Jabloň Jonathan



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.23 (?) 
13.4.2013 22:13

Zdravím

Velice rád bych věděl na čem máte ty Vaše Jonathány. Ja je mám na bujných podnožích a tam se mi Jonatháni na silný řez mstí silnou reakcí vyhnáním plno mladých větví a silným snížením úrody. Ale u červené mutace Jonared mám právě opačné výsledky silně podobné tem Vašim. Jonared mě roste slabě je celorudě vybarvený a velice plodný a to i na A2. Klasický Jonathán je podle mého pozorování a rad starých sadařú lépe neřezat vubec jenom trochu probrat. Aleje Jonathánů, které tu máme i v aleji kolem cest to také potvrzují. Mají o hodně vyšší úrodu než ty moje udržované. Já nevím jak u Vás, ale i u mě Jonathány na M9 VF mi rostou silně a mírně převisle a na řez reagují silně. Musím Vám přiznat, že spousta lidí ho vyhledávají a ukazují ho svým dětem jako jejich nejlepší vánoční jablko z dětství a, když ho oznámím v sortimentu tak je hned vybráno.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
dismas - (18) - 198.132 (?), 14.4.2013 22:17

Zdravim,

no tak tie moje, uz kvoli veku - ca 70 rokov, predpokladam, ze na planke. Napriek silnemu zmladeniu, butlavemu kmenu a nestriekaniu stale bohato rodia. Rastu v udoli a preto je poda dobre zasobena vlahou, co su, zda sa pren tuna idealne podmienky.  Zaujimave vsak je, ze ked som minuly rok vyhladaval a meral najhrubsie jablone v okoli, Jonatan medzi nimi nebol. Neviem, bud ma tak male prirastky dreva, alebo sa vyssieho veku nedoziva.

Inac mate pravdu, celkove je na rez nenarocny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.218 (?), 22.4.2013 0:45

Zdravím

Jonathan je odruda, která vytváří středně velké stromy jemného vzhledu, Vytváří relativně dlouhé přírustky tenkého vzhledu. Strom i v kmeni málo přirústá a tak vypadá i ve vysokém věku jako by byl mladší a výškově patří k menším stromúm . Pokud ho nezlikviduje rakovina tak se dožívá průměrného stáří jabloně.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.7 (?), 16.5.2013 22:32

Zdravím

Jonathán ač je odrůdou středního věku tak se bez problémú na bujných podnoží dožívá i 60 let. Jonathán sám o sobě vytváří i na svúj vysoký věk štíhlé kmeny tak jako Panenské. Většinou se Jonathány roubovaly na kmenotvornou odrudu (Strýmka, Croclenské,  Zuccalmagliova r...)  a potom kmeny vypadaly normálně. U nás jsou v áleji u cesty Jonathány celostromkové spolu se Strýmkou, Parménou, Croclenským, Jaderničkou ve věku 60 let a jedinný Jonathán tam vypadá jako o 20 let později dosazovaný.To je to samé jako, když k sobě postavíme boubelky, modelky a pruměrné baby stejného věku. Také budeme tvrdit, že boubelky jsou starší než modelky? To asi né, že jo??? Já jsem letos vysadil Jonathána s kmenem Šampionu a podnoží A2. Tak to jsem zvědaví jak to dopadne.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 22.5.2013 8:27

Je to přesně tak jak říká Vlada. Jonathan určitě není z odrůd, které nám po výrazném zmlazení samy udělají krásnou novou korunu- na rozdíl třeba od mého oblíbeného Majoru. Ne že by nová koruna udělat nešla, ale je to běh na delší trať, já pracuju s mým Jonathanem už třetím rokem a konečně se trochu začíná přibližovat tomu, co bych od něj čekal. Ve velkovýrobě se dokonce zmlazovací řez u této odrůdy vůbec neprováděl, protože se to ekonomicky nevyplácelo, snížení plodnosti a čas nutný k vytvoření nové koruny měly za následek, že se výsadba vyklučila a vysadila nová. Co Jonathan absolutně nesnáší je zmlazovací řez plodného obrostu- vyrazí tam takové tenké nitě a strom výrazně snižuje plodnost. Z mých zkušeností vyplývá, že pro vysokou plodnost je dobré, aby tam bylo hodně plodných tenkých výhonů- odrůda může bohatě zakvést i na jednoletém dřevě- letos jeden z mých zmlazených Jonathanů nasadil prakticky jen na něm...

          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.173 (?), 23.12.2018 19:02

Zdravím,

potřebuji poradit, jak naroubovat ulomenou hlavní větev koruny po suchu opět na tuto odrůdu. Jedná se o starý strom 70 a více roků stále plodící a chutná. Nalomení je u větve koruny průměru 20 cm / 0,5 m délky od dělení, drží jen na asi 5 cm dřevních vláken a konec větvení je opřený o zem (na spadnutí celé větve). Popř. je možné mechanické pevné spojení třeba šrouby s tvorbou kalusu v tržné ráně pro obnovení celistvosti profilu a plodnosti?

Ovocnář Jan, malopěstitel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 23.12.2018 19:49

s roubováním za kůru by nebyl problém, 10-14roubů by mohlo stačit. Problém je spíš v tom, že 20cm kmen se nezavalí ani za 10 let a tak bude nutné odhalené dřevo neustále ošetřovat proti infekci houbových chorob. Ale to nemusí vadit. Pokusit se o srůst můžete, ale nevidím to příliš optimisticky, když ta větev se sama dokázala zlomit, jak byste jí zabezpečil, aby takový stav v době vegetace za deště a při větrných poryvech nenastal znovu? Místo závalu by se také nesmělo hýbat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.250 (?), 23.12.2018 20:12

Kdysi jsem podobně nalomenou větev zachránil ovšem byla menší a v dobrém ještě "růstovém úhlu". Nejdříve jsem ji zakrátil na růstu i na bočním obrostu o třetinu až polovinu. Vrátil do polohy podepřenou a ránu jsem lýkem trochu ovázal a navoskoval. Po pár letech to nebylo poznat. Stará větev už nemusí vykazovat dostatečnou růstovou schopnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 20.10.2013 16:40

Jonathan - 2013 - zákrsek

Koncem června byly všechny letorosty napadeny padlím. Mechanicky jsem je odstranil a čekal co bude dál.Byl to dost silný zásah.Nejenže narostly letorosty nové a padlí bylo zlikvidováno, pochlubil se letos Jonathan nádhernými plody.Doufám, že budou i skvěle chutnat - Mičurin II



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 14.10.2014 21:37

Jonathan  - 2014
Letos moc nekvetl a slunce moc nepobral , snad klasiky trochu potěší - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika