Usychání větví tlustice



malda1 - (2) - 156.134 (?) 
9.2.2018 23:37, zobrazeno: 9812x

Dobrý den, nenašel jsem nikde obdobné téma, tak se zkusím zeptat. Mám několik tlustic Crassula ovata 'Monstrosa'. U jedné z nich, která měla ještě předloni krásnou korunu, mi loni někdy z jara začaly odsychat celé větvě a opadávat. Zasychání se po čase zastavilo a rostlina začala zase obrůstat. Letos ale zase začaly jednotlivé větve usychat a už jich na rostině moc nezbývá. Bojím se, že odumře úplně. Nejsem schopen zjistit příčinu. Aby toho nebylo málo, začala mi tohle dělat i další tlustice stejného druhu. Tu první (viz obrázek) mám v kanceláři při trochu studenější ale celkem normální pokojové teplotě, tu druhou mám v domě při teplotě kolem 14ti stupňů. Obě jsou u okna. V průvanu není ani jedna. Nemyslím si, že by to bylo přelitím. Vody rostliny moc v poslední době nedostávaly. Spíš naopak. Věděl by někdo příčinu a co dělat? Děkuji!


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 10.2.2018 11:26

Nejsem na sukulenty odborník, tedy nevím, jestli to může být i nějaká choroba, ale dle zkušenosti budu celkem s jistotou tvrdit, že přelité jsou. Tuhle ošklivou, už asi nezachráníte, odlomte si živé konce a zasaďte znovu. Máma tlustici pěstovala v chladné hale(9st) na okně a jak byla velká(metrový exemplář) tak na zemi pod západním velkým oknem. Dokud byla v květináči, který byl tak plný tlustice, že úplně na kopec a nedala se prakticky zalít(a s opravdu malou podmiskou) tlustice šla krásně. Po přesazení do většího květináče a postavení z okna dolů, měla tendence jí dopřát víc vody(když tam vlezlawink) a tlustice začala vadnout. Nakonec ji stejně zlikvidovala(k mé nelibosti) protože už zabírala opravdu moc místa. V zimě se zalévá prakticky jako kaktus... skoro vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 10.2.2018 11:42

Kořání chce větší prostor. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.106 (?), 10.2.2018 11:53

Podle vzhledu zeminy a květináče bych tipla přelití. V zimě v uváděných teplotách stačí mírně zalít tak 1x za měsíc/3týdny. A zjara bych ji přesadila do stejného, nebo jen o malinko většího květináče, ale s novou vylehčenou zeminou.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 10.2.2018 14:06

Tlustice mám přes zimu v teplotách kolem 15st. a vody dám za zimu jen crk, nebo žádnou (pak ztratí část listů). Bohužel jedné zimy mi podobně odešla ta největší a podobně řada sukulentů a pravděpodobně se jednalo o bakteriální hnilobu, kterou jsem přinesl asi s muškáty. Nedá se to příliš řešit, preventivně ji omezuje postřik Cu, ale když už se dostane do rostliny, nezbývá, než amputovat na zdravou tkáň a doufat, že vydrží do jara, kdy pomáhá slunce. Při amputaci pozor na případný přenost infekce nůžkami... Pokud by se jednalo o hnilobu houbovou, můžete zkusit zálivku a postřik Previcurem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 11.2.2018 9:38

Pokud jste si jistý, že zálivkou to není, pak zkuste ověřit, jestli nemáte na kořenech nějakého savého škůdce. Alternativou je do další zálivkové vody dát něco jako Mospilan.

Jinak i z větvičky, která v rozvětvení odeschla se dá vršek s pár zelenými listy použít jako řízek. To aby nasál vodu je nejlepší zajistit ponořením na pár hodin (či jednotlivých desítek minut) do zchladlé převařené vody a pak nechat oschnout. Pak zasázet do suchého písku nebo jen vzdušně zafixovat v požadované poloze apikálním vrškem vzhůru a počkat na kořínky bez zálivky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.106 (?), 11.2.2018 13:05

K nařízkování ani nemusí být celá větvička, stačí list. Odlomit, nechat chvíli ránu oschnout a jen lehce zapíchnout do substrátu.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
malda1 - (2) - 156.134 (?), 1.3.2018 20:06

Děkuji všem za reakce a za názory. Jak to tak pročítám, tak začínám čím dál víc nabývat dojmu, že byla fakt přelitá. Mám těchto tlustic víc, pár jich nedostalo ani kapku vody někdy od prosince a jsou nádherné. Fakt nevím... Každopádě usychání se nyní zastavilo a stav se nemění už pár týdnů. Začímám křísit naději, že by mohla přežít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika