Topaz nepřekonaný



host - 192.253 (?)
16.5.2016 20:03

V neděli jsme s rodinou degustovali poslední plody, které jsem nechával na zkoušku co vydrží. Zde je jejich pořadí - podle nás, nikomu ho nevnucuji. Pokud bych zařadil ještě Melrose a Idared, tak Melrose někde mezi 4 a 5 pořadím a Idared spolu se Shalimarem. 

Admirál, Jazz, Kanzi, Fuji, Pink Lady, Red Topaz, Shalimar. Fuji a Red Topaz byly dost přezráté, Shalimar chuťově slabší. Ještě k Topazu, mám ho jak ve stěně na M9 a J-TE-E tak na MM106 jako vysokokmen. Zatím jsem žádné nemoci nezjistil a to ho mám minimálně 20 let. Pouze zde na jihu Moravy trpí padlím, ale je to udržitelné.   Tonda

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 21.4.2016 12:11

Pane Vlastimile, to, že někdo založil vlákno s tímto názvem neznamená, že tím nějak dehonestuje jiné odrůdy. Prostě má (a nejen on) radost z této odrůdy a je jedno, jestli je ze Střížovic, Japonska nebo Nového Zélandu. Nic Vám nebrání založit vlákno s názvem třeba "Breaburn nepřekonaný". Každému chutná něco jiného a nikde jsem nezaznamenal, že by se tu uráželo kvůli oblíbenosti jiné odrůdy. Nehledejte za těmi příspěvky víc, než je uvedeno.

Mě shodou okolností za ty tři roky zase neoslovil (nejen) Braeburn (chuťově, nemluvím o jiných vlastnostech).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.91 (?), 19.7.2017 23:16
Topaz - okolo tejto českej rezistentnej odrody zostalo tak trochu ticho. Odroda je to určite zaujímavá (o.i. aj chuťou), napokon presadila sa aj v zahraničí (spolu s Rubinolou). Čas ale vyplavil na povrch aj mínusy. U mňa má Topaz (alebo Topaz Red) miesto v záhrade posledných cca 20 rokov vyárendované, aj keď skúsenosti s pestovaním na M9 neboli iba kladné a nebola to vždy prechádzka ružovým sadom. Teraz ho skúšam na A2-ke, zarodí už tretím rokom (foto) a poznatky už bude možné čiastočne vyhodnotiť. Zatiaľ to vyzerá nádejne. Mám pocit, akoby táto odroda bola na akomsi tichom ústupe z pozícií. Ale aj intenzívny pocit, že by to bola škoda. Verím že ho máte (Topaz aj ten pocit) viacerí a podelíte sa o skúsenosti. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.250 (?), 20.7.2017 7:00

Mohu potvrdit, že v těžkých podmínkách Valašska ve výšce 450 mnm tyto dvě odrůdy (Rubinola a Topaz) dávají dobré výsledky vzhledem k množství jiných zkoušených odrůd. Ještě je zde nepřekonané Matčino.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.7.2017 8:12

U nás nadšení pro Topaz pomalu utichá. Určitě není špatný. Ale v některých letech má plody krásné, v jiných horší, taky dost nevyrovnané.V chladnějších pak dost kyselé. Výborná je skladovatelnost a taky vzhled. Kvalitní odrůda, ale o výjimečnosti, nepřekonatelnosti či jedničce hovořit nemůžu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 73.186 (?), 21.4.2016 22:46

Ještě k padlí na Topazu - všude se uvádí, že jím netrpí, v mých podmínkách, bohužel, ano - viz foto. Více než Jonagold, ten ovšem stříkám na strupovitost. Sklep byl prakticky celou zimu větrán, na podlaze nádoby s vodou a stav jablek velmi dobrý, cca o měsíc lepší než loni. Zkoušel jsem také opakovaně dle doporučení tirolských přátel uskladnit dvě várky jablek ve dvojitých pvc pytlích se vzduchem odsátým vysavačem. Každý kus byl důkladně prohlédnut, zda je ve 100% zdravotním stavu - výsledek je zklamáním, nejen po stránce šíření hnilob, ale i celková přezrálost jablek byla v březnu spíše horší. Daník


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 22.4.2016 7:50

Neviem či tie "pytle" sú dobrý nápad, neskúšal som to, ale mám pocit že asi sa nedosiahne dokonalé odsatie vzduchu a ak sú pytle nepriedušné tak tam výpary z jabĺk zostávajú a efekt môže byť práve opačný - jablká skôr prezrejú ako keby boli uložené voľne. Práve preto sa odporúča pivnice vetrať (ak teda nejde o sklad s riadenou atmosférou) a neskladovať súčasne napr. hrušky s jablkami, prípadne skoré a neskoré odrody jabĺk. Možno sa mýlim, ale sedliacky rozum mi hovorí toto. Každopádne Ste to vyskúšali a Ste o skúsenosť bohatší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 22.4.2016 20:49

Dnes jsem na cestách opět vychutnal báječné a stále svěží Topazy, vážení přátelé.. Bravo ÚEB AV Střížovice, kde byla tato odrůda vyšlechtěna. I když se některé plody začínají kazit, tak ty zdravé jsou opravdu stále "top". Bohužel některé plody Melrose nedosahují v letošním roce své maximum možného a za Topazem v dubnu pokulhávají. Vydrží ovšem déle. Co se týče různých poznatků od zdejších pěstitelů, tak jistě nejenom já pečlivě sleduji postřehy z degustací pozdně zimních odrůd od pana Václava Vinšálka, který ke zvýraznění svých poznatků nepotřebuje žádné osobní invektivy na adresu jiných a vystačí si plně s konstatováním vlastních zkušeností. Zajímavá byla jeho nedávná zmínka o odrůdě Andera, která podle jeho slov sice nedosahuje kvalit Siriusu, či Admirálu, ovšem překonává jednoho z rodičů a to MELROSE. Lze z toho usoudit, že Melrose vlastně žádných mimořádných kvalitativních výsledků u pana Václava nedosahuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 16.5.2016 6:50

Mě letos začaly Topazy už v březnu nahnívat, nevím, kde se stala chyba, prostě jim letošní zimování nesvědčilo. Přitom byly ze 3 různých stromů na různých podnožích. Zato Jonagold, který loni končil v březnu, jsem vytáhl minulý týden ze sklepa ve více než 90% zdravotním stavu, jen mírně zavadlý, ale stále výborný. Sklep mohl být prakticky celou zimu otevřen a větrán díky teplému počasí a to mu svědčilo.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.253 (?), 16.5.2016 20:03

V neděli jsme s rodinou degustovali poslední plody, které jsem nechával na zkoušku co vydrží. Zde je jejich pořadí - podle nás, nikomu ho nevnucuji. Pokud bych zařadil ještě Melrose a Idared, tak Melrose někde mezi 4 a 5 pořadím a Idared spolu se Shalimarem. 

Admirál, Jazz, Kanzi, Fuji, Pink Lady, Red Topaz, Shalimar. Fuji a Red Topaz byly dost přezráté, Shalimar chuťově slabší. Ještě k Topazu, mám ho jak ve stěně na M9 a J-TE-E tak na MM106 jako vysokokmen. Zatím jsem žádné nemoci nezjistil a to ho mám minimálně 20 let. Pouze zde na jihu Moravy trpí padlím, ale je to udržitelné.   Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 16.5.2016 22:54

Moc pěkné, Daníku, hned bych si jeden dal. Tondo, Jazz je velmi chutný, nezkusíte si sehnat Tango a porovnat obě odrůdy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika