Usychání větví tlustice



host - 248.106 (?)
11.2.2018 13:05

K nařízkování ani nemusí být celá větvička, stačí list. Odlomit, nechat chvíli ránu oschnout a jen lehce zapíchnout do substrátu.     Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

malda1 - (2) - 156.134 (?), 9.2.2018 23:37, zobrazeno: 9749x

Dobrý den, nenašel jsem nikde obdobné téma, tak se zkusím zeptat. Mám několik tlustic Crassula ovata 'Monstrosa'. U jedné z nich, která měla ještě předloni krásnou korunu, mi loni někdy z jara začaly odsychat celé větvě a opadávat. Zasychání se po čase zastavilo a rostlina začala zase obrůstat. Letos ale zase začaly jednotlivé větve usychat a už jich na rostině moc nezbývá. Bojím se, že odumře úplně. Nejsem schopen zjistit příčinu. Aby toho nebylo málo, začala mi tohle dělat i další tlustice stejného druhu. Tu první (viz obrázek) mám v kanceláři při trochu studenější ale celkem normální pokojové teplotě, tu druhou mám v domě při teplotě kolem 14ti stupňů. Obě jsou u okna. V průvanu není ani jedna. Nemyslím si, že by to bylo přelitím. Vody rostliny moc v poslední době nedostávaly. Spíš naopak. Věděl by někdo příčinu a co dělat? Děkuji!


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 10.2.2018 11:26

Nejsem na sukulenty odborník, tedy nevím, jestli to může být i nějaká choroba, ale dle zkušenosti budu celkem s jistotou tvrdit, že přelité jsou. Tuhle ošklivou, už asi nezachráníte, odlomte si živé konce a zasaďte znovu. Máma tlustici pěstovala v chladné hale(9st) na okně a jak byla velká(metrový exemplář) tak na zemi pod západním velkým oknem. Dokud byla v květináči, který byl tak plný tlustice, že úplně na kopec a nedala se prakticky zalít(a s opravdu malou podmiskou) tlustice šla krásně. Po přesazení do většího květináče a postavení z okna dolů, měla tendence jí dopřát víc vody(když tam vlezlawink) a tlustice začala vadnout. Nakonec ji stejně zlikvidovala(k mé nelibosti) protože už zabírala opravdu moc místa. V zimě se zalévá prakticky jako kaktus... skoro vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 10.2.2018 11:42

Kořání chce větší prostor. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.106 (?), 10.2.2018 11:53

Podle vzhledu zeminy a květináče bych tipla přelití. V zimě v uváděných teplotách stačí mírně zalít tak 1x za měsíc/3týdny. A zjara bych ji přesadila do stejného, nebo jen o malinko většího květináče, ale s novou vylehčenou zeminou.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 10.2.2018 14:06

Tlustice mám přes zimu v teplotách kolem 15st. a vody dám za zimu jen crk, nebo žádnou (pak ztratí část listů). Bohužel jedné zimy mi podobně odešla ta největší a podobně řada sukulentů a pravděpodobně se jednalo o bakteriální hnilobu, kterou jsem přinesl asi s muškáty. Nedá se to příliš řešit, preventivně ji omezuje postřik Cu, ale když už se dostane do rostliny, nezbývá, než amputovat na zdravou tkáň a doufat, že vydrží do jara, kdy pomáhá slunce. Při amputaci pozor na případný přenost infekce nůžkami... Pokud by se jednalo o hnilobu houbovou, můžete zkusit zálivku a postřik Previcurem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 11.2.2018 9:38

Pokud jste si jistý, že zálivkou to není, pak zkuste ověřit, jestli nemáte na kořenech nějakého savého škůdce. Alternativou je do další zálivkové vody dát něco jako Mospilan.

Jinak i z větvičky, která v rozvětvení odeschla se dá vršek s pár zelenými listy použít jako řízek. To aby nasál vodu je nejlepší zajistit ponořením na pár hodin (či jednotlivých desítek minut) do zchladlé převařené vody a pak nechat oschnout. Pak zasázet do suchého písku nebo jen vzdušně zafixovat v požadované poloze apikálním vrškem vzhůru a počkat na kořínky bez zálivky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.106 (?), 11.2.2018 13:05

K nařízkování ani nemusí být celá větvička, stačí list. Odlomit, nechat chvíli ránu oschnout a jen lehce zapíchnout do substrátu.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
malda1 - (2) - 156.134 (?), 1.3.2018 20:06

Děkuji všem za reakce a za názory. Jak to tak pročítám, tak začínám čím dál víc nabývat dojmu, že byla fakt přelitá. Mám těchto tlustic víc, pár jich nedostalo ani kapku vody někdy od prosince a jsou nádherné. Fakt nevím... Každopádě usychání se nyní zastavilo a stav se nemění už pár týdnů. Začímám křísit naději, že by mohla přežít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika