Srovnání vzrůstnosti podnoží kdoule - M26



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.112 (?)
29.1.2018 20:37
Monika: Pán Hasman Vám radí dobre. Tie rozostupy medzi stromkami sú dôležité. Ja viem, láka Vás to nasadiť čo najviac stromkov na danú plochu, ale nie je nič horšie ako keď Vám potom stromčeky vrastajú navzájom korunami do seba. Jednak Vám to sťaží prácu s nimi (rez, postreky, prebierku, okopávanie...) a tiež to dáva väčšiu šancu hubovým ochoreniam. Komerčné sady s nahustenou výsadbou sú o inom, tam sa nešetrí chémiou... Podpník M26 pre jablone patrí síce medzi slabšie rastúce, ale stromky na ňom zasa nie sú žiadni trpaslíci. Pre názornú predstavu pridávam fotky: Na foto 1 je Merkur na M26 vo veku 3 rokov, vtedy mal výšku asi 2,1m a šírku 1,4m. Na foto 2 je ten istý Merkur vo veku 4 rokov, výška 3,1m, šírka 1,9m. Na foto 3 je Admiral na M26 vo veku necelých 5rokov, výška 3,5m šírka 2m. To že Ste sa rozhodla pre M26 je v poriadku, len radšej dajte v rade o 1 stromček menej ako to prehustiť. IH



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.112 (?), 29.1.2018 20:37
Monika: Pán Hasman Vám radí dobre. Tie rozostupy medzi stromkami sú dôležité. Ja viem, láka Vás to nasadiť čo najviac stromkov na danú plochu, ale nie je nič horšie ako keď Vám potom stromčeky vrastajú navzájom korunami do seba. Jednak Vám to sťaží prácu s nimi (rez, postreky, prebierku, okopávanie...) a tiež to dáva väčšiu šancu hubovým ochoreniam. Komerčné sady s nahustenou výsadbou sú o inom, tam sa nešetrí chémiou... Podpník M26 pre jablone patrí síce medzi slabšie rastúce, ale stromky na ňom zasa nie sú žiadni trpaslíci. Pre názornú predstavu pridávam fotky: Na foto 1 je Merkur na M26 vo veku 3 rokov, vtedy mal výšku asi 2,1m a šírku 1,4m. Na foto 2 je ten istý Merkur vo veku 4 rokov, výška 3,1m, šírka 1,9m. Na foto 3 je Admiral na M26 vo veku necelých 5rokov, výška 3,5m šírka 2m. To že Ste sa rozhodla pre M26 je v poriadku, len radšej dajte v rade o 1 stromček menej ako to prehustiť. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 29.1.2018 22:36

Já tomu nerozumím. Ne že bych měl něco proti radám tak zkušených pěstitelů. Ale paní Monika nesděluje, v jaké poloze a půdě chce své stromy pěstovat.  Můj 25letý strom Vandy na A2 je velký asi jako 4letý Merkur na M26 dr. Hlavatého. Taky o odrůdách se zmiňuje zadavatelka jen okrajově. Přitom ve velikosti korun Clappovy a Wiliamsovy, Siria a Rozely, Dukátu a Breuhahnova jsou i na stejné podnoži veliké rozdíly.
   Vzdálenost řad 160cm a stromků v řadě 130-150 je samozřejmě málo. Hlavně ty řady by měly být dál od sebe. Koneckonců u hustě vysázených stomků v řadě můžete - až vyrostou - klaždý druhý vykopat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.23 (?), 30.1.2018 12:19

Zkušení zahrádkáři, díky za reakce a za praktické fotografie. Doplním informace. Zahrada je v Českých Budějovicích, tedy nadmořská výška kolem 380 m. Odrůdy jsem vybrala tyto: Topaz, Heliodor, Ligol, Rozela, Rosana, Angold. A z hrušní Isolda, Alfa, Dicolor, Bohemica a asijskou Kumoi. Mezery mezi stromky jsem si už označila větší - mezi jabloněmi 2,5 m a u hrušní 2,3m. Více už to nejde. Ale bohužel s rozdílem mezi řadami mám problém a zatím vychází na 180 cm maximum Mohu poprosit o komentář, které odrůdy ze jmenovaných jsou tedy méně vzrůstné, popřípadě jiné druhy.

Stále také přemýšlím o reakcích na podnož M9. Je hojně nabízena školkami. Je opravdu tak špatná? Pokud vykopu stromku větší jámu a dám kvalitní zeminu? Nabízejí třeba Ligol, nebo Rosanu na této podnoži. Ale v jiném vlákně jsou popsány špatné zkušenosti třeba u odrůdy Topaz, kdy stromek na M9 špatně rostl a uhynul. A to od více přispivatelů.

Děkuji

Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 30.1.2018 12:39

A počítáte i s krajním odstupem stromů od domu či od hranice pozemku? Tam taky potřebujete nějaké 2m. Resp. jaké jsou rozměry místa, kam to chcete umístit? Nebylo by rozumnější zasadit 3,4 stromy, než je takto mačkat a pak mít problémy a stejně polovinu z nich nakonec odstraňovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 14.198 (?), 30.1.2018 12:43

Podnož M9 špatná není, jen chce více péče. Stromky na ní pěstované vyžadují trvalou oporu, důkladné hnojení a zálivku. Topaz na podnoži J-TE-E nám skutečně chřadnul, chřadnul, až dochřadnul. Vzdálenost mezi řadami je nedostatečná a trojsponem si moc nepomůžete. Výběr odrůd je otázkou chuťových preferencí. Za velmi chutné považuji odrůdy Topaz a Rozela, následuje Angold, nejméně mi chutnala Rosana. Ligol a Heliodor nemohu posoudit. Mně by ve Vašem výběru jabloní chyběla nějaká ranější odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.1.2018 13:46

Pokud trváte na rozestupu řad 180 cm, pak je podnož M9 pro volné tvary nejlepší, možná jedinou volbou. Podmínkou je kvalitní půda, trvalá opora a žádný plevel. Osobně bych v takovém případě zvolil spíš dvě ovocné stěny na drátěnce. V tom případě je lepší podnož trochu silnější.
   Co se týče odrůd, souhlasím s p. Hasmanem. Chybí tam letní a podzimní jablko a taky podzimní huška.
    Rosanu mám rád, ne snad pro její chuť, která není nijak výjimečná. Oceňuji její mimořádně malé nároky na polohu, podnebí a agrotechniku. Pokud bych měl místo jen pro 6 jabloní, Rozelu a Angold bych volil každopádně, Ligol (ten ale moc neznám) a Heliodor nejspíš ne.
    U hrušní na menší zahradu vidím jako první volbu Wiliamsovu a Konferenci. Až po nich přemýšlet o dalších.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 14.198 (?), 30.1.2018 14:22

Volně rostoucí palmeta by byla pěstitelsky snazší a méně nákladná než drátěnka. Při různých odrůdách nebude vypadat úplně učesaně. Pokud se paní Monika rozhodne pro volné zákrsky na M9, tak jí doporučuji tvarovat koruny do užší elipsy, ať si jabloně a hrušně tolik nepřekážejí.

S Rosanou jsem se neloučil ve zlém, vadilo mi jen předčasné padání. Jablka byla velká i v suchém roce a docela dobrá, chorabami netrpěla. U jabloní bych šest odrůd vybíral těžko, asi bych měl časem na šesti jabloních odrůd šedesát, zato Wiliamsovu a Konferenci bych vysadil, v tom se s panem Vysloužilem shodnem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 30.1.2018 14:39

Paní Moniko, předpokládám, Váš pozemek je rozměrově delší od západu k východu a v tomto směru chcete vést řady stromků.No o co takhle vést řady jih-sever (lepší světelná pohoda stromků).Řady budou kratší ale může jich být víc.Třeba 1 řada hrušní - dva stromky a 3÷4 řady jabloní po třech až čtyřech stromcích podle místa.Jednoznačně doporučuji na tak malém pozemku pěstovat ve tvaru štíhlého vřetene.Vhodné podnože M9,M26,J-TE-E .Rozestup stromků v řadách 1,3 ÷1,5 m v meziřadí stačí 2 m.Výška zapěstované výsadby 2,5 ÷3 m- Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.23 (?), 30.1.2018 15:33

Pánové, vy jste se na mě tedy sesypali. Ale děkuji za to.smiley Největší nepřítelem mých zahradních plánů je můj manžel, který je naprosto technický typ, i na zahradě sedí s počítačem v klíně a nejraději by měl všude jen trávu, kterou by každý týden posekal a těšil se pohledem na zelenou poušť.sad Nedej bože, když jde po zahradě a dotkne se ho nějaká větev. Proto s ním bojuji o každý metr prostoru, natož o několik metrů.

Co se týče odrůd, vycházela jsem z databáze pana Vysloužila, zahradkarjerome.cz a stránek Fytosu a prodejstromku.cz. Různé odrůdy na zahradě už máme, proto tam není zastoupen jakoby kompletní sortiment letní -podzimní - zimní. Tyto jsou právě na doplnění.

Dám na Vaše rady a vysadím celkem jen 3 a 3 stromky - jabloně na M26 Topaz, Heliodor (měla jsem ho u známé a hrozně mi chutnal),  Rozela a hrušně Isolda, Alfa a Kumoi. Mezi stromky budou 3 metry a rozestup řad 180 cm, ale stromky dám způsobem, jak psal pan Hlavatý v první reakci, tak se jim snad bude dařit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 30.1.2018 16:15

p.Monika, keď bojujete o každý meter, tak chcete sadiť obe hrušky Isolda a Alfa? keď si dobre pamätám, tak obe sú letné, nestačila by vám jedna z tých dvoch? :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika