodov potom býva striedavá... takže tak nejako😃 Juraj z TV.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.176 (?), 6.12.2021 9:01

...ak sa nespraví prebierka plodov potom býva striedavá.--- no to som si teda za roky pestovania pri žiadnej odrode marhúľ nevšimol.Skôr je pravdepodobné že odrode nevyhovuje poloha alebo podpník.Stalo sa mi síce že marhuľa nenasadila kvetné puky, ale iba v prípade že v predchádzajúcom roku došlo k vylámaniu väčších konárov pri preťažení.Podobne reagujú aj niektoré novšie odrody sliviek(Hanita, Tophit).Zvýšenú odolnosť proti jarným mrazom, tak ako napríklad Veharda síce nemá, ale zase má dlhú periódu kvitnutia a tak sa vždy aspoň niečo na ochutnanie na strome nájde.Bolo tomu tak aj túto nepriaznivú jar kedy u mňa kvôli silným jarným mrazom vymrzlo takmer 100% kvetných pukov a tie opadali ešte pred kvitnutím.Takisto opadali kvetné puky aj na broskyniach z výnimkou vinohradníckej.V daždivom roku 2010 nepraskala o nič viac ako iné odrody.Naštepená na myrobalán, v dobrých podmienkach, dokáže narásť na obrovský strom, ktorý sa stane dominantou záhrady.Na odolnosť proti moníliovej spále by som sa nespoľahol pri žiadnej marhuli.Následky môžu byť katastrofálne a roky pestovania v,,háji´´.Je to jedna s najlepších odrôd čo mám a asi ju niečo tak skoro nenahradí.Niečo čo je rovnako kvalitné a zreje v tom rovnakom čase.Pri Orangerede je pre mňa sklamaním iba to že sladké jadrá neskutočne zachutili ďatľom a tie potvory dokážu poškodiť vyzobávaním aj 50 % úrody... takže tak nejakowink Stano s LC

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika