Urychlení hnití jablek



Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 239.96 (?)
22.10.2008 20:56

Já bych to asi zkusil zasypat vápnem nebo vápencem, abych neutralizoval kyseliny z jablek a další vznikající při kvašení...

Jestli to bude co platné nevím, letos to budu zkoušet poprvé (jablek u mě na kompostu skončilo naštěstí málo), jen teoretizuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 22.10.2008 20:29, zobrazeno: 39044x

Vzhledem ke špatnému roku mám na kompostišti ohromnou skádku nekvalitních jablek. Dotaz zní jak urychlit jejich hnití, protože s tím mám špatné zkušenosti. Jakmile to zaházím hlínou nebo kompostem, tak jsou někté schopné se pod tím vydržet neshnilé i 2 roky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 239.96 (?), 22.10.2008 20:56

Já bych to asi zkusil zasypat vápnem nebo vápencem, abych neutralizoval kyseliny z jablek a další vznikající při kvašení...

Jestli to bude co platné nevím, letos to budu zkoušet poprvé (jablek u mě na kompostu skončilo naštěstí málo), jen teoretizuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.114 (?), 22.10.2008 21:36

Patří vůbec nekvalitní jablka do kompostu? Letos jsem jich tam také dal, ale nyní při přehazování kompostu jsem byl dost nespokojen ze zápachu a z mazlavé hmoty která v kompostu vznikla. Snad se do jara kompost se vším vyspořádá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 239.96 (?), 22.10.2008 22:38

Teoreticky samozřejmě nepatří, jenže co s nimi jiného, když jich člověk má víc, než stačí naházet do popelnice

Pokud to správně chápu, házení jablek do kompostu se nedoporučuje hlavně proto, že tam přenášejí a pak šíří houbové choroby (padlí atp.) jabloní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 22.10.2008 21:37

Já je nechávám na zemi a přejedu je sekačkou, rozseknutá jablka hnijí mnohem rychleji než ta co zůstanou vcelku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 23.10.2008 7:49

Děkuji za rady ale pořád se mne zdá, že to není ono. Mám tam pro představu asi 15 až 20 kolečk těch jablek. Dříve se to v okolí zkrmovalo ale chovatelé se přirozenou cestou vytratili a už nikdo nic nechová. Výkup před 15 -20 lety dával korunu a více a dnes totéž po 5-ti a vícenásobné inflaci a to není odměna za námahu to tam dopravit a napytlovat. Samozřejmě kdyby mne někdo přistavil vhodný kontejner k zahradě tak mu to tam naložím ale není zájem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 229.57 (?), 23.10.2008 8:13

Dobrý den,

mám stejný problém jako vy. Letos jsem na hnojiště odvezla také hodně koleček a line se odtamtud nepříjemný zápach. Zaházela jsem to pokošenou trávou a příští rok se uvidí.

K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 23.10.2008 9:27

Kdysi jsem pro shnilá jablka vykopával jámu a nedával je do kompostu. Posléze jsem toho nechal. Jednak už jem nedokázal vykopat jámy tak hluboké, taky jámy smrděly stejně a když jsem se procházel po zaházených jamách, ještě pár let se půda houpala jako na blatech.
   Nyní dávám všechno na kompost, veřím teplotě a ozdravným procesům při tlení. Houbovými chorobami stromy trpí tak jako tak. Když kompost přehazuju po roce, není po jablcích ani vidu (a že jich tam pár q skončí a výlisků ještě víc).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 24.10.2008 1:05

Dříve jsem také dělal asanační jámy a jablka posypával vápnem. Po roce jsem nevěděl kde byly, ale záleží na velikosti. Co se týče kompostu zda do něj jablka dávat či ne kvůli případným chorobám, nemyslím že by to bylo na závadu. Léta do kompostu dávám i napadené listí (padlí, strupovitost aj. běžné), trávu, plevele, prostě vše krom košťálovin. Choroby se mnohými procesy zničí. Pro jistotu vždy, když dávám do kompostu trávu s plevely, listí apod., posypu napřed místo dusíkatým vápnem které obsahuje Kyanamid vápenatý který postupuje vzhůru a ničí choroboplodné zárodky všeho druhu jakož i např. semena plevelů, larvy, slimáčí vejce apod. Zhruba měsíc po aplikaci dusíkatého vápna přidám do kompostu kupované bakterie urychlující rozklad a cca za tři měsíce mám hotový kompost, tedy pokud to s těmi jablky nebo jiným nepoužitelným ovocem nepřepísknu.      Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 24.10.2008 16:59

Děkuji za informaci, to se mne již podává jako, že by to mohlo fungovat. Já už zkoušel ledacos i to zakopání do hlubokých jam, jak tady vzpomenul pan Vysloužil a pak se to 2 roky propadalo. Někdy zakopané do kompostu některé jablka přežijí i 2 roky a ještě horší to je, když chytnou tzv. černou hnilobu. To jsou schopny tam vydržet v tomto stavu i několik let, jako kdyby byly zakonzervované nabo nabalzamované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika