Sedmiletý Rubín má pouze 10 plodů



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
15.10.2013 20:57

Rubín je vděčná odrůda, která dodá svou kvalitu.Napište na jaké podnoži je naroubována... i když nepředpokládám, že si to laik(promiňte) bude po sedmi letech pamatovat, nebo to bude mít někde napsané.Pokud je na semenáči, nebo jiné bujné podnoži, tak je normální, když je nástup do plodnosti později-někdy i deset let u semenáče.Pokud je na semenáči, bude v budoucnu velký strom.Pokud nevíte-vyfoťe, a dejte sem.Proti červivosti je vhodný postřik, hlavně proti obaleči.

Rubín na jaře moc neřežte, spíše vůbec, protože odrůda plodí na dlouhém dřevě-tedy laicky řečeno na koncích plodonošu..V létě můžete udělat letní střih.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 109.108 (?), 15.10.2013 13:13, zobrazeno: 9576x

Prosím, poraďte,Rubín letos měl po 7letech 10 plodů, z nichž 6 spadlo, bylo červivých.Má cenu tento strom dále držet, co pro větší plodnost nebo nahradit a jakou zimní, dobrou a odolnou chorobám odrůdou.Poraďte.Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.33 (?), 15.10.2013 13:34

Plodnost záleží na tom, v jakém tvaru a na jaké podnoži ho máte, také na řezu a výživě stromu. Za červivost strom nemůže, to ostatní záleží na vás...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.10.2013 13:36

Chyba není v odrůdě. Spíš v nesprávném řezu. Jinak Rubín, pokud přirůstá, plodí i v průměrné poloze hojně a pravidelně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.146 (?), 15.10.2013 13:44

Dobrý den, Něco jiného je odolnost chorobám a odolnost škůdcům. Rubín je stará dříve hodně populární odrůda. Má sice typycky sladkou chuť a dá se jíst hned ze stromu, ale nemá zádnou odolnost proti strupovitosti, což v letošním vlhkém květnu bylo docela decimující, alespoň pro mé stromky. Rubín též trpí na hnití plodů při skladování. Červivost způsobují nejčastěji housenky motýlka obaleče jabloňového. Ta se dá omezovat správnou agrotechnikou, včasnou likvidací shnilých spadlých plodů, postřikem v období vegetačního klidu a v neposlední řadě je závislá na tuhosti zimy, někdy přežije více obalečů někdy méně.

Na plodnost a růst stromku má vliv spousta věcí najednou, které tady ani nebudu popisovat. Rubín je odrůda plodící na dlouhém dřevě, což vyžaduje odlišný řež a plodonoše dříve stárnou, než u odrůd plodících na krátkém dřevě.(Větve mají větší sklon k vyholování) Rovněž, čím je poloha větve vodorovnější, tím se na ní diferencuje více květních pupenu a je i více plodů. U svislých větví(letorostů) tomu je přesně naopak. Záleží určitě i na opylení. Jabloně jsou cizosprašné. Vyžadují v blízkosti stromku pyl jiné odrůdy (třeba u souseda za plotem). Květy však netrpí tolik jarními mrazy, jako peckoviny.

Takže:

To, že je rubín červivý není chyba odrůdy. Já sice rubín moc nemusím, mám ho plnou zahradu, dnes je již spousta odrůdy daleko lepších než je rubín.Pokud chcete rezistentní odrůdy (tedy odolné strupovitosti a někdy i padlí) je výběr široký. Např. Rubinola, sirius, opál, orion, vanda, topaz...  Je též možnost stromek přeroubovat, ale to ve vašem případě asi nepřipadá v úvahu.

Hodně to také záleží na kvalitě půdy, podnoži stromku, zálivce, stromek musí mít dostatek světla.

Jan Kratochvíl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 1.208 (?), 15.10.2013 18:52

Dobrý den, já bych se Rubínu nikdy nezbavil. Pěstuji i odrůdy Rubinola, Bohemia, Topaz, Vanda, Lipno, Blaník a další, ale žádná nám nechutná tolik jako Rubín. S plodností i trvanlivostí při skladování jsem také spokojen, poslední ze sklepa jsme letos v květnu brali Rubín a Topaz. Asi bude chyba ve způsobu pěstování nebo místě výsadby. Při řezu Rubínu se musí velice opatně nebo raději na nůžky zapomenout!!

Rubín
Rubín
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.108 (?), 15.10.2013 20:43

Asi jsem chybovala při řezu.Jsem totální laik se 3 jaboněmi a dvěma sloupy.Stříhala jsem jako Topaz a Hanu.Takže-jak se postupuje u Rubínu, pokud se vůbec řeže?Prosím, nenechte mě v tom, nechci stromek ničit, protože jablka Rubínu jsou vynikající zrovna tak jako Topaz.Vřelé díky za radu.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 15.10.2013 20:57

Rubín je vděčná odrůda, která dodá svou kvalitu.Napište na jaké podnoži je naroubována... i když nepředpokládám, že si to laik(promiňte) bude po sedmi letech pamatovat, nebo to bude mít někde napsané.Pokud je na semenáči, nebo jiné bujné podnoži, tak je normální, když je nástup do plodnosti později-někdy i deset let u semenáče.Pokud je na semenáči, bude v budoucnu velký strom.Pokud nevíte-vyfoťe, a dejte sem.Proti červivosti je vhodný postřik, hlavně proti obaleči.

Rubín na jaře moc neřežte, spíše vůbec, protože odrůda plodí na dlouhém dřevě-tedy laicky řečeno na koncích plodonošu..V létě můžete udělat letní střih.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 109.108 (?), 15.10.2013 21:11

Teď jste mě teda dostal.Stromek je zákrsek, kupovaný v zahradnictví při dokončení stavby našeho domečku a já chtěla co nejdříve stromek jabloně.Takže podnož-velká neznámá, ale kmen je nízký a strom až tak bujně neroste, ale pravda-letorosty jsou slušně dlouhé.A abych přiznala svou nevědomost-předloni se mi zachtělo, aby stromek měl širokou a nízkou korunu.A tak, šmik! a terminál byl fuč a popustila jsem uzdu fantazii a " vykouzlila" tval k obrazu svému.Ale vážně hezký.A pak ho nechala růst a letos v létě zakrátila dlouhé větve jen trochu.A co teď?Nejsem na sebe příliš hrdá, když čtu odborné rady pisatelů, ale jinak se fakt snažím.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 15.10.2013 22:54

Rubín bych nenazývala starou odrůdou, byl vyšlechtěn za mého života. Za staré odrůdy považuji ty, co se pěstují sto let a více.

Rubín není vhodná odrůda pro přísný řez. Nejlepší je řezat jen několik málo let k zapěstování korunky a potom jen odstraňovat nevhodně rostoucí větve. Mám dobrou zkušenost s kolmým nařezáváním větviček za pupenem v předjaří, aby z letorostů vyrostlo více tenčích větviček, které jsou zakončeny květem. Toto jsem dělala jen v prvních letech, dnes již řežu minimálně. Hlavně neustříhat květní pupeny na koncích.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vagabund - (48) - 220.26 (?), 16.10.2013 10:07

Přiznám se, že řez jabloní není moje silná stránka. S odrůdou Rubín na podnoži MM106 jsem si dlouho nevěděl rady. Letorosty byly pokaždé tak dlouhé že jsem je nemohl nechat v celé délce ale po zkrácení zase neměly květní pupeny. Po seříznutí na patku vyrostlo několik silných a dlouhých letorostů. Strom měl po několik let jen několik málo jablek. Potom jsem u tohoto stromu dva nebo tři roky po sobě jarní řez odkládal,  až už bylo pozdě a tak jsem neřezal vůbec. Strom se změnil v houštinu, ale loni poprvé pořádně zaplodil a letos byla úroda ještě větší. Většina jablek je velkých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika