Nedostatocne opelenie?



PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 215.232 (?)
31.5.2013 11:42

Otvory hĺbky cca 15 cm a priemeru od 4 do 12 mm sú vyvŕtané hadovitými vrtákmi v klátikoch z mäkkého dreva (lipa) o dĺžke cca 35 cm (komôrky musia mať dno, t.j. diery sa vnútri nemôžu spojiť). Okrem toho som pílkou na železo narezal na kúsky bamusové a trstinové palice. 

Včely sa začali objavovať v priebehu niekoľkých dní. Sám som bol prekvapený, ako rýchlo našli nové možnosti na hniezdenie.

Priestor okolo klátikov som vyplnil rôznym vláknitým materiálom, senom, šúpolím a pod., skrývajú sa tam iné druhy hmyzu. Pod domčekom som vykopal jamu a vyplnil ju plochými kameňmi, vznikol úkryt pre jašterice.

Strecha domčeka má veľký presah, aby na hlinené zátky komôrok nepršalo.

Peter


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 31.5.2013 9:14

Je zajímavé, že letos, když všechny peckoviny opožděně vykvetly takřka najednou, je u švestek i třešní kvalita opylení horší. Já to pozoruji hlavně na třešních. A jsou jasně patrné rozdíly mezi odrůdami. Některé odrůdy jsou na tom lépe a jiné hůře. Dokonce bych řekl, že u mě ty odrůdy, které v minulých letech plodily vyrovnaně jsou na tom hůř, než ty, které v minulosti kolísaly. A naopak. U třešní bych vliv virové nákazy nehledal. Takže důvod letošního horšího opylení bych hledal i ještě jinde, případně jako kombinaci několika současných faktorů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 215.232 (?), 31.5.2013 10:20

Ak dovolíte, uvediem pár základných informácií, ako včela medonosná opeľuje kvety. Možno to prispeje k porozumeniu, prečo niektoré druhy a odrody stromov nie sú dostatočne opelené.  

Včela vždy minimalizuje svoj výdaj energie voči zisku nektáru a peľu, a teda vždy hľadá najbohatší zdroj nektáru (v menšej miere to platí aj pre zdroj peľu), t.j. uprednostňuje vždy kvety ktoré dávajú veľa nektáru a je ich veľa pokope, teda tvoria bohatý zdroj, pričom môžu byť aj relatívne ďaleko (niekoľko stoviek metrov až kilometer-dva).

Včela medonosná je tzv. florokonštatná, t.j. keď sa určitá skupina včiel pustí napr. do repky tak ich iné kvety nezaujímajú. V závislosti od bohatosti a dostupnosti zdrojov sa iné skupiny z toho istého včelstva môžu venovať iným druhom rastlín.

Takže to zjednodušene povedané znamená, že včely v prípade dostupného bohatého zdroja (agát, repka) do veľkej miery ignorujú napr. kvitnúce stromy, ktoré nie sú tak výdatným zdrojom.

Včela je relatívne citlivá na poveternostné podmienky, zjednodušene povedané za zlého počasia sa jej do práce moc nechce.  

No a v neposlednom rade je prítomnosť včely medonosnej závislá od včelára. V mojom okolí žiadni nie sú, tak ani včely na svojej záhrade nepozorujem. 

Inak sa správajú iné druhy opeľovačov, napr. čmeliaky a tzv. včely samotárky.  Je ich veľa druhov, nekomunikujú medzi sebou, každá zbiera sama pre seba. Zbierajú nektár a peľ z rôznych druhov rastlín, najmä vo svojom najbližšom okolí, lietajú aj v horšom počasí. Neuprednostňujú kvety bohaté na nektár, potrebujú aj hodne peľu, stavajú z neho komôrky a ukladajú ho do nich ako zásobu pre larvy.

Okrem iného aj preto som u nás na záhrade postavil pre včely samotárky a iné druhy hmyzu jednoduchý domček. Násada sliviek a sladkovišne je v posledných rokoch skutočne masívna.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
riso77 - (22) - 125.13 (?), 31.5.2013 11:23

To stoji za vyskusanie. Aky hlboky je domcek + ako hlboko ste vrtali otvory? a ako rychlo sa Vam tam tie vcely nastahovali? dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 215.232 (?), 31.5.2013 11:42

Otvory hĺbky cca 15 cm a priemeru od 4 do 12 mm sú vyvŕtané hadovitými vrtákmi v klátikoch z mäkkého dreva (lipa) o dĺžke cca 35 cm (komôrky musia mať dno, t.j. diery sa vnútri nemôžu spojiť). Okrem toho som pílkou na železo narezal na kúsky bamusové a trstinové palice. 

Včely sa začali objavovať v priebehu niekoľkých dní. Sám som bol prekvapený, ako rýchlo našli nové možnosti na hniezdenie.

Priestor okolo klátikov som vyplnil rôznym vláknitým materiálom, senom, šúpolím a pod., skrývajú sa tam iné druhy hmyzu. Pod domčekom som vykopal jamu a vyplnil ju plochými kameňmi, vznikol úkryt pre jašterice.

Strecha domčeka má veľký presah, aby na hlinené zátky komôrok nepršalo.

Peter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
riso77 - (22) - 125.11 (?), 31.5.2013 9:25

Mozno je prave pocasie pri kvitnuti tym najdolezitejsim cinitelom pri opeleni cudzoopelivych odrod. Ked je zle pocasie pocas celej doby kvitnutia (ako u mna bolo tento rok), tak ani ta vcela nevyleti a neprenesie pel. Na buduci rok skusim v dobe kvitnutia preniest pel z lepotice na najbolju stetcom na konkretnu oblast kvetov a uvidime, ci aj potom bude situacia rovnaka. Davam si to do kalendara, o rok sa ohlasim s vysledkom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.5.2013 9:11

A prave preto autori prace nevybrali cudzoopelive odrody pretoze by pri prvom merani (bez pristupu vciel) nemali ani jeden plod.

Pane Paršo, myslím, že velmi podrobně čtete vědecké práce a příliš jim věříte.  Každý absolvent MZLU musí za svéhoé studia napsat jednu nebo dvě podobné "vědecké práce" - bakalářskou, příp. diplomovou. Při vší úctě k autorům i jejich školitelům a oponentům,  takové závěry, jak píšete, se z nich opravdu dělat nedají.
    Zcela dávám za pravdu p. Pavlovi O a jeho pozorování. Opakuji, že včelstva u nás t.č. nejsou a řada cizosprašných druhů (prakticky všechny jabloně) po loňském výpadku letos i bez včel přeplozují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 31.5.2013 10:17

Tento problem jsem zaznamenal taky.Vsechny svestky jsou opylene a krasne se vyvijeji.Oulinska a Althanova byla taktez opylena s devadesati procent, ale vyviji se normalne, kazdy desaty plod.Urcite bych nevidel problem v deficitu zivin nebo v nedostatku opylovacu.Doba kveteni byla taky priblizne stejna u vsech "svestek".Jednalo se o rozdily 3-5 dnu.Oulinska a Althanova byla nekde u prostred 28-29.4.Nejlepsi podminky v dobe kveteni mneli Lepotice.Asi o dva az tri dny vice nez Oulinska a Althanova.Domnivam se, ze jde o souhru nahod, vlivem destiveho pocasi v dobe kveteni a reakci dane odrudy na tyto podminky.Wazononova sousedi primo s Althanovou a Oulinskou a to co bylo opyleno roste pred ocima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika