Vhodná podnož pro vysokokmen



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 235.80 (?)
30.10.2015 14:10

Mně vyhovují pro všechny tvary v zatravněném sadu moje vlastní semenáče z jader. Vysévám cca 500 - 1000 jader v předjaří, nejsilnější na podzim přesadím na místo.

2. rok v létě očkuji žádanou odrůdu nebo 3. rok na jaře roubuji.

4. nebo 5.rok vytvoří štíhlé vřeteno a zakvete. V dalších letech sklání větve pod úrodou. Semenáče kotví výborně.

Pokud bych chtěl VK, odřežu spodní větve (u sebe VK nepěstuji).

Když horní větve přerostou, odřežu je při sklizni, když vytvoří koště vlků, odřežu příští rok celé koště opět. Bez řezu by dorostly na 6 m i výš. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 168.61 (?), 23.10.2015 17:54, zobrazeno: 6192x

Dobrý den, 

Přála jsem si na zahradě pěstovat jabloně většinou ve tvaru vysokokmen/polokmen. Na semenáči jsem sehnals čtyři odrůdy. Ostatní se mi podařilo sehnat takto: Gravštýnské (A2), Spartan (MM106), James Grieve (MM106), Jonathan (MM106), Coxova reneta (M7) a Matčino (M7). Na jak velké stomy se mohu těšit? Dnes jsem náhodou narazila na stánky Zahrádkář Jerome, které mě celkem rozesmutněli. Představovala jsem si, že jabloně na podnožích MM106, M7 a hlavně na A2 budou vyšší.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 30.10.2015 8:25

Proti gustu žádný dišputát. Nevím co vás vede k volbě vysokmenů. Ale je to vaše věc. Možná máte slabost pro mošták.  Laicky řečeno, z každého stromku jde udělat cokoli řezem. Jen to u každého trvá různě dlouhou dobu. Rada je jednoduchá. Po ročním zasazení a vegetačním roce na stanovišti prostě vystříhejte spodní patra větví na větevní kroužek a výšku kmínku 150-170 cm. U těchto podnoží se vyplatí udržovat kolem kmínku herbicidní pás do síly kmínku 10 cm. A každopádně pro prvních pět let nezapomente na kůl ke kmínku a ochranu kmínku před sekačkou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 30.10.2015 10:30

Pro vysokolmen potřebujete podnož, která dobře kotví. Například na M9 polokmen a vyšší tvar nikdy úspěšně nedopěstujete - prostě s druhou větší úrodou se Vám vyvrátí. Podnože Vámi jmenované MM106 a M7 jsou vhodné, je však potřeba ve školce koupit stromek bez založené korunky (tzv. špičák) nebo korunku pěstebním zásahem "přeložit do vyšších pater" a následně/současně spodní patra vyvětvit.

Jinak A2 je také semenáč, jen to není rozepsáno slovně (alternativa  Jaderničky moravské).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 30.10.2015 10:34

Jinak A2 je také semenáč, jen to není rozepsáno slovně (Jadernička moravská).

To si tak úplně nemyslím. Podnož A2 byla vyšlechtěna v Alnarpu v Švédsku  (tak daleko sláva jaderniček nesahá) a množí se vegetativně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 30.10.2015 10:45

Díky za doplnění znalostí, to o vegetativním množení A2 jsem nevěděl (nebo jako nepodstné zapoměl hned jak jsem se s tou informací potkal).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 30.10.2015 12:42

Navíc Švédové to dotáhli domů snad z Francie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 235.80 (?), 30.10.2015 14:10

Mně vyhovují pro všechny tvary v zatravněném sadu moje vlastní semenáče z jader. Vysévám cca 500 - 1000 jader v předjaří, nejsilnější na podzim přesadím na místo.

2. rok v létě očkuji žádanou odrůdu nebo 3. rok na jaře roubuji.

4. nebo 5.rok vytvoří štíhlé vřeteno a zakvete. V dalších letech sklání větve pod úrodou. Semenáče kotví výborně.

Pokud bych chtěl VK, odřežu spodní větve (u sebe VK nepěstuji).

Když horní větve přerostou, odřežu je při sklizni, když vytvoří koště vlků, odřežu příští rok celé koště opět. Bez řezu by dorostly na 6 m i výš. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika