Včelky samotářky



Barryn - (40) - 167.25 (?)
7.4.2014 15:43

To je přesně to, co jsem se chtěl dovědět. Moc vám za info děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.2 (?), 6.4.2014 8:44

Ony si do toho nenechají kecat. Hnízdí tam, kde to vyhovuje jim a ne kde si my myslíme, že by měly hezký domeček. Mám různě po zahradě několik svazků asi do hrsti zkrácených stébel bambusu. Vždy pevně uložené. Některé jsou zacementované všechny, některé žádný. Prostě mají samotářky svou hlavu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 5.4.2014 22:46

Včelek samotářek je u nás mnoho desítek druhů, možná i stovek a nejspíš každý druh má jiné nároky na stanoviště, kde si dělají ty svoje hnízda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Barryn - (40) - 167.25 (?), 6.4.2014 12:41

Stále jsem se ale nedověděl, jaký průměr by měly mít otvory pro včelky. Někde se uvádí. že asi 5 mm, ale prý existují u nás i včelky o velikosti 3 mm. A musí být trubičky rovné? Zkusil jsem nastříhat zahradní hadici a kousky jsou mírně zahnuté. No,  necháme to na včelkách jak se rozhodnou. Hnízda prý musí „ zestárnout " nebo „ opršet", protože včelky se nastěhují jen tam, kde to splývá s přírodou. Takže musím čekat. Musí to být krásné mít takové oživení zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 20.215 (?), 6.4.2014 14:36

Já jsem navrtal do špalku díry dlouhé 5-7cm, průměr 7mm, ještě se mi to zdálo málo, nerad bych ale budoval příbytek vosám a sršňům. Správné míry jsem také nenašel. včelky zatím nepozoruji, ale v korunách něco bzučí, včelstva jsou u nás zdecimovaná pro varoázu, tak to budou možná samotářky. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 100.72 (?), 6.4.2014 22:16

Otvory majú mať priemer od 4 mm do koľko chcete :-) Naša najväčšia včela obýva diery s priemerom až 15 mm, aj keď väčšinou si ich vyhryzie sama. 

Dutinky by mali byť z prírodného materiálu, aby na nich držala "malta" z hliny. Zátky na hniezdach nesmú príliš zmoknúť, lebo by larvy vnútri uhynuli. Dobrá je aj trstina a bambus, treba stonky narezať na kúsky cca 15-20 cm, kde z jednej strany bude koleno a z druhej otvor.

Písal som pred rokom dačo o tom hmyzom domčeku tu.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Barryn - (40) - 167.25 (?), 7.4.2014 15:43

To je přesně to, co jsem se chtěl dovědět. Moc vám za info děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.48 (?), 6.4.2014 15:08

Taky jsem vyrobil pár těchto domečků, ale nakonec jem zjistil, že daleko větší aktivita toho hmyzu je v hromádce starého dříví, cihel nebo v ponechaném "divokém koutku".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Barryn - (40) - 167.25 (?), 6.4.2014 17:36

Kratičké video. To je provoz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 36.29 (?), 8.6.2015 19:37

Dobrý den průměr dírek by měl být od 3mm do 10mm přičemž nejvíce využívané jsou kolem 5-6mm. Tento rok sem udělal 3 domečky a umístil na zahradu rodičů. Použil sem zbytky prken co se mi nehodili na ptačí budky. Zadní stěnu domečků mam uzavřenou. Jako výplně sem použil suché bezové větvičky (ty zatím mají u včelek nevětší uspěch) dělka trubiček cca 13cm a z toho jeden konec je ponechán uzavřený, dále sem použil nařezané větvě z třešně do které sem vyvrtal otvory stejně tak u cihel a trámků. Dva sem umístil pod střechu zahradní chatky směrem na jih a 1 sem dal na betonový základ terasy záhonu. směr východ- jihovýchod. Všude už se to hemží malou havětí napočítal sem tak 7 druhů včetně lumků a vosíků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 209.195 (?), 24.10.2015 21:13

Dobrý deň, minulú jeseň sme kúpili deťom, najmä z edukačného dôvodu, domček pre hmyz. Má poschodie so šiškami, narezanými bambusovými otvormi a a jednu časť (komôrku) obitú drevom zo všetkých strán, s malým otvorom, naplnenú kôrou zo stromu. Zadná časť je plne obitá drevom. Predná stena domčeka smeruje na juh, na jar bola plne osvetlená, zozadu domček ohraničujú kríky. Celú jar bola takmer polovica bambusových stoniek zazádkovaná. Nikdy som však v domčeku nevidela hmyz na vlastné oči, ani som to nijak zvlášť nesledovala. Dnes som pozerala na domček a zazádkované boli len 2 bambusy. Domček je už zatienený vetvami okolitých kríkov.Náš najväčší nepriateľ boli asi drozdy - kosy alebo iné vtáky, ktorých je tu veľmi veľa. Polovica bambusov bola povyťahovaná a popadaná na zemi. Odporúčam tým, ktorí majú veľa vtákov, obtiahnuť domček pletivom s malými očkami. Ja sa to chystám urobiť zajtra :-). Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika