Vytvořme společnou nazorovou degustaci starých odrud



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 180.66 (?)
8.2.2012 13:30

Namiesto Topazu byste mohol skúsiť Red Topaz. Vyfarbuje sa cca o 2 týždne skôr a je údajne o niečo chutnejší. Skúšal ste u Vás aj Rezistu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
host - 220.182 (?), 8.2.2012 11:19

Nikdo vám staré odrůdy nevnucuje, co si na zahradu dáte, je vaše věc. Tohle vlákno je ale o starých odrůdách. Jinak si myslím, že respondenti "zahrady" nové odrůdy znají a mohou porovnávat. Osobně po více než 40ti letech na zahradě docházím k závěru, že nové odrůdy, ač méně pracné, jsou víceroméněro "na jedno brdo", kdežto ty staré jsou každá jiná. Takže ke stávajícím rezistentům pořizuji pár starých. Pokud ovšem máte místo jen na tři stromy, je to problém.Osobně bych dala letní Dimu, pak podz/zima Rajku nebo Gala a na uložení Goldstar, ale záleží na chuti každého...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.78 (?), 8.2.2012 12:09

Taky nemáme nějak extra velký pozemek, navíc se jedná o terasy na stráni s mělkou vrstvou ornice. Na podzim jsem zkusmo vysadil trojici Antonovka, Boikovo, Coxova reneta na M26. Protože hned na území vedlejšího města jsou rozlehlé sady, kde nakupujeme jablka, tak jsem logicky pro zahradu zvolil jiné odrůdy kvůli rozšíření chuti. Každého k tomu vede asi něco jiného. Pěstování rezistentů se určitě nebráním, ale těch pár postřiků proti padlí mě opravdu nevytrhne (strupovitost je tu minimálně). Jestli mají jen jednu dobrou vlastnost nebo ne, tohle si musí každý vyřešit sám, on totiž každý ma ty priority jiné. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 180.66 (?), 8.2.2012 17:38

Mňa napríklad zaujímalo, či niekto pestuje aj moderné rezistentné odrody takým spôsobom ako staré jablone. Ukázalo sa, že áno a ceľkovou úrodnosťou dokonca predstihujú tie starodávne. Ja by som moderné sorty nehádzal do jedného vreca a neodsudzoval ich pre uniformnú chuť. Dnes sme si mohli prečítať, že sú medzi nimi tiež chutné a úrodné sorty, ktoré je možné pestovať extenzívnym spôsobom na semenáčoch, ako to robili naši dedovia. Navyše sú odolné k hubovým chorobám. Odolnosť k mrazu sa práve preveruje.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 180.66 (?), 8.2.2012 13:30

Namiesto Topazu byste mohol skúsiť Red Topaz. Vyfarbuje sa cca o 2 týždne skôr a je údajne o niečo chutnejší. Skúšal ste u Vás aj Rezistu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 8.2.2012 20:43

Asi to byl dotaz na mne... Red Topaz mám taky, ale ještě nezarodil. Mám ovšem pochybnosti, jestli když se odrůda dříve vybarvuje, jestli taky dříve dozrává. Dozrání není o barvě, ale o chuti, což si můžeme ověřit u podtržených plodech v supermarketech. Řepu mohu vypěstovat s menší pracností.

Rezistu nemám. (Nestíhám všechno, před několika lety jsem přestal počítat testované odrůdy, když jsem se dostal hrubě přes stovku ;o).

Mimochodem poznámku k různorodosti chutí novějších odrůd. Myslím si, že dnes už je z čeho vybírat. Srovnejte Melodii, Rubinolu, Rajku, Vitos, Selenu...

A ještě jednu. Soused má velkou zahradu se spoustou velkých jabloní starších odrůd, které se snaží pravidelně udržovat. Nicméně jablka na jídlo nakupuje v obchodě.

Z mého pohledu určitá část novějších odrůd, zejména rezistentů, posunula hranice relativně úspěšného pěstování jabloní i do oblastí, kde to dříve nemělo moc smysl. Asi to nebylo cílem, ale já jsem za to vděčný. Proti starým odrůdám nic nemám, mnohé mi chutnají, ale prostě je nejsem schopen vypěstovat bez použití chemických postřiků. A když jsem jednoho roku zjistil, že dám přednost Rubinole před Jaderničkou, uvědomil jsem si, že to novošlechtění asi má nějaký význam. Znám odrůdy z mládí, jejichž chuť si dodnes pamatuji, ale pro jistotu je ani nesháním - co když si to pamatuji příliš zidealizovaně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.206 (?), 9.2.2012 16:20

Pán Ondra veľmi pekne opísal jednu z najchutnejších starých odrôd Grávštýnské, ktoré je podobne ako Blenheimská reneta triploidné. Grávštýnske sa dnes stále vyskytuje v intenzívnych výsadbách v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku. Veľmi pekne sa o starých odrodách a súčasnom trende udrživania starého genofondu píše napr. na stránke Genesis, aneb zpátky ke kořenům. Pre odporcov starých odrôd to nebude príjemné počítanie. Je zaujímavé, že sa naši predkovia snažili krížiť chuťovo výnimočné odrody, nie vždy s úspechom. Príkladom je sorta Eduard VII (Blenheimská reneta x Ušľachtilé žlté). Nie je pochyb, že medzi odrodami našich pradedov je rad chuťových skvostov. Stačí si nalistovať staré pomológie. Niektoré sú aj odolné voči hubovým chorobám. Je škoda, že sa na ne pri súčasnom krížení jabloní zabúdlo. Snahou šľachtiteľských ústavov je vytvárať rezistentné sorty s pravideľnou rodivosťou a kvalitným rodivým obrastom vhodné aj na prísne tvary do menších zahrádok. Preto ich zrejme škôlky očkujú na typové podpníky. Chuť väčšiny noviniek bohužiaľ ustúpila požiadavke rezistencie, podobne ako chuť väčšiny ballerín ustúpila požiadavke stĺpovitej koruny s krátkym a hustým obrastom. Má niekto skúsenosti s pestovaním prastarých voňavých a korenistých odrôd na málovzrastných typových podpníkoch? Kto má dosť veľký pozemok, nikto mu nebráni pestovať vedľa seba odrody našich prapredkov aj súčasné rezistenty, naštepené trebárs na semenáčoch. A môže porovnávať!wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
čmelda - (23) - 145.138 (?), 13.2.2012 13:37

Zdravím

Má někdo zkušenost s přiroubováním odrůdy Grávštýnske do jiné odrůdy? konkrétně jedné z těchto: malinové holovouské, hornokrajské nebo jadernička. Mám je již pěkně zapěstované, na semenáči od pana Peška. Všechno by to měly být bůjnější odrůdy ale rád si ještě necham poradit.

Děkuji Všem

S pozdravem Radim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 86.79 (?), 13.2.2012 14:28

Zdravím. Předem všem děkuji za příspěvky na toto tema a doufám, že bude zdarně pokračovat. Nelíbí se mi jak někteří nepochopili toto jasně danné tema. Je smutné, že někteří lovci novinek si neodpustí toto tema snížit na hodnotě a udavají jasné podpasové příkady Rubinola vs Mor. jadernička hledají nedostatky odrud starých na ukor vychvalovaných novinek. Vřele doporučuji všem si přečíst Vaňkovu knížku o Pěstovaní zákrsků a nízských tvaru. Tam by jste zjistily jak se chovaly " staré odrudy" na tipovych podnožích a jaké kvality a velikosti dosahovaly, jak p. Vaněk obhajuje pěstování štíhlých vřeten - tenkrat to nazývaly volný keřový tvar, propagoval pěstování štíhlých kodonú a odrazoval od pěstování odrud na vysokokmenech už tenkrát v r. 1924.  Takže je vidět, že ovocnáři jsou pořád stejní i v prukopnických nazorech. Je bohužel pravda, že stare odrudy známe pouze z vysokokmenů a to i nevalné udržby a to poškozuje jejich pověst. Nevím proč vetšina naráží na problém s chorobami. Vždyť dnešní chemická ochrana je na špičkové urovni a pěstitelské tvary s podnožemi to samé. Jest-li se chceme pravdivě bavit o kvalitách všech odrud i s ohledem na prostory tak vraťme tzv. staré odrudy zpět k zemy na tipové podnože a starat se o ně jako by to byl třeba Jonagold nebo Gala!!! Naši potomci si zaslouží ochutnat renety, řechtače, panenské...  A né o nich posluchat v pohádkách a pověstech a vzpomínek prarodiču. Vrátím se k porovnávaní nová vs stara. Hodnotit Rubinolu s Jaderničkou je jasný podpásový příklad. Proč nehodnotil pěstitel Rubinolu třeba s Gaskoněm, Lord Lambournem, Cheri koks, Parmenou zl., Mc Intosh, Jonatanem, Goldenem D., Gravštýnem a dalších kvalitních odrud. Kdyby hodnotil třeba REZISTA vs MOR.jadernička nebo PRODUKTA vs MOR. jadenička, Panenské nebo MELODIE vs Lord Lamburne, Malinové, Matčino, Reneta...     To bych mohl taky říci, že to novější odrudy projedou a konkrétně tyto letěly u mě jako první. Je s podivem, že nikomu nevadí stáří Goldenu, Red Deliciú, Melrose. A je zajímavé jak se pomalu a nenápadně ztrací Rubín, Šampion, Spartan, Florina, Prima, Sir Prize... U baleríny kdyby nebylo starého dorého Mc Intoshe v pupenové mutaci VICK tak nejsou tady žádné. Teď vychvalované novinky Love jablka - samoprašné, červená dužnina... Nic nového zjistil jsem ve starych knihach o ovoci, že Wagenerovo a Ontario mají 30% samosprašnost svých květů. Červené dužniny mají kalvily a některé odrůdy a šlechtitel Mičurin jich měl také několik.Ještě mě zarazila debata o starých triploidních odrudách jako jejich nešvar při pěstování a šlechění.  Většina triploidních odrud se při šlechtění používa jako matka a bujný rust se krotí podnožemi. U tohoto tematu je zajímavé, že se zde kritizovaly gravštýnské a bujné renety, ale nikdo už si nepřipomenul Rubína a Bohemie, že jsou na tom uplně stejně. Problem strupovitost je najivní. Vždyť rezistence odrud z m. floribindy už začíná být proražena novym klonem strupovitosti. Melodie , Rubinola, Topaz a Jolana už je napadena. Je zajímavé, že polní odolnost z odrud Antonovka, Matčino, Booscopské, Chodské, Hvězdnatá reneta... a u jejich šlechtěnců nebyla prolomena ani tímto klonem strupovitosti  (Angold, Nabela...)

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.226 (?), 13.2.2012 15:42

Zdravím, jak už jsem uvedl jinde, s RedLove je to ohledně samosprašnosti zajímavé, na anglických prospektech se o nich hovoří jako o cizosprašných. Rodiče uvedeny nejsou, ale našel jsem poznámku, že materiál ke křížení byl poskytnut z Čech a bývalé NDR. Při prvním pohledu na řez tímto jablkem jsem si taky hned vzpoměl na Vaňkovu pomologii. Těžko říci, jak je to s tou chutí třeba v porovnání právě s kalvilem, každopádně Markus Kobelt docela dobře využil mezery, kdy se na trhu podobné jablko už nevyskytuje - tedy vyjma Red Devilu, který jsem ještě našel v nabídce jedné tuzemské školky. Takové porovnání by bylo určitě zajímavé. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 73.140 (?), 14.2.2012 10:41

Pane Kaněra 100% souhlas s Vaším příspěvkem.Přesně jste vystihl poměry na diskuzích tohoto webu.Profesionální rozbor od profesionála.Nyní se pomalu a nenápadně zabydluje další zavádějící názor (zvláště pro začátečníky) o jednoduchosti pěstování moderních (rezistentních) odrůd a jejich malé náročnosti na údržbu.Jak tedy provádějí ochranu proti přezimujícím škůdcům, jak proti mšicím (to je šlehají kopřivou?),jak na 1a2.generaci obaleče atd.Bez práce a náležité péče bude rodit každá jabloň brakové ovoce. Jednoduché řešení neexistuje.- Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika