Zoufalá nabídka odrůd jabloní



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
9.2.2019 19:23

Pane Vlastimile, já ale uznávám a nezatracuji intenzivní způsob pěstování jablek, jaký praktikujete. Dokonce jsem přesvědčen, že opravdu výstavního ovoce jiným způsobhem dosáhnout nelze. Ale chápejte zase Vy, že neexistuje jen jeden pohled na zahradu, a to ten Váš. Když se večer podíváte na upravenou zahradu plnou plodů, cítíte uspokojení. Rozumím tomu. Mohou ale po takové zahradě pobíhat a skákat Vaše děti a vnoučata? Mohou šplhat v korunách nebo po drátěnce? Může se v ní pořádně vyřádit Váš čtyřnohý přítel? Můžete si lehnout do trávy nebo se posadit pod strom se skleničkou vína? Zahrada mi má přinášet radost, pohodu, pohyb na vzduchu a až potom co nejzdravější ovoce - to je můj pohled. Vrcholným cílem mého snažení není perfektně hladká slupka prvotřídních souměrných plodů. 
    Jestli to Vy nebo kdokoli jiný vidíte jinak, respektuji to,  je to Vaše svaté právo. Ale nenazývejte jiný způsob ovocnaření předpotopním a pověrami. 
    Já vůbec nechci být objektivní. Některé odrůdy mám prostě rád, protože se jim u mě daří, jiným méně nebo vůbec. A jestli jsou ze Střížovic, Holovous či Minnesoty, je mi srdečně jedno. Jsem rád, to připouštím, že řada z těch dobrých jsou české.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.2.2019 19:23

Pane Vlastimile, já ale uznávám a nezatracuji intenzivní způsob pěstování jablek, jaký praktikujete. Dokonce jsem přesvědčen, že opravdu výstavního ovoce jiným způsobhem dosáhnout nelze. Ale chápejte zase Vy, že neexistuje jen jeden pohled na zahradu, a to ten Váš. Když se večer podíváte na upravenou zahradu plnou plodů, cítíte uspokojení. Rozumím tomu. Mohou ale po takové zahradě pobíhat a skákat Vaše děti a vnoučata? Mohou šplhat v korunách nebo po drátěnce? Může se v ní pořádně vyřádit Váš čtyřnohý přítel? Můžete si lehnout do trávy nebo se posadit pod strom se skleničkou vína? Zahrada mi má přinášet radost, pohodu, pohyb na vzduchu a až potom co nejzdravější ovoce - to je můj pohled. Vrcholným cílem mého snažení není perfektně hladká slupka prvotřídních souměrných plodů. 
    Jestli to Vy nebo kdokoli jiný vidíte jinak, respektuji to,  je to Vaše svaté právo. Ale nenazývejte jiný způsob ovocnaření předpotopním a pověrami. 
    Já vůbec nechci být objektivní. Některé odrůdy mám prostě rád, protože se jim u mě daří, jiným méně nebo vůbec. A jestli jsou ze Střížovic, Holovous či Minnesoty, je mi srdečně jedno. Jsem rád, to připouštím, že řada z těch dobrých jsou české.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 180.125 (?), 9.2.2019 19:47

Promiňte, p.Polehla, ale i já preferuji "předpotopní" způsob extenzivního pěstování, ve vyšších tvarech a s trávou pod stromy. Nestříkám jabloně, třešně ani slivoně proti červivosti, nechávám poškodit polovinu plodů, protože mi to vůbec nevadí, zbyde tolik, že to stejně nesníme. Probírku provádím jen u broskvoní a meruněk, ale u jabloní ne - nepotřebuji obří výstavní plody. A po pravdě je mi tento způsob přístupu k pěstování ovoce vlastnější, než ten váš.

Ne, nemyslím si, že ten váš je právě ten nejlepší a nejsprávnější. Správný je takový, jaký komu vyhovuje, a nemám právo někoho přesvědčovat, že ten můj je lepší. BTW netroufám si říct jak vy, že "většina"; ale mnoho zahrádkářů skutečně vlastní malé pozemky, přesto netouží po intenzivním pěstování, ba právě naopak. Nechtějí věnovat zahradě všechen svůj čas, jako vy, ale je to pro ně jen zpestření, odreagování. Takže evidentně i proto se literatura přizpůsobuje tomuto trendu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.39 (?), 10.2.2019 15:50

Druhý den mi vrtá hlavou co psal pan Mičurin, a to je ta plodná diskuze která podněcuje..

Pokud takový trend (doporučovat velké stromy s minimem nutné péče a tradiční odrůdy) opravdu je, na rozdíl od pisatelova oblíbeného (menší tvary, více nutné péče, moderní odrůdy a dokonalá jablka), nemůže to jednoduše být proto, že mimo těch několika opravdových znalců zde, je tu také ta zaujatá leč lajcká většina, která to co pan Mičurin propaguje prostě neumí? To by byla má odpověď: já bych moc ráda to co on, ale prostě to neumím. A sic je zde hodně zkušných bardů co laikům na dvaceti obrázcích pořád dokola radí kterou větvičku šmiknout a kterou ne, ten složitěší (a zcela jistě ne méně krásný) způsob pěstování se z internetu prostě nenaučíme a nemáme třeba ten prostor ani ten čas zkoušet to léta a léta dokola, abychom se to naučili.

A ještě jeden pohled tu v dikuzi chybí. Ano běžní prodejci nabízejí jabloně pro laickou většinu (jo, takovýto zelený co křupe co maj v Albertě bysem chtěla, máte?). Když ten kdo hledá něco speciálního tady nepochodí, musí více hledat na internetu popř. v zahraničí či zvednout telefon a obvolávat kamenná zahradnictví.. A pak je tu ten třetí opomíjený stupeň :-) Dobří lidé tu za zahradě. Když selže první a druhá možnost, jaká je to radost když tu napíšete nešťastný dotaz Hledám to a to a nemůžu to nikde sehnat, mám to zabalit? A nějaká dobrá duše vám poradí Mají to tam a tam anebo ještě lépe Zrovna tohleto mám za zahradě, stavte se pro rouby.. Takže zoufalá nabídka pro někoho může být, ale když se lidé, co tomu rozumí a mají to rádi dají dohromady s těmi, kteří tomu nerozumí, ale mají to rádi, tak se hned zahradničí veseleji.

Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.109 (?), 10.2.2019 17:22
Sáša: Radosť čítať takýto príspevok. Pekne Ste vystihli o čom toto fórum je/malo by byť. Čo sa týka tých tzv. "trendov" - svoje najlepšie rozhodnutia ako záhradkár ale aj všeobecne v živote som spravil vtedy, keď som kašľal na väčšinové trendy... Nikto nemá právo určovať alebo diktovať, ktorý trend je ten správny. Pretože každému vyhovuje niečo iné, každý má svoju mieru námahy a času ktorú záhradke chce venovať. Ži a nechaj žiť. Konečným cieľom - keďže tu nie sme profesionáli - je aby nám záhradka prinášala pocit spokojnosti, relaxu a šťastia. Poznám ľudí, ktorí sú vo svojej záhrade vrcholne šťastní a pritom tie stromy zďaleka nemajú vzorové. A potom sú takí, čo sa stresujú lebo neobrali tento rok 90 debničiek, ale len 60. Ja patrím k skupine "intenzivistov" a mojou snahou je dopestovávať prvotriedne plody, ale naučil som sa rešpektovať ak to niekto robí inak. Mať krásne jablká a mať ich dostatok je síce pekné, ale ten pocit šťastia ktorý zažívame v záhradke je ešte nad tým. Každý má právo zvoliť si taký "trend", ktorý mu vyhovuje. A nenechať si do toho kecať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika