Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



Janík 1 - (15) - 195.71 (?)
6.2.2018 15:21

děkuji za rady. Já nechal ten špičák jak byl a vubec nic jsem s tím nedělal..teď to musím dát do pořádku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 73.142 (?), 6.2.2018 13:51

Tady je obrázek.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 6.2.2018 13:53

Jestli, jaký a kolikrát byl výchovný řez proveden, si z obrázku netroufnu posoudit. Stromek je prý tříletý, mně se zdá, jako by měl jeden, max 2 roky. Každopádně stromek předvedl apikální dominanci v praxi. Sesadíte-li terminál těsně nad úroveň ramen, náprava nebude složitá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Janík 1 - (15) - 35.122 (?), 6.2.2018 14:03
Byl to špičák.prvni rok vůbec nerostl a minulý rok udělal tyhle přírůstky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 77.140 (?), 6.2.2018 14:57

Pane Janík ten obrost vespod není rozhodně jednoletý.Přiblížil jsem si to lupou v počítači a jediné napojení se mi zdá zelená čára.Tedy nechal jste špičák po výsadbě buď bez řezu a nebo ten řez byl neúměrně dlouhý a neodstraňoval jste spodní obrost.Založení korunky ze špičáku: Po výsadbě změřte výšku budoucího kmínku která Vám vyhovuje.Od té kóty napočítejte 5÷6 pupenú a zastřihne se.Ve vegetačním období po střihu se odstraňuje veškerý obrost pod šesti horními pupeny až k zemi.Podpoří se vývin obrostu v zóně šesti ponechaných pupenů pro budoucí korunku. -M ičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Janík 1 - (15) - 195.71 (?), 6.2.2018 15:21

děkuji za rady. Já nechal ten špičák jak byl a vubec nic jsem s tím nedělal..teď to musím dát do pořádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.2.2018 15:41

Ještě jste neuvedl, jak vysoký plánujete mít kmínek. Soudě podle délky opěrného kůlu, patrně chcete zapěstovat korunku z té "štětky" nahoře.  V tom případě by to spodní patro mělo přijít pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.6 (?), 6.2.2018 16:27
Janík 1: Nezvládnutý povýsadbový rez. Nesprávne zapestované 2 poschodia. Na foto 1 je obrázok tejto chyby zo starej učebnice rezu, ktorý je analgický s Vaším stromčekom. To 1.poschodie (nižšie) je o rok staršie než 2.poschodie (vyššie). Možno si mýlite pojmy "špičiak" a "terminál". Ale či už Ste na začiatku vychádzali zo špičiaku, alebo z 2-ročného stromčeka s už založenou korunkou, je v princípe úplne jedno. Podstata problému je v tom, že terminál Ste nedostatočne skrátili. Postupoval by som tak ako Vám to načrtol pán Polehla vo svojom prvom príspevku - teda ponechať prvé poschodie, skrátiť stredník (2.poschodie odstrániť) a budovať postupne korunku z 1.poschodia. Teda vlastne sa vrátiť k tomu ako mal správne vyzerať pôvodný povýsadbový rez (foto 2). IH (Existuje aj možnosť - ak by Ste chceli vyšší kmeň - zrušiť prvé poschodie odrezaním jeho konárikov na konárový krúžok a vychádzať z 2.poschodia. Podmienkou tohto postupu ale je, aby bol podpník aspoň MM106 (alebo MM111, M25, A2). Ja by som ale uprednostnil ten postup, ktorý Vám odporučil p.Polehla).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.2.2018 16:54

Popdíváme-li se na obrázek A dr. Hlavatého, vidíme, že je to přesně ten problém p. Janíka. Řešení je dvojí, obrázek to nabízí:
1. Odstranit horní patro a ze spodního zapěstovat korunku
2. Odstranit spodní patro a korunku zapěstovat z horního.
Záležší samozřejmě na tom, co chce pěstitel. Já si osobně myslím, že p. Janík skutečně zasadil špičák, ale ne čistý ale s několika bočními výhony předčasného obrostu. V jaké výšce byl obrost, a jestli je to výška očekávané korunky, to nevíme. Vzhledem k délce kůlu trochu pochybuji.
   Vrátím-li se k obrázku A, pak bych asi upřednostnil spíš to horní patro.  Bez znalosti podnože a hlavně bez znalosti výšky kmínku je to beztak jen teorie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.94 (?), 6.2.2018 19:45

Meruňky si pěstuji na semenáčích ZR a myrobalánech, tam je růst taktéž velmi bujný.

Pán Hasman akej veľkosti dosahujú staršie stromy marhúl na ZR oproti marhulám na myrobalánoch? Marhule na myrobalánoch sa mi zle ošetrujú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 6.2.2018 20:47

Jak může někdo doporučit vytvoření korunky sprominutím z té horní štětky.To jsou základní nedostatky o založení korunky.Když pominu tvorbu asi 2 metrového kmínku je tu další základní fakt.Zatímco na obrázku A pana Hlavatého je vidno že u obrostu budoucích kosterních větví je jistý prostorový odstup po obvodu terminálu ve Vašem případě vyrůstají skoro z jednoho hnízda což je v budoucnosti na pevnost a nosnost korunky vražedná kombinace, zvláště když Topaz právě v těchto místech podléhá nekrotické rakovině.No zařiďte se dle Vašeho uvážení ale doporučuji si koupit letošního únorového Zahradkáře kde je mimo slovního popisu pro zapěstování korunky z vysazených špičáků a další opravné řezy také základy střihu po vysazení školkařských výpěstků.Jsou tam velice dobré ilustrované názorné ukázky řezu po výsadbě.Bude to pro Vás pane Janíku mnohe přínosnější než tisíc slov tady. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika