Hodnocení meruňkové sezóny 2011



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?)
25.12.2013 22:12

Miloš mě svým přáním mít odrůdy, které postupně navazují ve zralosti jedna na druhou po celou sezónu, přiměl se tímto problémem blíže zabývat. Tak podrobně jsem to vlastně nesledoval, takže prvotně jsem jen pokrčil rameny. Vzpomínám, že jediná mně známější mezera je mezi Leskorou a některou další odrůdou. Miloš má Lejunu, Veselka tam také dobře zapadá ale Vámi zmiňovaný Orangered by zrál později. Ale Vy, pane Jano, uvádíte -8 dní před VP, ale já mám uvedeno -12 dní před VP, právě společně s Lejunou. Na -10 dnech je pak Karola a Pincot. Na -6 je pak Lerosa, Lemeda, Goldrich, Lenova a Legolda. Výborné Sundrop a Harcot, Veharda a Hargrand jsou na -2 dnech před VP. Některé další odrůdy jsem neuváděl (Kompakta -2, Lebela -2).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 22.12.2013 20:10

Na Vysočině mi velmi dobře prosperuje Veharda. Myslím, že je také v okrajových oblastech nejvhodnější z Veselských. Těším se i na Vesprimu. Rannejší odrůdy (jako Vesna) mi taky velmi chutnají, ale rychleji měknou. Na druhou stranu jsou vzácné svou ranností. V typicky meruňkových oblastech jsou však všechny tyto meruňky jen jako tutovka, kdyby Velkopavlovická a Maďarská omrzly. Dneska mám všechny stromky velmi obtěžkané ledem. Pomůže to na tvarování letorostů.

Veselé Vánoce.

Mimmo

VEHARDA
VEHARDA
Námraza na stromcích
Námraza na stromcích
VEHARDA 23.12.2013
VEHARDA 23.12.2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 23.12.2013 17:49

Dobrý večer. Nechci hodnotit žádný z příspěvků i když všechny podrobně sleduji. Zato Vám všem přeji šťastné a veselé Vánoce a hlavně zdraví, abyste příští rok mohli pokračovat ve Vaší Bohulibé činnosti. Ještě jednou šťastné a veselé a nový rok s ostrým nožem, dostatkem vosku a pásky Vám všem přeje Wendy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 23.12.2013 23:50

Dobrý den, pane Wendy.
Opravdu rád vidím Váš příspěvek. Taky především pevné zdraví.
Měl jsem obavu, že jsem Vás mohl rozlobit. Současně prosím o prominutí v meruňkovém vlákně. U nás v 550-600 m/m totiž meruňky jaksi moc nejsou. Ale taky máme zahrádky!
A také jsem ateista (nemám dar víry, to je oficiální církevní definice).
Jednou jste napsal úsměvný příspěvek o Arminiovi, Teutoncích a jabloních. Vzpomínáte?
Jaké pak bylo moje pozdější překvapení, když jsem uviděl mapu Hunsko-Avarských hrinků,  která byla namalovaná v Pošoni (pro mladší Bratislava) v roce 1751 (z Bratislavy za Moravu vidí), na které je kraj Teutonců cca povodí Dyje! Tak to jsme tedy asi pak, a společně, ti Teutonci. Tedy pravda, já jen z té pramenné, a tedy zemědělsky chudší, části. Považte, ze severu Dánska na Moravské pole! Mapu přikládám (levý horní roh mapy).
A ještě přeju pěknou úrodu v novém roce a taky ostrý nůž. JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.12.2013 0:29

Hodnocení meruňkové sezóny 2013

Na Bergeron máme stejný názor, pane Jano. Bergeron a Sundrop v letošním roce nejlepší, jak z hlediska plodnosti, tak v kvalitní, vyrovnané chuti všech plodů. Ještě bych vyzdvihl Radku, která i se šárkou, dokáže zplodit fantasticky dobré plody už na počátku června. To je úctyhodný výkon. Vyšší plodnost zhatil jen pozdně březnový mráz (-11°C), který udělal v květních pupenech trochu větší probírku, než by se slušelo a patřilo. Goldrichů nebylo mnoho, leč byly velké a po řádném vyzrání, kdy získají i potřebné cukry, mají velmi dobrou meruňkovou chuť. Jak zde již někdo psal, tak někdy to vyzrání trvá až do opadu plodů, takže plody nejlepší chuti sbíráte až pod stromem. První plody Vehardy byly chuťově nevyrovnané. První zralý byl vynikající, další byly v průměru dobré (pan Jan). Myslím, že Vehardu zařadím do skupiny odrůd s osobitou příchutí, jako třeba Harcot. VP v některých letech zklamává a není to jen z důvodu jarního zmrznutí květů. Lemeda chuťově nevyrovnaná z důvodu nadměrné plodnosti. Chuť Kiota by mohla být vyhovující, plná, dostatečně aromatická. Pinkcot zatím nenadchl. O Kompaktě ani nemluvím. Leskora nevyrovnaná, od vynikajících, chuťově typických plodů až k těm průměrným. Zvláštní je, že ty nejlepší bývají většinou ty nejdříve zralé. Spring Blush překvapivě meruňková, pokud byly plody utržené včas. Silně nadchne doba zralosti. Plody jsou vybarvené už v době, kdy je Leskora i Radka ještě světle zelená. Vítězství přiznávám Bergeronu a Sundropu pro výbornou chuť i při vyšší plodnosti. Bergeron výborný, typicky meruňkový, Sundrop výborný, s osobitě meruňkovou, nasládlou chutí. U obou chuť dostatečně výrazná a vyrovnaná u maxima plodů. Nejlahodnější chuti se dosáhne po konzumaci plodů druhý, či další den (podle možnosti) po utržení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.12.2013 10:33

Ještě jsem zapomněl na Harogem. Ten je schopen představit zajímavě ostrou, výraznou chuť, ovšem v letošním roce při vyšší plodnosti zůstal za očekáváním. Na oba vítěze rozhodně neměl. Pokud jde o poškození již nepatrně otevřených květních pupenů, tedy otevřených jak kde, pozdně březnovým mrazem (-11°C), tak postižena byla částečně Radka a Goldrich. Většina meruněk se ukázala k tomuto mrazovému zásahu jako dosti odolné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.43 (?), 25.12.2013 10:36

Dobrý ďeň pán Petr, prekvapilo ma nie celkom dobré hodnotienie LESKORY ja som ju tento rok kúpil. Mám aj KIOTO ale ešte mi nerodilo tak hodnotiť ho nemožem. Som veľmi zvedavý na TSUNAMI, dúfajme že to nebude také sklamanie ako je SYLRED a SYLVERCOT. Škoda že RADKE vymŕzajú kvetné pupene. Odrody z Veselého nemám ale čo som počul tak najlepšia chuťovo z nich je odroda VESELKA. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.43 (?), 25.12.2013 11:14

Ešte som zabudol že ako chuťovo vynikajúca sa údajne ukazuje odroda ORANGERED. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.12.2013 16:15

Z mého hodnocení Leskory si žádné unáhlené závěry nedělejte, pane Jano. Napsal jsem jak to je, ale Vám se to stávat nemusí a můžete mít chutné Leskory každý rok a hlavně všechny plody a ne jenom některé, jak jsem o tom psal já. Radku jsme tady chválili zatím jen dva a to já a David. Pro výbornou jakost plodů se jí zbavovat kvůli šarce ani menší odolnosti květních pupenů vůči mrazu, nebudu. Pokud je plodů méně díky silnějšímu mrazu v předjaří, jsou ještě chutnější, než když jich je mnoho. A samozřejmě větší a to o dost. Co se týče jiných odrůd, tak pokud si vzpomínám, tak Miloš chválil například i Harlayne, kterou jsem do teď považoval za Jojo mezi meruňkami. Odolnost vůči šárce, ale jinak nic. Harogem byl v chuti "papírově" hodnocen lépe. Harogem i Harlayne zrají ve stejnou dobu, tedy 7 dní po VP a obě jsou to odrůdy poskytující drobnější plody.  Miloš chválil ještě Lejunu, která dobře vyplňuje prostor mezi Leskorou a pozdnějšími odrůdami. Ve stejné době by měla zrát i Veselka. Paľo více než Veselku chválil jinou veselskou odrůdu, ale už si přesně nevzpomínám jakou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.40 (?), 25.12.2013 21:45

Máte pravdu pán Petr LESKORA sa može u každého správať inak, z kanadských odrod som kedysi uvažoval že kúpim HARGRAND ale zatiaľ som to nechal tak, mám málo miesta, možno v budúcnosti, keby som sadil niečo medzi LESKOROU a neskoršími odrodami tak by som zasadil ORANGERED, mal by dozrievať asi 8 dní pred VELKOPAVLOVICKOU a MAĎARSKOU. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.12.2013 22:12

Miloš mě svým přáním mít odrůdy, které postupně navazují ve zralosti jedna na druhou po celou sezónu, přiměl se tímto problémem blíže zabývat. Tak podrobně jsem to vlastně nesledoval, takže prvotně jsem jen pokrčil rameny. Vzpomínám, že jediná mně známější mezera je mezi Leskorou a některou další odrůdou. Miloš má Lejunu, Veselka tam také dobře zapadá ale Vámi zmiňovaný Orangered by zrál později. Ale Vy, pane Jano, uvádíte -8 dní před VP, ale já mám uvedeno -12 dní před VP, právě společně s Lejunou. Na -10 dnech je pak Karola a Pincot. Na -6 je pak Lerosa, Lemeda, Goldrich, Lenova a Legolda. Výborné Sundrop a Harcot, Veharda a Hargrand jsou na -2 dnech před VP. Některé další odrůdy jsem neuváděl (Kompakta -2, Lebela -2).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika