Topaz nepřekonaný



sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 229.90 (?)
21.12.2018 22:11

Zdravím.

Musím se zde znovu ozvat a to mě zatím nic nepřesvědčilo i z pozorování od jiných zahradkářů, že odrůda Topaz je ten nejhorší brak co jsem poznal.

A k tomuto mám plno důvodů.

1 topolovitý růst

2 drobnoplodost a nevyrovnané plody

3 trpí sazovitostí a je u něj a to i u Rubinoly překonaná rezistence strupovitosti

4 trpí na choroby dřeva (rakovina, kořenové výrusty na větvích)

5 na můj vkus je to kyseláč

6 ve velkovýrobě není kvalitativně spolehlivý7

7 je silně napadan mšicí

8 u normálního flegmatického zahradkáře zababčuje a plody velikosti   angreštu.

Je to pouze odrůda pro gurmány, pro laidskou většinu brak a sklamání.

Je spousta lepších a spolehlivějších odrůd a to i starých než je Topaz!

S pozdravem Vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 1.10.2018 21:35

Tiež pridám aktuálny stav v Trnave. Strom je na podpníku MM106, stále čakám na krajšie vyfarbenie plodov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.12.2018 17:33

Musím uznat, že Topaz opravdu nebude vhodnou odrůdou do vyšších poloh. První plody na Vysočině byly sice pěkně vybarvené, dobré velikosti, ale oproti Pardubicím znatelně, a to dosti znatelně kyselejší. To se vůbec nedá srovnat. Mně to zas tak moc nevadí, zbaštil jsem je jak malinu, ale rozdíl je markantní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 229.90 (?), 21.12.2018 22:11

Zdravím.

Musím se zde znovu ozvat a to mě zatím nic nepřesvědčilo i z pozorování od jiných zahradkářů, že odrůda Topaz je ten nejhorší brak co jsem poznal.

A k tomuto mám plno důvodů.

1 topolovitý růst

2 drobnoplodost a nevyrovnané plody

3 trpí sazovitostí a je u něj a to i u Rubinoly překonaná rezistence strupovitosti

4 trpí na choroby dřeva (rakovina, kořenové výrusty na větvích)

5 na můj vkus je to kyseláč

6 ve velkovýrobě není kvalitativně spolehlivý7

7 je silně napadan mšicí

8 u normálního flegmatického zahradkáře zababčuje a plody velikosti   angreštu.

Je to pouze odrůda pro gurmány, pro laidskou většinu brak a sklamání.

Je spousta lepších a spolehlivějších odrůd a to i starých než je Topaz!

S pozdravem Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 229.90 (?), 21.12.2018 22:54

P.S:

Ještě chci k tomuto tématu dodat pro jednoho kolegu, že rozhodně mám větší plody a kvalitu a to i velikosti Bohemie a to i odrůd jako je Parmena zl, která je stokrát lepší než Topaz a to je mu docela blízko i vzhledově, zde kolegou nenáviděný Denár I Spartan, Starkrimmson a i taková Mor. jadernička je pořád větší v plodech než zde vychvalovaný Topaz.

Nevím kolik stromků vy zde všichni pěstujete, ale je s podivem, že já jsem jich měl v sadu stovky ve dvou řadách a chovaly se všichni do jednoho stejně a to jak v růstu i velikosti plodů! A ty samé poznatky jsem viděl i u zahradkářů.

Když se pozorněji podívám kdo zde vychvaluje Topaz, tak to jsou většinou pěstilé z Čech, což je i logické neboť zde vznikl.

Ale u nás pozoruji opačné zkušenosti a nehledě na to ani není moc v zahradách vysazen.

Takže to určitě není tím, že ho neumím pěstovat, když mi hezky roste a plodí každá odrůda, ale bude to spíše tím, že se mu ve slezsku moc nelibí a to je fakt. A je i spodivem, že není vidět ani na trhu, když je tak super a líbivý vzhledem.

Přeji Topazu velký fanklub, ale já do něho určitě nikdy patřit nebudu.

S pozdravem Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.12.2018 0:30

Každopádně ty pardubické Topazy jsou klasicky lahodné jako vždy, ať je výčet špatných vlastností seběvětší. cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 160.179 (?), 16.3.2022 13:47

Dobrý den Vláďo, prosím Vás o radu co vysadit z ovocných stromů v nadmořské výšce 850 m.n.m. Stavíme dům na Cínovci nad Teplicema, co koukám po sousedních parcelách, jabloně i hrišně tam plodí, ale nikdo netuší, co že to ti jejich předci anebo předchůdci zasadili za odrůdy. Předem děkuji za tipy. Radova

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 16.3.2022 14:46

Určitě ne TOPAZ. ten je ve vyšších polohách příliš kyselý. Pan Kaněra jistě dobře poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?), 22.12.2018 7:01
Odkedy mám Topaz na bujnejšom podpníku (A2), nepozorujem pri ňom žiadne zdravotné problémy. Pojmu "normální flegmatický zahrádkář" úplne nerozumiem, ale u mňa pri bežnej starostlivosti (o nič inej ako o iné stromy) plodí dostatočne veľké, vyrovnané a zdravé jablká. Chuťovo je to pre mňa jedna z najlepších odrôd (čo je samozrejme môj subjektívny dojem, Topaz nemusí každému vyhovovať). Jeho skladovateľnosť a 'shelf-life' sú tiež veľmi dobré. Prezentujeme tu svoje poznatky zo svojich záhrad z rôznych lokalít ČR a SR, takže je asi zákonité že naše skúsenosti sa pri jednotlivých odrodách rôznia. Nepochybujem o vysokých pestovateľských kvalitách pánov Kaněru a Polehlu (ktorí Topaz po zlých skúsenostiach zavrhli), ani dr.Vysloužila (ktorý má k Topazu rezervovaný postoj). Moja skúsenosť je zasa opačná. Považujem to za normálne, asi máloktorá odroda bude excelovať v akýchkoľvek podmienkach a v každej záhrade. Netvrdím že Topaz je super odroda, ale jeho striktné odsúdenie sa mi zdá prehnané. Alebo aspoň neplatí bez výnimky vždy a všade. Možno pridajú svoje názory a vlastné skúsenosti s Topazom aj ďalší záhradkári. Ak sa nemýlim, v nedávnej krátkej ankete o odrodách tu na fóre sa Topaz objavoval a nebolo to v negatívnom svetle. Poznatky ďalších pestovateľov by ma zaujímali. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 22.12.2018 7:16

u mna rastie topaz(m7)krasne zdravo, tohto roku bola na plodoch sadzovitost ale nie na vsetkych, chut mi vsak vyhovuje velmi, je dost iste za v zahrade pribudne este jeden topaz, takze za mna ano a ta krasna farba dužiny, jaj...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?), 22.12.2018 10:20
Pridám ešte aktuálne fotky plodov Topazu z mojej záhrady. Je pravdou, že táto odroda nepatrí medzi vychýrených manekýnov medzi jablkami. Vizuálne mu chýba tá "iskra", ktorú má trebárs jeho polovičná sestra Rubinola. Plody Topazu ale u mňa patria - už na strome a potom aj v pivnici - medzi tie s najlepším zdravotným stavom. A tiež k tým dlhšie skladovateľným. Toto sú samozrejme moje skúsenosti z mojej záhrady, inde to môže byť úplne inak. IH (P.S.: Aby som tomu Topazu zasa nekrivdil že je "škaredý" - nájdu sa aj plody ktoré môže dať človek prípadne aj na výstavu jabĺk, bez toho aby sa za ne musel hanbiť - viď posledné 2 fotky).






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika