Topaz nepřekonaný



viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?)
22.12.2018 7:16

u mna rastie topaz(m7)krasne zdravo, tohto roku bola na plodoch sadzovitost ale nie na vsetkych, chut mi vsak vyhovuje velmi, je dost iste za v zahrade pribudne este jeden topaz, takze za mna ano a ta krasna farba dužiny, jaj...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 1.10.2018 21:35

Tiež pridám aktuálny stav v Trnave. Strom je na podpníku MM106, stále čakám na krajšie vyfarbenie plodov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.12.2018 17:33

Musím uznat, že Topaz opravdu nebude vhodnou odrůdou do vyšších poloh. První plody na Vysočině byly sice pěkně vybarvené, dobré velikosti, ale oproti Pardubicím znatelně, a to dosti znatelně kyselejší. To se vůbec nedá srovnat. Mně to zas tak moc nevadí, zbaštil jsem je jak malinu, ale rozdíl je markantní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 229.90 (?), 21.12.2018 22:11

Zdravím.

Musím se zde znovu ozvat a to mě zatím nic nepřesvědčilo i z pozorování od jiných zahradkářů, že odrůda Topaz je ten nejhorší brak co jsem poznal.

A k tomuto mám plno důvodů.

1 topolovitý růst

2 drobnoplodost a nevyrovnané plody

3 trpí sazovitostí a je u něj a to i u Rubinoly překonaná rezistence strupovitosti

4 trpí na choroby dřeva (rakovina, kořenové výrusty na větvích)

5 na můj vkus je to kyseláč

6 ve velkovýrobě není kvalitativně spolehlivý7

7 je silně napadan mšicí

8 u normálního flegmatického zahradkáře zababčuje a plody velikosti   angreštu.

Je to pouze odrůda pro gurmány, pro laidskou většinu brak a sklamání.

Je spousta lepších a spolehlivějších odrůd a to i starých než je Topaz!

S pozdravem Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 229.90 (?), 21.12.2018 22:54

P.S:

Ještě chci k tomuto tématu dodat pro jednoho kolegu, že rozhodně mám větší plody a kvalitu a to i velikosti Bohemie a to i odrůd jako je Parmena zl, která je stokrát lepší než Topaz a to je mu docela blízko i vzhledově, zde kolegou nenáviděný Denár I Spartan, Starkrimmson a i taková Mor. jadernička je pořád větší v plodech než zde vychvalovaný Topaz.

Nevím kolik stromků vy zde všichni pěstujete, ale je s podivem, že já jsem jich měl v sadu stovky ve dvou řadách a chovaly se všichni do jednoho stejně a to jak v růstu i velikosti plodů! A ty samé poznatky jsem viděl i u zahradkářů.

Když se pozorněji podívám kdo zde vychvaluje Topaz, tak to jsou většinou pěstilé z Čech, což je i logické neboť zde vznikl.

Ale u nás pozoruji opačné zkušenosti a nehledě na to ani není moc v zahradách vysazen.

Takže to určitě není tím, že ho neumím pěstovat, když mi hezky roste a plodí každá odrůda, ale bude to spíše tím, že se mu ve slezsku moc nelibí a to je fakt. A je i spodivem, že není vidět ani na trhu, když je tak super a líbivý vzhledem.

Přeji Topazu velký fanklub, ale já do něho určitě nikdy patřit nebudu.

S pozdravem Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 22.12.2018 0:30

Každopádně ty pardubické Topazy jsou klasicky lahodné jako vždy, ať je výčet špatných vlastností seběvětší. cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 160.179 (?), 16.3.2022 13:47

Dobrý den Vláďo, prosím Vás o radu co vysadit z ovocných stromů v nadmořské výšce 850 m.n.m. Stavíme dům na Cínovci nad Teplicema, co koukám po sousedních parcelách, jabloně i hrišně tam plodí, ale nikdo netuší, co že to ti jejich předci anebo předchůdci zasadili za odrůdy. Předem děkuji za tipy. Radova

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 16.3.2022 14:46

Určitě ne TOPAZ. ten je ve vyšších polohách příliš kyselý. Pan Kaněra jistě dobře poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?), 22.12.2018 7:01
Odkedy mám Topaz na bujnejšom podpníku (A2), nepozorujem pri ňom žiadne zdravotné problémy. Pojmu "normální flegmatický zahrádkář" úplne nerozumiem, ale u mňa pri bežnej starostlivosti (o nič inej ako o iné stromy) plodí dostatočne veľké, vyrovnané a zdravé jablká. Chuťovo je to pre mňa jedna z najlepších odrôd (čo je samozrejme môj subjektívny dojem, Topaz nemusí každému vyhovovať). Jeho skladovateľnosť a 'shelf-life' sú tiež veľmi dobré. Prezentujeme tu svoje poznatky zo svojich záhrad z rôznych lokalít ČR a SR, takže je asi zákonité že naše skúsenosti sa pri jednotlivých odrodách rôznia. Nepochybujem o vysokých pestovateľských kvalitách pánov Kaněru a Polehlu (ktorí Topaz po zlých skúsenostiach zavrhli), ani dr.Vysloužila (ktorý má k Topazu rezervovaný postoj). Moja skúsenosť je zasa opačná. Považujem to za normálne, asi máloktorá odroda bude excelovať v akýchkoľvek podmienkach a v každej záhrade. Netvrdím že Topaz je super odroda, ale jeho striktné odsúdenie sa mi zdá prehnané. Alebo aspoň neplatí bez výnimky vždy a všade. Možno pridajú svoje názory a vlastné skúsenosti s Topazom aj ďalší záhradkári. Ak sa nemýlim, v nedávnej krátkej ankete o odrodách tu na fóre sa Topaz objavoval a nebolo to v negatívnom svetle. Poznatky ďalších pestovateľov by ma zaujímali. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 22.12.2018 7:16

u mna rastie topaz(m7)krasne zdravo, tohto roku bola na plodoch sadzovitost ale nie na vsetkych, chut mi vsak vyhovuje velmi, je dost iste za v zahrade pribudne este jeden topaz, takze za mna ano a ta krasna farba dužiny, jaj...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?), 22.12.2018 10:20
Pridám ešte aktuálne fotky plodov Topazu z mojej záhrady. Je pravdou, že táto odroda nepatrí medzi vychýrených manekýnov medzi jablkami. Vizuálne mu chýba tá "iskra", ktorú má trebárs jeho polovičná sestra Rubinola. Plody Topazu ale u mňa patria - už na strome a potom aj v pivnici - medzi tie s najlepším zdravotným stavom. A tiež k tým dlhšie skladovateľným. Toto sú samozrejme moje skúsenosti z mojej záhrady, inde to môže byť úplne inak. IH (P.S.: Aby som tomu Topazu zasa nekrivdil že je "škaredý" - nájdu sa aj plody ktoré môže dať človek prípadne aj na výstavu jabĺk, bez toho aby sa za ne musel hanbiť - viď posledné 2 fotky).






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika