Jabloň Jonathan



dismas - (18) - 0.254 (?)
9.4.2013 10:14

Zdravím pane Kanera,

moja skúsenosť je zase, že bez aspoň slabej prerezávky by som mal na starom vysokokmeni veľa braku. Ináč u nás na východe sa Jonatánu darí nádherne a je veľmi obľúbený.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 22.5.2013 14:11

Budu mluvit trochu kacířsky, neplatí to pro ty, kteří mají několik stromků jabloní, pro něž je pravidelná plodnost nejvýše žádoucí.
1. Geneticky podmíněnou periodicitu ovlivnit lze, ale dá to dost práce s řezem a probírkou.  
2. Očešu-li ze dvou stromů 1q ovoce, dá mi to dvakrát víc práce, než když to očešu z jednoho stromu a ten druhý zrovna vynechává.
3. U střídavě plodných odrůd neplatí vždy, že menší úroda znamená větší a kvalitnější plody. Když jsem dosáhl u střídající odrůdy nižší úrodu, ale pravidelně, zkrátila se u zimních sort skladovatelnost.
4. Střídavá plodnost je do jisté míry zárukou úrody v nepříznivých letech. Jabloň po vynechané sezóně má tak velkou násadu a tolik sil, že obvykle přinese úrodu i ve špatném roce (při loňských mrazech to neplatilo). Proto s periodicitou za každou cenu nebojuji.

Dohnálkův řez taky neznám. Sám praktikuju Vysloužilův řez. Počkám až stromy odkvetou a podle množství nasazených plůdků a dodělám detailní (probírkový) průklest. Při malé násadě tento řez vynechám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 22.5.2013 20:39

Inu já nemám zas takové bohaté zkušenosti s probírkou, začal jsem s ní vlastně před dvěma lety po zkušenostech z italských sadů, nicméně si myslím že i geneticky daná alternace lze do značné míry změnit vhodným udržovacím řezem. Ono těch odrůd, které vyloženě střídají zas tak moc není, u většiny stromů je to dané zanedbaností stomu a přestárnutím. U Průsvitného je jasná jedna věc a to je neskutečná násada plodů v úrodném roce, běžně 3 i 4 plody v trsu. taková investice do semen musí strom vysílit, jakkoliv velká část spadně už někdy začátkem července jako brak se světlými semeny. pečlivou probírkou si jednak ušetřím práci se sběrem nepoužitelného braku a jednak aspoń dle mého úsudku by ta alternace měla být výrazně menší, ale odzkoušeno to zatím nemám, to přiznávám. Nicméně Ontaria sadaře Vlady mají díky vhodnému řezu úrodu už třetí rok po sobě. S tím že málo plodů neznamená vždy velké plody souhlasím. Ono co je to špatný rok... V roce 2010 když bouchla sopka na Islandu byla tady úroda celkově mizerná, o 20 km v sadu v poodří se lámaly stromy. O rok později tady úroda špičková, bez strupovitosti, v poodří docela bída...

Dohnálkův řez není terminus technicus, je to názor vyhlášeného sadaře minulosti, odborníka přes přísně tvarované tvary, který ovšem volně rostoucí stromy pěstoval s minimalizací řezu co nejvíce se blížícím přirozeným korunám. Jen výchovný řez, pro vzdušnou pevnou korunu a potom na nějaký čas zahodit nůžky do kouta. sem tam odstranit konkurenci a ppo něaké době začít lehce zmlazovat.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.5.2013 21:32

Inu u bujných odrůd v růstu jako je Boskoop může mít opravdu letní řez pozitivní vliv. Celkově si ale myslím že význam letního řezu je přeceňován, když nepočítám přísně vedené tvary. U mě letní řez spočívá jen v tom, že vytrhávám v bylinném stavu nevhodně rostoucí vlky. Přepokládán že Boskoop v ideální fázi plodnosti a růstu, dobže udržovaný občasným řezem by nestřídal i s absencí letního řezu. Letní řez totiž stromy oslabuje a má filosfie je taková, aby stromy plodily ne díky tomu že jsou slabé, ale díky tomu že jsou plné síly. Ono leckdy nejcíx plodí taková ta dožívající torza, která se každým rokem snaží privést na svět co nejvíce plodů... Ale jak říkám u bujně rostoucích odrůd, hlavně v životní fázi, kdy růst převažuje nad plodností, tak bych se letnímu řezu nebránil ani já, průser je že lidé to většinou chápou špatně a jsou schopni letním řezem ošetřit i zababčené mladé stromky bez přírůstků, nebo přestárlé stromy...

           Ing. fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.23 (?), 13.4.2013 22:29

Zdravím

Já sice nevím proč u Vás jsou plody Jonathánu drobné, ale u mě na A2 ve věku 40 let mi Jonatnány plodí jablka tržní velikosti a to bez probírky. Tato odruda je u nás v 500 m.n. m. středně plodná až lenivá a Jonared silně plodný s vyrovnanými plody tržní velikosti. Musím Vás upozornit na to, že plody silně zmenšuje padlí a nekrotická rakovina dřeva.a studená púda. Jonathan vžaduje mít nohy v teple a suchu, jinak ho skátín rakovina dřeva. Pro tuto odrudu je ozdravný postřik z Kuprikolu přímo božský.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.76 (?), 8.4.2013 0:47

Zdravím

Jonathany nabízí Boček a Prodej stromků s. r. o.. Musím Vás upozornit na to, že tato odruda má stříbrnou barvu koruny což není padlí, ale i tím trpí v suchých a teplých oblastech. Na padlí stačí úplně hadice s vodou a sprchování koruny.  U Jonathanu je hlavní problém řez. Když ho moc stříháte tak málo plodí a vyhání plno šlahounovitých výhonú. Jonathan je jediná odruda, která mi dělá vrásky na čele ohledně řezu. Mě se jeví, že u Jonathanu platí čím méně řezat tím lépe.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 8.4.2013 1:46

Jonathany nabízí i ovocná školka v Jaroměři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
dismas - (18) - 0.254 (?), 9.4.2013 10:14

Zdravím pane Kanera,

moja skúsenosť je zase, že bez aspoň slabej prerezávky by som mal na starom vysokokmeni veľa braku. Ináč u nás na východe sa Jonatánu darí nádherne a je veľmi obľúbený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 9.4.2013 12:37

V pomologií vydané v roce 1963 autor píše, že Jonathan je nejvíce rozšířen na východním Slovensku a na Zakarpatské Ukrajině. Proč tomu tak je, se autor už ale nezmiňuje. Zda je to náhoda nebo vhodné klimatické podmínky. Od mého bydliště je to asi 700 km. Bude tam výraznější vliv kontinentálního klimatu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.4.2013 13:45

Možná proto, že autor nikde jinde nebyl. Třeba v Maďarsku to byla v té době zřejmě nejpěstovanější odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 9.4.2013 16:42

To s tym vychodnym Slovenskom, potvrdzujem. Aj ked sa uz pomaly zo zahrad straca (tak ako ine ovocne, a celkovo stromy), stale je tuto odrodu v nasich zahradach, hojne vidam.

Hm, ale preco prava Jonathan, neviem. No môj stary otec ich vysadil asi preto, lebo niekto kto predaval stromceky, mal prave tuto odrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika