Valašská reneta



sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.186 (?)
20.3.2016 0:09

zdravím

Tak to se omlouvám, myslel jsem Bláhovo oranžové. Nechal jsem se renetami unést

sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.186 (?), 18.3.2016 23:42

Zdravím p. Kamila

Mouhu říci, že jsem si jistý neboť jsem p. Hatlapatku (šlechtitele) osobně jsem znal. Bláhovo or. není vůbec neznámá odrůda. je to docela legendární česká odrůda s vynikající chutí a poměrně problémovým topolovitým růstem. V 80 l. ještě docela v jednoletých výhonech namrzala. Jestli tuto odrůdu ještě někde objevíte tak jí doporučuji. Je sice lenivější, ale za to chuťovka.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 19.3.2016 6:42

Zdravím Vás, pane Vláďo.

Bláhovo oranžové (Bláhova or. reneta) je odrůdou dobře známou, ale Vy jste v předchozím příspěvku uváděl kultivar Bláhova reneta, jehož rozšíření je minimální - jedná se o semenáč Blenheimské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.3.2016 10:49

Bláhovu renetu neznám, je to zřejmě skutečně málo známá odrůda. Pan Bláha byl šlechtitel velmi činný, svým jménem nazval víc odrůd (Bláhovo libovické, Bláhův poklad, Růžena Bláhová, aj), žádná však nedosáhla takového věhlasu a nepronikla do státního sortimentu jako B. oranžová reneta. Tedy pod pojmem Bláhova reneta myslí všichni - tedy i pan Vláďa -právě tu oranžovou.  Možná proto se v novějších pomologiích název reneta vypouští a odrůda se nazývá Bláhovo oranžové. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 19.3.2016 19:21

Pan Bláha svým jménem nazval přibližně třicítku odrůd (Bláhovo červené, Bláhova muškátová reneta, Bláhovo panenské, Bláhovo pozděkvěté, Bláhův koženáč, Bláhův krasokvět atd.), další dvě desítky jsou spjaty s místem působiště - Libovicí (Libovické muškátové, Libovická oranžová reneta, Libovické zlaté, Libovické banánové atd.). Dále se vyskytují jména slavných pomologů (Jan Říha, J.E. Proche, Josef Vaněk, Vaňkovo obrovské), názvy vlastenecké (Národní, Československo), jména související s rodinnými příslušníky (Růžena Bláhová, Dušanovo, Dagmar, Dagmar 2, Otcovo), kultivary pojmenované po vlastnostech plodů (Reneta soudkovitá, Voskové, Ojíněné, Bílá lahůdka atd.), podle doby zrání (Srpnové, Pruháč letní), dále odrůdy pohádkové či poetické (Nevěsta, Mouřenínek, Karkulka) a těžko zařaditelné (Táborita, Titan, Český granát). S Valašskou renetou můj příspěvek sice nesouvisí, ale některé odrůdy pana Bláhy za vyzkoušení stojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.186 (?), 20.3.2016 0:09

zdravím

Tak to se omlouvám, myslel jsem Bláhovo oranžové. Nechal jsem se renetami unést

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 252.217 (?), 17.3.2016 8:58

Jenom na upřesnění. Pan Hatlapatka není ze Zubří, ale z Valašského Mezeiříčí a Valašská Reneta vznikla křížením odrůd Goldspur x Prima x Bláhova reneta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.84 (?), 17.3.2016 11:34

Z jakého zdroje čerpáte tyto informace?

Verzí o původu existuje nepochybně více. Na Wikipedii je uvedeno " Původem je z ČR, byla vyšlechtěna na konci 20. století, p. Hatlapatkou z Byliny u Valašského Meziříčí.", ovšem rodičovské křížené zde uvedeno není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 17.3.2016 11:34

Každopádně název Valašská reneta je marketingově zdařilý a jistě vzbudí zájem pěstitelů  víc než HA 500 nebo nic neříkající názvy jako Delvit či Dulcit.. Bez ohledu na to, že se o renetu nejedná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 17.3.2016 11:47

Podle jakého parametru soudíte že se nejedná o renetu, pane Vysloužile?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 17.3.2016 12:49

Hlavně podle tvaru. Za renetovitý je považován ploše kulovitý tvar,. kdy je jablko širší než vyšší a bez výrazných žeber. Valašská je naopak vyšší než širší.  Samozřejmě při dnešní záplavě odrůd je dělení jablek na renety, kalvily, libernáče,... překonané. Ještě hůř se definuje ostře sladkokyselá renetovitá chuť a pevná dužina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika