Pokus s krmením slimáků



MonikaP - (48) - 32.114 (?)
22.2.2024 10:33

minulý rok som zohnala dusikaté vápno na tento účel ale netrúfla som si to dať, mám obavu že tým zlikvidujem aj kopu dážďoviek:(

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 204.6 (?), 3.8.2021 20:50

Po třech dnech vypouštím slimáky na svobodu. Zkonzumovali celkem 60 granulí Ferramolu a žijí dále. Mohu říci, že jim granule chutnají a dají jim přednost i před listem salátu. Tímto způsobem zřejmě "účinkují" - zaplácnou je a oni pak nechají vaše plodiny být. Nicméně odmítám tvrzení z obalu, že slimák následně umírá. Není to pravda a potvrzuje to mé zkušenosti, kdy jsem ferramol sypal ve velkém a žádný úbytek slimáků nenastal. Máme velký pozemek, v zadní části sad, ze všech stran ohraničený opuštěnými pozemky, které majitelé dvakrát ročně vysekají, přesto se tam vlhkost drží. Obecně je to fajn, ale bohužel slimákům se tam líbí výjimečně dobře. Co se týče metaldehydu, úhyn psa či kočky jsem nikdy nepostřehl, máme tady ale spoustu ježků, a jejich mrtvá těla a modré výměšky jsem už bohužel měl tu čest vidět. Z toho důvodu je odmítám - ježky si na zahradě hýčkám coby hmyzožravce. Netuším, zda se otrávili přímo granulí nebo konzumací čehokoli co sežralo granuli před nimi, jejich konec byl ale neodvratný.

Slimáky likvidujeme různými mechanickými způsoby od jarních měsíců. Efekt je bohužel minimální - jestliže je více suchých dnů, ano, stáhneme jejich populaci na minimum. Jakmile zaprší, otevřou se hranice a přiřítí se nová vlna.

Nechci nikoho odrazovat od žádné činnosti. Provedl jsem pokus pro své vlastní poznání a rád jsem se s vámi podělil. Všem vám toto doporučuji, za pár minut úsilí zjistíte na vlastní kůži, na čem jste.

Budu experimentovat dále, zajímá mě údajný účinek "babských rad", např. kávového lógru atp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 3.8.2021 21:43

Dík za výzkum, podle mně je to jeden z nejcenněšjších příspěvků tady v poslední době. Pokud jde o logr, sypem ho leckams a že by fungoval se nezdá. Ale tak exaktně jako vy s Feramolem jsem to nezkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MonikaP - (48) - 32.114 (?), 22.2.2024 9:35

No vždy mi bolo divné že tam uvádzajú že slimáci zalezú a niekde tam po konzumácii ferramolu neskôr umrú. t.j. neoveritelné. Skúsim aj ja tento experiment a ak sa mi to potvrdí tak môžem povedať že jediný účinok ferramolu je to že si vykrmujeme slimáky aby nepotrebovali žrať našu zeleniu. Inými slovami veľmi drahý chov slimákov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 63.10 (?), 22.2.2024 10:28

Já jsem řešil slimáky tak, že jsem zaryl do záhonu dusíkaté vápno, vydatně jsem to zalil a přiklopil to textilií. Pro jistotu jsem ještě jednotlivé rostliny (v tomto případě květáku) obsypal přípravkem LIMA-Ex, abych zabránil těm příchozím. Pokud mohu hodnotit, tak tento systím mohu doporučit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MonikaP - (48) - 32.114 (?), 22.2.2024 10:33

minulý rok som zohnala dusikaté vápno na tento účel ale netrúfla som si to dať, mám obavu že tým zlikvidujem aj kopu dážďoviek:(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MonikaP - (48) - 32.114 (?), 22.2.2024 10:29

Zaujímavá štúdia https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8955816/

Kopírujem kúsky z nej(deepl):

Naše výsledky ukázali veľmi nízku celkovú mortalitu (2,1 %, n = 240) u A. vulgaris pri všetkých skúmaných moluskocídoch. Slimáky, ktoré uhynuli, boli súčasťou skupín ošetrených metaldehydom, takže mortalita pre tento moluskocíd bola 3,1 % (n = 160). Brooks a kol [26] uvádzajú, že mortalita pri 6 % metaldehyde (použilo sa 0,09 g peliet pre tri slimáky) bola veľmi nízka (14 %) na konci sedemdňového experimentu, keď si slimáky mohli vybrať pelety a semená pšenice. Takéto rozdiely v mortalite mohli byť spôsobené druhom slimáka (my sme skúmali A. vulgaris, Brooks et al. [26] skúmali D. reticulatum), potravou alebo rozdielmi v starostlivosti (naše nádoby sa menili každé dva dni, slimáky sa zavlažovali a potrava sa vymieňala; Brooks et al. [26] nechali slimáky sedem dní bez ďalšieho čistenia alebo zavlažovania). Kozłowski a kol [24] zistili, že dávka 1 % fosforečnanu železitého 1 g/m2 (0,07 g granúl pre 2 slimáky) viedla k 20 % úhynu slimákov po siedmich dňoch ošetrovania, zatiaľ čo dávka 2,5 g/m2 (0,17 g granúl pre 2 slimáky) viedla k 50 % úhynu (po 9 až 11 dňoch ošetrovania). Na porovnanie, 5 % metaldehyd poskytnutý v dávke 0,4 g/m2 (0,03 g peliet pre 2 slimáky) viedol k 30 % mortalite po siedmich dňoch ošetrenia. Všimnite si, že v týchto experimentoch boli použité juvenilné A. vulgaris (priemerná hmotnosť 1,97 g), zatiaľ čo v našich experimentoch boli použité dospelé A. vulgaris (priemerná hmotnosť 4,5 ± 0,69 g). Grubišić et al. uvádza [25], že ošetrenie 5 % metaldehydom viedlo k úhynu A. lusitanicus (alebo A. vulgaris) medzi 9. a 24. dňom. Z tohto dôvodu,

Preto by sa malo predĺžiť trvanie experimentov v očakávaní rozvoja takéhoto výskumu v budúcnosti. Okrem toho Chabert [27] uviedol, že trvanie účinnosti metaldehydových peliet je vo vlhkých podmienkach približne jeden týždeň. Zloženie a trvanlivosť peliet sa od uverejnenia tohto článku veľmi zmenili, ale z prehľadu o metaldehyde moluskocídnom [28] vyplýva, že degradácia metaldehydu v pôde sa pohybuje v rozmedzí 3,17 - 223 dní v závislosti od podmienok prostredia. Zavlažovanie, ktoré simuluje častý dážď, hmlu a rosu, malo asi najväčší vplyv na prežívanie slimákov. Literárne údaje ukázali, že vlhké podmienky môžu urýchliť degradáciu moluskocídnych peliet a zvýšiť zotavenie slimákov z otravy [15

Predchádzajúci výskum ukázal, že A. lusitanicus (alebo A. vulgaris) sa môže živiť 103 druhmi rastlín [29]. Medzi najviac poškodené patria kapustovité rastliny, šalát, repa, mrkva, fazuľa, jahody, mnohé okrasné kvetiny a niektoré buriny [2]. Tieto zistenia nás priviedli k myšlienke, že slimáky po ochutnaní moluskocídov a pociťovaní nevoľnosti môžu zmeniť zdroj potravy, napríklad prejsť zo suchšej semennej potravy na šťavnatejšiu listovú zeleninu alebo ohlodávanie koreňov, alebo naopak. Vytvorili sme teda podmienky, v ktorých si slimáky mohli vybrať počet granúl a rôzne druhy potravy, ktoré konzumujú: listové rastliny (šalát), koreňová zelenina (mrkva), obilná strava (ovsené vločky) atď. Okrem toho A. vulgaris ochotne konzumujú iné mŕtve slimáky, preto sme ako jednu z možností výberu potravy ponúkli potravu pre zvieratá - mačky. Naše výsledky ukázali, že celková herbivoria po sedemdňovom ošetrení moluskocídmi sa významne znížila (p < 0,05) z 21,61 % (Ferramol, návrh s jednou peletou) na 53,29 % (Gusto, návrh s jednou peletou) a zo 45,95 % (Lima Oro, návrh s piatimi peletami) na 68,79 % (Gusto, návrh s piatimi peletami). Schopnosť výberu rôznych druhov potravy odhalila, že výber potravy po vystavení moluskocídom sa mierne líšil, hoci vo väčšine prípadov došlo k výraznému zníženiu spotreby potravy (najmä v prípade živočíšnej potravy). Konzumácia moluskocídov nemala spoľahlivý vplyv (p > 0,05) na konzumáciu mrkvy (okrem Lima Oro a Gusto, dizajn piatich peliet). Boli zaujímavé). Zaujímavé údaje sa vyskytli v prípade spotreby šalátu; bezprostredne po zavedení metaldehydového moluskocidu spotreba šalátu prudko klesla, ale následne sa prejavil vyrovnávajúci efekt, keď spotreba šalátu so zvyšujúcou sa dávkou moluskocidu opäť postupne rástla (bola zistená slabá pozitívna Kendallova tau-b korelácia, tabuľka 4). Vyhladzovací efekt sa spomínal aj v niektorých iných štúdiách [4,17], ale zvyčajne sa vysvetľoval vplyvom vlhkosti alebo zavlažovania.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.34 (?), 5.8.2021 16:38

Já na to používám škrabku na led: v zimě na chodník, v létě na plzáky. Člověk se nemusí ohýbat, a být tak zblízka konfrontován s výsledky své činnosti. Stejně to ale nic hezkého není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika