Topaz



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?)
12.11.2013 23:25

Reakce na pana Vlastimila. Článek je to od pana doktora pěkný. Ale narážku na degeneraci nových šlechtění jsem v něm, věru, nenašel. Co myslíte tou degenerací? Že Rubinola trpí rakovinou, Goldstar hořkou pihovitostí? Je známo, že existují i staré odrůdy, které trpí rakovinou více než jiné.

Zkrátka neustálé křížení stejných odrůd vede, dle mého, více k "homozygotnosti" a zde, jak známo, se projevují více jak dobré, tak i špatné vlastnosti. Už jsem o něčem podobném hovořil v jiném vlákně. Jde o to, že pokud mnohonásobného křížence pár odrůd a Goldena skřížíte znovu s Goldenem, je vyšší pravděpodobnost vzniku potomstva s kvalitními vlastnostmi než při křížení s Grávštýnem. Ale druhým dechem musím dodat, že dochází k ochuzení genetické variability. Žádná bastardizace jako u živočichů. Je to blbý příklad, ale pochopit byste to mohl na "efektu hrdla láhve", byť samozřejmě nemluvíme o populační biologii. Toto je, myslím, hlavní myšlenka daného článku: čím máme více variabilních odrůd, původních semenáčů apod., tím máme v rukách větší genetickou variabilitu a můžeme třeba v takové Hetlině nalézt geny pro sekundární metabolity významné antirakovinné povahy.

P.S.: je zajímavé, jak se neustále hanlivě snažíte otírat o nové "rezistentní" odrůdy (viz "božské rezistenty"), ale jakmile se někdo nedejbože otře o Vaše milované Jonathany, Red Deliciouse a jiné, vyletíte jak čertík z krabičky. Proboha, vždyť každý máme jiné pěstební podmínky, chutě, věk, názory, cíle i sny...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.11.2013 20:33

Pokud jde o prodej v Česku vyšlechtěných odrůd v zahraničí, je to také o marketingu. Firma, která je tam se souhlasem vlastníka příslušné odrůdy prodává, je často, z obchodních důvodů, nabízí pod jiným, lépe prodejným názvem. Reklama tam hraje ještě větší roli než u nás.
Příkladem jsou některé střížovické odrůdy, které zde, na fóru, byly nazvány " hvězdné "

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 161.61 (?), 12.11.2013 22:15

Ve vláknu Mc Intosh uvádím 5 postřiků a to byl letos zcela mimořádný tlak houbových chorob.Proč mi jich přisuzujete hned 7.A jestli si s panem Pal'em souzníme v pěstování Breburnu neno Pink Lady není opravdu Vaše starost.I když máme různý náhled na pěstování těchto odrůd z hlediska chem.ošetřování kde dominujícíí je naše rozdílná poloha na názor chuťové kvality těchto odrůd si rozumíme. A nebo se to nesmí,pokud zrovna nejde o božské rezistenty kde pan Boček vlastně naznačuje ,že jde o degeneraci vlivev použití úzkého výběru šlechtitelského materiálu? - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 12.11.2013 22:43

5 nebo 7, to už je jedno. Kdybych já stříkal 20x, tak bych to snad pochopil. Ovšem moje chyba, že jsem ten hloupý Paľův výrok opět vynesl na světlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 12.11.2013 23:25

Reakce na pana Vlastimila. Článek je to od pana doktora pěkný. Ale narážku na degeneraci nových šlechtění jsem v něm, věru, nenašel. Co myslíte tou degenerací? Že Rubinola trpí rakovinou, Goldstar hořkou pihovitostí? Je známo, že existují i staré odrůdy, které trpí rakovinou více než jiné.

Zkrátka neustálé křížení stejných odrůd vede, dle mého, více k "homozygotnosti" a zde, jak známo, se projevují více jak dobré, tak i špatné vlastnosti. Už jsem o něčem podobném hovořil v jiném vlákně. Jde o to, že pokud mnohonásobného křížence pár odrůd a Goldena skřížíte znovu s Goldenem, je vyšší pravděpodobnost vzniku potomstva s kvalitními vlastnostmi než při křížení s Grávštýnem. Ale druhým dechem musím dodat, že dochází k ochuzení genetické variability. Žádná bastardizace jako u živočichů. Je to blbý příklad, ale pochopit byste to mohl na "efektu hrdla láhve", byť samozřejmě nemluvíme o populační biologii. Toto je, myslím, hlavní myšlenka daného článku: čím máme více variabilních odrůd, původních semenáčů apod., tím máme v rukách větší genetickou variabilitu a můžeme třeba v takové Hetlině nalézt geny pro sekundární metabolity významné antirakovinné povahy.

P.S.: je zajímavé, jak se neustále hanlivě snažíte otírat o nové "rezistentní" odrůdy (viz "božské rezistenty"), ale jakmile se někdo nedejbože otře o Vaše milované Jonathany, Red Deliciouse a jiné, vyletíte jak čertík z krabičky. Proboha, vždyť každý máme jiné pěstební podmínky, chutě, věk, názory, cíle i sny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 13.11.2013 8:43

Proboha, vždyť každý máme jiné pěstební podmínky, chutě, věk, názory, cíle i sny...

Máte svatou pravdu. Taky se mi občas stane, když tady čtu třeba o Coxově, že mám chuť napsat "dejte už s tím pokoj, vždyť to vyroste a zaplodí jen v Roudnici a v polabí". To je asi docela častý případ, když někdo napíše, že má jabka strupatá a musí stříkat, oponent se diví, jak je to možné, na jeho zahrádce strupovitost (slimáci, šarka, krtci, padlí...) není! To co je napsáno v té citované větě od M. bychom měli pořád mít na mysli, když přispíváme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 13.11.2013 10:05

Samičky, hlavně lidského rodu si hledají otce svých dětí mimo jiné s co možno nejrozdílnějšími geny,který přináší něco jiného, proto je atraktivnější jedinec ten z dalekého kraje,než ze stejné vesnice.Pak je větší jistota, že budou geny co nejméně generačně spřízněné,tedy budou nakombinovány. Popřípadě nějak úspěšného jedince,protože tam je vše potřebné už nakumulováno. Vzešlí potomci pak mají většinou komplexnější odolnost.

Něco z toho odkazu lze použít i na naše rezistenty.Pokud se neustále kříží genetický materiál s jedním a tím samým genem rezistence, npř.Vf, nebo Vfh, pocházejících z malus floribunda 821,pak je větší pravděpodobnost, že bude rezistence v budoucnu překonána, jako že už se to děje.Šlechtitelé by měli nacházet nové typy genů rezistence, a víceronásobně je křížit.Jde nám přece o komplexnější,tedy silnější firewall proti houbě Venturia inaequalis.V tomto duchu jsem pochopil zmíněný úzký genetický základ.Cílem je získat nové odrůdy kombinací různých genů rezistence.

Ohledně toho neustálého omílání postřiků: Nikdo přece nikomu nevyčítá jeho způsoby ochrany rostlin.Ať si každý dělá jak nejlépe umí.Máme přece už dávno demokracii, a né autokracii, ani pětileté plánovací cykly pěstování plodin z let dávno minulých.Já se řadím mezi ty, kteří chemii na své zahradě používají.Nikomu svoje způsoby nenutím.Snažím se poradit jak to dělám, proč to dělám, máme přece svobodu slova.Je pak na čtenáři mých příspěvků jaký si údělá celkový obraz,zda se  zařídí podobně, nebo né.

Jistě jste již slyšeli známou větu: “Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli.Nevidím nic špatného, když někdo, kdo postřiky nepoužívá,nebo minimálně, snaží se na svůj talíř dostat minimum škodlivého, přirovná takto ošetřené ovoce ke konzumaci večeře.Večeřet bychom na noc mnoho neměli.Lze v tom spatřovat něco, co škodí našemu zdraví.Rozloučím se v duchu známého pořadu"jsme to co jíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 13.11.2013 17:27

"Ohledně toho neustálého omílání postřiků: Nikdo přece nikomu nevyčítá jeho způsoby ochrany rostlin".

Máte pravdu, v poslední době je už v tomto ohledu naštěstí klid, ačkoli všichni dobře pamatujeme, že ještě před několika měsíci tomu tak zdaleka nebylo. Snad to vydrží, k uklidnění přispělo, že k problematice tu zazněla dostatečně jasná stanoviska výrazných osobností fóra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 77.141 (?), 13.11.2013 13:19

Pane Mittwoch rezistentní odrůdy mě nevadí.Sám je pěstuji.Vadí mě jak se tu slovo rezistence prezentuje jako všespásná vlastnost, která zaručuje kvalitní úrodu.Je to zažitý omyl možná záměrně šířený.Nevěřícně tady čtu rady na přeroubovování zdravého 10 letého Goldenu rezistentem nebo jej rovnou vykopat a nahradit rezistentní odrůdou na dotaz začínajícího zahrádkáře..Proč ne, jejich stromek to přece není.Je zvláštní, jakým obloukem se obešel názor p. Bočka o nahrazování starších odrůd jistými ovocnáři pouze rezistentními odrůdami, což považuje za názor zcestný zvláště v souvislosti o prolomení rezistence a tudíž jejich nutné preventivní chem ochraně.Co jsem tam věru nečetl je nabádání k nepěstování jabloní typu Braemburn .Moje názory Vás pobuřují ale zůstáváte ledově klidný pokud se o odrůdách G.Delicious, Matčino,Cox.reneta, Red Delicious hovoří jako překonaných zastaralých nemoderních a je nutno je nahradit.Díky těmto odrůdám vzniklo možná 80% nových odrůd včetně těch rezistentních. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.129 (?), 13.11.2013 13:48
Ja bych to tak cerne nevidel. Zkratka tzv. rezistentni (Vf) odrudy jsou ted v mode. Nebal bych se, ze ty starsi, mnohdy citlive k beznym rasam venturie, upadnou v zapomneni. Tak jako jsou znovu v mode zvonace, velke bryle, a mnohe dalsi. Situace byla mozna alarmujici pred 10-15lety. S prichodem ovocnych skolek Dr. Bocka ci Ing. Peska a mnohych dalsich se situace vyrazne zlepsila. Stale si stojim za svym nazorem, ze pro prachobycejneho zahradkare v tuctove lokalite je vyhodnejsi pestovat Vf rezistenta nez jakoukoliv jinou odrudu (byt velmi chutnou) nachylnou ke strupovitosti. Nebo mi chcete tvrdit, ze Golden vyzaduje stejny pocet postriku jako Rubinola, v oblasti vyskytu ras venturie, jez prolomily Vf? Treba se pletu a Vf odrudy vyzaduji zakroku vice. Kdy dorazi tyto nove rasy k nam a do jinych oblasti, kde nejsou masivni komercni vysadby jabloni? Za 5-10-15-20let? Tezko rici. Zatim jsou nejen zde ciste jako padly snih. Zatim. Pohled na strupovitosti zubozeny stav meho milovaneho Rubina bych Vam nepral videt. To je pozadi meho pocinani. Nemam cas/chut na postriky, proto volim Vf, dokud to jde. Jak jsem psal jinde, v jinych oblastech si troufnu drzet i Coxovu nebo toho Idareda po dedovi. Tot vse. Zdravi Mittwoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 19.8 (?), 13.11.2013 17:20

Když si vzpomenu, kolik můj otec věnoval námahy a času na postřiky ve vegetačním období, tak je mi ho líto ještě nyní. Jsem rezistentními cv nadšen, strupovitost ani padlí zatím neznám. Chuťově mi rez. odrůdy naprosto vyhovují, Rezista mi plně nahrazuje Golden D., Rubinola, Rajka... chuťové jedničky dosahující kvalit Coxovy r., možná trochu jinak. 

Staré odrůdy byly jistě rozmanitější, ale neřekl bych lepší. Postřiky používám mimo vegetaci, po opadu listu omyju všechny stromy Kuprikolem, v době rašení broskvoní zase vše Dithane Neo a pod.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika