Roubování



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
16.7.2013 10:53

Nemusí jít o šarku.Může se jednat o nedokonalou výživu roubovance.Stromky přijímají živiny i listy, a pokud je jich na stromku málo, nebo nedostatečně živené, tak by mohlo jít o výživu.Další roky možná ukážou, zda se to upraví, nebo jde o šarku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 16.7.2013 10:31

Rouby jsem bral ze starého stromu ZR, na které jsem kupodivu nikdy projevy šarky zatím nezaznamenal, ale odkopek s velkou pravděpodobností šarku roubu předal.

S tím úvazkem máte, pane Miloši, pravdu - dost to při roubování utahuji a teď jsem objevil pár roubů, které dobře rostou, ale jsou zaškrcené a po povolení pásky se některé v místě roubování vylamují (třešně, ryngle) a někdy se objeví i klejotok (u třešní). Jestli by tomu vylomení méně pevný úvazek pomohl, nevím, ale místo by asi nebylo tak zesláblé (zaškrcené) a srůst by se vyvíjel zřejmě normálně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 16.7.2013 10:53

Nemusí jít o šarku.Může se jednat o nedokonalou výživu roubovance.Stromky přijímají živiny i listy, a pokud je jich na stromku málo, nebo nedostatečně živené, tak by mohlo jít o výživu.Další roky možná ukážou, zda se to upraví, nebo jde o šarku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 16.7.2013 13:41

Dobrý den.
Také si nejsem jistý, kdy je dobré povolit úvazky silně rostoucích roubů. Na jednu stranu nechci místo srůstu zaškrcovat, na druhou se bojím vylomení roubu. Především u silnější podnože a roubování za kůru. Jak a kdy to vlastně dělat dobře? JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.7.2013 14:23

Jak a kdy to vlastně dělat dobře? JG

Univerzální odpověď asi neexistuje. Záleží případ od případu.
1. U roubování kopulací odstraňuji úvazky brzo, většinou tak při 10 cm přírůstcích. Vylomení roubu je naprosto raritní. Spíš se vylomí jeden z přírůstků od roubu.  Jsou-li výhony opravduy dlouhé a zlomení roubu hrozí, řešil bych to spíš vyvázáním k hůlce nebo zaštípnutím přírůstku než ponecháním pásky.
2. U roubování za kůru je situace jiná. Tam hrozí vylomení často, a to z více důvodů. Vzhledem k zmlazení podnože bývají přírůstky mohutné a srůst přeci jen není tak pevný. Vzhledem k tomu, že podnožová větev sílí jen minimálně, je možné úvazky nechat déle. Já je odstraňuju až za rok.Ani to však někdy nestačí, rouby se občas vylomí až v druhém roce, až se rozvětví. Proto (a taky pro lepší zahojení řezných ploch)  neodstraňuji přebytečné rouby po obvodu větve 2 roky i déle. Nadbytečné rouby tvoří "vetrolam" a v případě vylomení jednoho může být nahrazen jiným.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 30.7.2013 15:30

Dobrý den.
Tak jsem po včerejší bouřce zjistil, bohužel, že existuje ještě jedna možnost poškození bujně rostoucího roubu. A to úplné přelomení roubu těsně nad úvazkem. Jednalo se o sliv. Herman, tři výhony 70, 50, 40 cm s velkými listy. (Těšil jsem se, že přímo z roubu bude korunka.) Větrolam z výhonů podnože přítomen byl. Tak zase za rok. Už se nebudu stydět vyvazovat delší výhony k hůlce. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 30.7.2013 20:34

Nedávno se mi stalo skoro to samé. Vítr mi ulomil celou korunku nad pozdě povoleným roubem. Ale teď mi ze zbytku roubu nečekaně vyrašil nový výhon. Podívejte se, zda Vám tam také nezůstalo nějaké nevyrašené očko.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 30.7.2013 22:20

Jejda, tak to máme skoro stejně. Taky Herman? Mně zbyl spodní výhon, ten nejkratší a skoro vodorovný. Akorát můj roub byl za kůru na cca 3cm silné podnoži. Zbylý výhonek je na úrovni seříznutí podnože, dřevo trošku vylomené pod úroveň horní strany výhonku. No, bude si to muset Hermánek zavalit a na korunku si počkat.

Rouboval jsem na podnože přesazené na jaře. Podnože se nechtěly probudit a rouby nechtěly čekat. Celkem tři slivoně, za kůru a dost přes moc. Dvě to vzdaly. Akorát Herman (byl silnější roub) mi dělal radost. Už jsem na terminále skoro viděl přištěpovanou Katinku. A teď ta bouřka. Na jaře snad výhonek napřímím hůlkou a zastřihnu na korunku. wink JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.234 (?), 17.7.2013 0:23

Na rynglótach- aj na starších stromoch príznaky šarky na listoch nie sú tak výrazné ako u sliviek. Vďaka tomu som si v minulosti odpísal mladú Stanley, keď som do korunky prištepil infikované vrúble zo starodávnej blumy s obrovskými modrými krásne guľatými plodmi s malou kockou a množstvom dužniny. Listy na starom strome blumy boli na vonok zdravé- bez typických krúžkovitých svetlejších kresieb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 17.7.2013 9:40

Na rynglótach- aj na starších stromoch príznaky šarky na listoch nie sú tak výrazné...

Je pravda, že tak pěkné listy (čisté, tmavozelené, pevné, lesklé) jako má Malvazinka, se jen tak nevidí (alespoň u mě). Zato u jedné starší ryngle (pravděpodobně Oulinská) jsou projevy šarky dosti patrné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dismas - (18) - 196.197 (?), 24.7.2013 9:53

Zdravím,

síce ovocinár-amatér, ale bez praxe v štepení chcel som si to toho roku vyskúšať (už aj kvôli namnoženiu starších sôrt jabloní, ktoré som objavil minulú jeseň na okolí). Pri štúdiu príslušnej literatúry ma zaujalo štepenie do boku, ktoré pred takými 40 rokmi propagoval ovocinár Chlebík. Vrúble z nich som síce narezal včas,  už začiatkom zimy, avšak pri ich uskladnení som musel improvizovať- kvôli vode v pivnici. Okolo 1.mája, počas toku miazgy som ich zaštepoval do korún 9 prerezaných plánok rôzneho veku plus 2 zmladených vysokokmeňov vo vlastnej záhrade. Za kôru a do konárov rôznej hrúbky, buď vreckovým nožom alebo žabkou, rany zatrel voskom a previazal um. lykom, šnúrkou, gum. páskou. Pôvodný plán, štepiť dlhými vrúbľami som kvôli ich nedostatku zavrhol a namiesto nich narezal krátke-tak asi s 5 očkami. Bilancia: z 37 vrúbľov doteraz vypučalo 11, žiaľ aj z tých väčšina len čiastočne, z 1-2 púčikov a kýpeť vyschol. 16 vyschlo úplne a zvyšok zatiaľ drieme. Stejné stromy, ale iné konáre zaštepené na hlavu ukazujú podobné percento ujatia.  Pretože toho roku dané stromy vôbec nerodia (pravda po minuloročnej nadúrode), čakal som lepšie výsledky.Poučenie do budúcna: lepší výber (tenké snád komplet zlyhali) a uskladnenie vrúbľov, pri samotnom štepení urobiť na nich dlhší spojovací rez a osvedčilo sa mi viazanie um.lykom, ktoré konáre kvázi zaškrtí.

           Martin Gula

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika