Jabloň Jonathan



dismas - (18) - 198.132 (?)
14.4.2013 22:17

Zdravim,

no tak tie moje, uz kvoli veku - ca 70 rokov, predpokladam, ze na planke. Napriek silnemu zmladeniu, butlavemu kmenu a nestriekaniu stale bohato rodia. Rastu v udoli a preto je poda dobre zasobena vlahou, co su, zda sa pren tuna idealne podmienky.  Zaujimave vsak je, ze ked som minuly rok vyhladaval a meral najhrubsie jablone v okoli, Jonatan medzi nimi nebol. Neviem, bud ma tak male prirastky dreva, alebo sa vyssieho veku nedoziva.

Inac mate pravdu, celkove je na rez nenarocny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.23 (?), 13.4.2013 22:13

Zdravím

Velice rád bych věděl na čem máte ty Vaše Jonathány. Ja je mám na bujných podnožích a tam se mi Jonatháni na silný řez mstí silnou reakcí vyhnáním plno mladých větví a silným snížením úrody. Ale u červené mutace Jonared mám právě opačné výsledky silně podobné tem Vašim. Jonared mě roste slabě je celorudě vybarvený a velice plodný a to i na A2. Klasický Jonathán je podle mého pozorování a rad starých sadařú lépe neřezat vubec jenom trochu probrat. Aleje Jonathánů, které tu máme i v aleji kolem cest to také potvrzují. Mají o hodně vyšší úrodu než ty moje udržované. Já nevím jak u Vás, ale i u mě Jonathány na M9 VF mi rostou silně a mírně převisle a na řez reagují silně. Musím Vám přiznat, že spousta lidí ho vyhledávají a ukazují ho svým dětem jako jejich nejlepší vánoční jablko z dětství a, když ho oznámím v sortimentu tak je hned vybráno.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
dismas - (18) - 198.132 (?), 14.4.2013 22:17

Zdravim,

no tak tie moje, uz kvoli veku - ca 70 rokov, predpokladam, ze na planke. Napriek silnemu zmladeniu, butlavemu kmenu a nestriekaniu stale bohato rodia. Rastu v udoli a preto je poda dobre zasobena vlahou, co su, zda sa pren tuna idealne podmienky.  Zaujimave vsak je, ze ked som minuly rok vyhladaval a meral najhrubsie jablone v okoli, Jonatan medzi nimi nebol. Neviem, bud ma tak male prirastky dreva, alebo sa vyssieho veku nedoziva.

Inac mate pravdu, celkove je na rez nenarocny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.218 (?), 22.4.2013 0:45

Zdravím

Jonathan je odruda, která vytváří středně velké stromy jemného vzhledu, Vytváří relativně dlouhé přírustky tenkého vzhledu. Strom i v kmeni málo přirústá a tak vypadá i ve vysokém věku jako by byl mladší a výškově patří k menším stromúm . Pokud ho nezlikviduje rakovina tak se dožívá průměrného stáří jabloně.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.7 (?), 16.5.2013 22:32

Zdravím

Jonathán ač je odrůdou středního věku tak se bez problémú na bujných podnoží dožívá i 60 let. Jonathán sám o sobě vytváří i na svúj vysoký věk štíhlé kmeny tak jako Panenské. Většinou se Jonathány roubovaly na kmenotvornou odrudu (Strýmka, Croclenské,  Zuccalmagliova r...)  a potom kmeny vypadaly normálně. U nás jsou v áleji u cesty Jonathány celostromkové spolu se Strýmkou, Parménou, Croclenským, Jaderničkou ve věku 60 let a jedinný Jonathán tam vypadá jako o 20 let později dosazovaný.To je to samé jako, když k sobě postavíme boubelky, modelky a pruměrné baby stejného věku. Také budeme tvrdit, že boubelky jsou starší než modelky? To asi né, že jo??? Já jsem letos vysadil Jonathána s kmenem Šampionu a podnoží A2. Tak to jsem zvědaví jak to dopadne.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 22.5.2013 8:27

Je to přesně tak jak říká Vlada. Jonathan určitě není z odrůd, které nám po výrazném zmlazení samy udělají krásnou novou korunu- na rozdíl třeba od mého oblíbeného Majoru. Ne že by nová koruna udělat nešla, ale je to běh na delší trať, já pracuju s mým Jonathanem už třetím rokem a konečně se trochu začíná přibližovat tomu, co bych od něj čekal. Ve velkovýrobě se dokonce zmlazovací řez u této odrůdy vůbec neprováděl, protože se to ekonomicky nevyplácelo, snížení plodnosti a čas nutný k vytvoření nové koruny měly za následek, že se výsadba vyklučila a vysadila nová. Co Jonathan absolutně nesnáší je zmlazovací řez plodného obrostu- vyrazí tam takové tenké nitě a strom výrazně snižuje plodnost. Z mých zkušeností vyplývá, že pro vysokou plodnost je dobré, aby tam bylo hodně plodných tenkých výhonů- odrůda může bohatě zakvést i na jednoletém dřevě- letos jeden z mých zmlazených Jonathanů nasadil prakticky jen na něm...

          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.173 (?), 23.12.2018 19:02

Zdravím,

potřebuji poradit, jak naroubovat ulomenou hlavní větev koruny po suchu opět na tuto odrůdu. Jedná se o starý strom 70 a více roků stále plodící a chutná. Nalomení je u větve koruny průměru 20 cm / 0,5 m délky od dělení, drží jen na asi 5 cm dřevních vláken a konec větvení je opřený o zem (na spadnutí celé větve). Popř. je možné mechanické pevné spojení třeba šrouby s tvorbou kalusu v tržné ráně pro obnovení celistvosti profilu a plodnosti?

Ovocnář Jan, malopěstitel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 23.12.2018 19:49

s roubováním za kůru by nebyl problém, 10-14roubů by mohlo stačit. Problém je spíš v tom, že 20cm kmen se nezavalí ani za 10 let a tak bude nutné odhalené dřevo neustále ošetřovat proti infekci houbových chorob. Ale to nemusí vadit. Pokusit se o srůst můžete, ale nevidím to příliš optimisticky, když ta větev se sama dokázala zlomit, jak byste jí zabezpečil, aby takový stav v době vegetace za deště a při větrných poryvech nenastal znovu? Místo závalu by se také nesmělo hýbat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.250 (?), 23.12.2018 20:12

Kdysi jsem podobně nalomenou větev zachránil ovšem byla menší a v dobrém ještě "růstovém úhlu". Nejdříve jsem ji zakrátil na růstu i na bočním obrostu o třetinu až polovinu. Vrátil do polohy podepřenou a ránu jsem lýkem trochu ovázal a navoskoval. Po pár letech to nebylo poznat. Stará větev už nemusí vykazovat dostatečnou růstovou schopnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 161.61 (?), 20.10.2013 16:40

Jonathan - 2013 - zákrsek

Koncem června byly všechny letorosty napadeny padlím. Mechanicky jsem je odstranil a čekal co bude dál.Byl to dost silný zásah.Nejenže narostly letorosty nové a padlí bylo zlikvidováno, pochlubil se letos Jonathan nádhernými plody.Doufám, že budou i skvěle chutnat - Mičurin II



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 14.10.2014 21:37

Jonathan  - 2014
Letos moc nekvetl a slunce moc nepobral , snad klasiky trochu potěší - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika