Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



host - 107.19 (?)
15.1.2018 9:09

dobrý den,

žádám o radu jak zkrotit jablon pidi. Letos na podzim jsem vysadil malou stenu sloupovitych jabloni (moonlight, redspring..) celkem 4ks, jedna se o proutky 50-70cm, u nich se budu snazit pri pestovani drzet bocni obrost na 20cm max.

Ale jedna jablon odruda Pidi je znacne rozvetvena a neudrzovana, vypada to jako kdyby zivorila ve skolce ci prodejce 2-3 roky, viz foto, podnož neznama.

Tedy co s ni? Moje reseni je vsechen obrost uriznout na vetevni krouzek a nechat terminal az znacne krivy rust dal, mozna se pokusit o vyvazani a castecne narovnani terminalu.

Pak mne napadlo udelat z toho obrostu par patek (5-10cm) a nechat na tom neco zivorit, ale jelikoz mam nulovou zkusenost s temito sloupy, tak prosim o pomoc jak tuto jablunku zkrotit.

pidi
pidi
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.26 (?), 8.1.2018 17:21
Tom Tom: Tak ako Vám radí pán Hasman, skúsený pestovateľ. Vyviazanie o kostrový konár k opore nie je vhodné, už vôbec nie takto natesno ku kolíku (možnosť zodretia kôry pri vetre). Treba to previazať "na osmičku" o kmienok. Keďže je to na semenáči, nechal by som 4 kostrové vetvy + stredník. Možností Vám stromček dáva viac, ja by som sa asi zbavil toho najsilnejšieho výhonku. Okrem rezu na miazgovú rovnováhu (teda priblibližne v jednej vodorovnej rovine) je možné zastrihnúť vetvičky a stredník tak aby vytvárali náznak pyramídy (viď foto). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 11.1.2018 7:29

Ahojte,

dakujem za rady. 

Aky ma Jana habitus? Prve rozkonarenie sa mi zda nejak nizko...

vyviazanie o konar - samozrejme docasne riesenie, ten konar som planoval dat prec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.5 (?), 30.3.2018 20:59
Nielen výchovný, ale aj UDRŽIAVACÍ REZ v období plnej rodivosti stromov má svoj význam. Hrušky na semenáčových podpníkoch dosahujú nielen veľké rozmery, ale majú aj tendenciu vytvárať zahusťujúce nové výhonky najmä v hornej časti koruny. Ich ponechanie bez zásahu redukuje prístup svetla a prevzdušnenie korún, dôsledkom čoho je postupná tvorba čoraz brakovitejších plodov a tiež väčšia šanca pre hubové choroby. Na fotkách sú stromy hrušiek Williamsova, Clappova a Lucasova pred rezom a po reze, všetky na semenáčovom podpníku. Výška stromov je od 4,5 do 5,5 metra. Takýto rez je už časovo (a niekedy aj fyzicky) náročnejší, občas aj trochu nebezpečný, ale jeho benefit pre kvalitu úrody je nepopierateľný. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.19 (?), 15.1.2018 9:09

dobrý den,

žádám o radu jak zkrotit jablon pidi. Letos na podzim jsem vysadil malou stenu sloupovitych jabloni (moonlight, redspring..) celkem 4ks, jedna se o proutky 50-70cm, u nich se budu snazit pri pestovani drzet bocni obrost na 20cm max.

Ale jedna jablon odruda Pidi je znacne rozvetvena a neudrzovana, vypada to jako kdyby zivorila ve skolce ci prodejce 2-3 roky, viz foto, podnož neznama.

Tedy co s ni? Moje reseni je vsechen obrost uriznout na vetevni krouzek a nechat terminal az znacne krivy rust dal, mozna se pokusit o vyvazani a castecne narovnani terminalu.

Pak mne napadlo udelat z toho obrostu par patek (5-10cm) a nechat na tom neco zivorit, ale jelikoz mam nulovou zkusenost s temito sloupy, tak prosim o pomoc jak tuto jablunku zkrotit.

pidi
pidi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SteSvo - (15) - 246.12 (?), 9.4.2018 19:36

Prosím o posouzení, zda je POVÝSADBOVÝ (teď na jaře) řez této Rubinoly v pořádku, případně, co a jak opravit. Podnož MM106, polokmen. Děkuji za rady. Štěpán




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.219 (?), 15.1.2018 18:03
107.19: Pidi (Britemac x Prima) nie je typická stĺpovitá odroda. Skôr by som ju označil ako spurtypovú, slaborastúcu odrodu - teda výhonky majú veľmi krátke internódiá a rodí na veľmi krátkom rodivom obraste. Snažiť sa z nej vytvoriť monolitný "stĺp" nevidím ako najvhodnejšie riešenie. Stále bude mať tendenciu k tvorbe konárov a vybudovaniu úzkej štíhlej koruny. Moje odporúčanie: zabudnite na stĺpovitý tvar, ponechal by som 3 hlavné konáre ako je to zobrazené na foto 1 a na nich budoval postupne rodivý obrast. Cieľom by malo byť vytvorenie pomerne úzkej kompaktnej korunky, ako je na foto 2. Rodivý obrast na krátkych brachyblastoch na 3 hlavných kostrových konároch potom udržiavať krátky a po čase ho vhodne obmieňať (zostarnuté drevo odstraňovať a nahrádzať novým, tu je potom možný aj rez na pätku). Zároveň ale dbať na zachovanie dominancie 3 hlavných konárov. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 89.174 (?), 21.1.2018 7:37
Mate pravdu, oproti ostatním sloupům má jiný charakter rustu. Mám se tedy pokusit o kotlovitou korunku? Tedy seříznu ty kosterní větve a budu se snažit roztáhnout korunku do stran.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.124 (?), 21.1.2018 8:07
89.174: Skôr by som ten tvar nazval "trojzubec". Jednoducho namiesto jedného stĺpa budete mať tri. Korunku by som ani nerozťahoval, len prípadne použil mierne vyviazanie alebo rozperky, aby pri pomyselnom pohľade zhora tieto 3 konáre boli vrcholmi rovnoramenného trojuholníka. Aby tá korunka bola symetrická, a konáre nech si rastú hoci aj kolmo hore. Na každom z nich by potom mal vzniknúť krátky rodivý obrast na ktorom bude "trojzubec" plodiť. Niečo na spôsob (približne) tej 2.fotky z môjho príspevku 15.1.18. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 69.80 (?), 3.2.2018 12:11

Zdravím,

chtěl bych využít tohoto tématu a připojit dotaz. Mám druhým rokem vysazné tři jaderničky na A2, chci zapěstovat na vysokokmeny.

Vůbec nevím co jsem loni dělal, ale mám z nich takové smetáčky. Nedokážu říct jestli to bylo střihem, ale prostě se mi zdá, že měly malé přírůstky. V literatuře jsem četl, že u stromy s malými přírůstky by se střih nemusel provádět vůbec, je tomu tak? Nebo je mám na jaro zkusit zakrátit a doufat, že vyrazí?

Boční větve mají něco mezi 10-20cm.

Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.8 (?), 3.2.2018 12:34
Zdenek: Chcelo by to fotku. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika