Spartan



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.234 (?)
10.10.2017 20:56
Mino BA: Možno sa niekto kto má McIntosh ozve a poskytne Vám štepy... IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.234 (?), 10.10.2017 20:56
Mino BA: Možno sa niekto kto má McIntosh ozve a poskytne Vám štepy... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 92.186 (?), 10.10.2017 21:13

Dik za pekne zelanie p. Mc I(va)ntosh :)      mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Peter zo Skalice - (7) - 95.239 (?), 25.10.2017 20:37

Ďakujem za rady.Dnes som ho priviezol, je na semenáči a už teraz je to krásny strom.Bude to okrasa záhrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 13.9.2018 21:04

Kanadská odrůda (Mc Intosh x Newton) rozšiřovaná od roku 1930.Velmi rozšířená stará klasika.Potřebuje kvalitní péči a vhodný pěstitelský tvar (vřetenový zákrsek, zákrsek, štíhlé vřeteno) jinak plody zdrobňují zvláště při extenzivním pěstováním na vyšších tvarech.Chutná mě ale rodině dost vadí její sice tenká ale při konzumaci hodně znatelná slupka.No uvidíme jak dál - Mičurin II (470 m)







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.21 (?), 13.9.2018 21:57

Nu, ano. Mám Spartana naroubovaného na vysokokmenu společně s Rubínem a Matčiným. Dnes jsem všechno sklidil a Spartan měl oproti ostatním odrůdám plody zhruba poloviční. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 14.9.2018 11:00

V nedeľu som obral 60 kg Spartanu z asi 30 ročného stromu. Strom je bez akejkoľvek opatery, bez rezu, prebierky, chemickej ochrany... Napriek tomu boli jablká vo veľmi dobrej kondícii, určite by sa dala väčšia časť z nich uskladniť. Napriek tomu išli všetky do muštu, keďže nie som moc priaznivcom tejto odrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 89.2 (?), 14.9.2018 12:11

Mám túto odrodu cca 20 rokov na podpníku MM106 a je to veľmi problémová odroda. Strom rastie pomerne bujne prírastky každoročne 40-60cm. Plodnosť veľmi vysoká ale väčšina plodov opadne z rôznych dôvodov ešte pred zberom (jednoznačne najväčší opad zo všetkých jabloní čo pestujem). Samozrejme najkrajšie jablká opadnú ako prvé. Časť plodov má vždy pehovitosť, v niektorých rokoch ju vidno už na strome inokedy sa prejaví až pri skladovaní - postreky na list vápenatým hnojivom veľmi nezaberajú, zakopanie vápenatého dolomitu na jak takisto, niekedy pehovitosť nie je zvonku viditeľná zistiteľná je až po rozkrojení jablka. Jeden rok som stihol 7x postriekať Spartan Florasinom kalcium a vtedy som suverénne najväčšiu pehovitosť. Prebierka plodov je nutná vždy, jablká sú konzumovateľné tak do vianoc.  Skúšal som rôzne postupy ako z toho stromu dostať kvalitnú úrodu žiaľ neuspel som. Urobil som aj radikálnu prebieku tak že som z jedného súkvetia ponechal rásť vždy iba jedno jablko, výsledok boli veľké jablká ktoré sa samé odtlačili rastom od konára z dôvodu veľmi krátkej stopky. Neviem či je to vada len tohto konkrétneho stromu alebo sa táto odroda nehodí do veľmi teplých oblastí ale taký Idared pri neporovnateľne menšej námahe mi pravidelne dáva 5-6 krát takú úrodu ako Spartan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pohodar - (46) - 163.25 (?), 2.12.2023 11:25

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zkušených zahradníků na odrůdu Spartan. Moc nám chutná, ale strom je již starý a jablka plodí několik let dost malá/viz. obrázek/. Vím, že odrůda je to střední, ale pamatuji si z mládí, že byly větší. Teď to jsou jen broky na dvě kousnutí i když moc chutné. Můj dotaz zní, jestli by pomohlo výrazné zmlazení stromu se zapěstováním nových větví, a staré dále postupně vyřezávat, nebo si vzít rouby a zapěstovyt si uplně nový strom na jině podnoži a starý vykopat? Moc děkuji za názory.

Spartan cca 50let
Spartan cca 50let
Spartan
Spartan
Spartan
Spartan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.142 (?), 3.12.2023 12:26

Zapěstovat nový není od věci, máte to rádi a nový nekoupíte. Strom se mi zdá v pořádku. Spartan nemá velké plody a při větší úrodě jsou i malé. Zkuste nějak přihnojit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.133 (?), 3.12.2023 15:40

Zahradnictví Spomyšl má jabloň Spartan v nabidce.

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/jablon-spartan/

Určitě bych přihnojil, případně udělal probírku, i když tam těch plodů až zas tak moc nemáte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika