Řez jabloní



host - 43.70 (?)
19.8.2012 11:51

Na přelomu července a srpna se provádí letní střih pro podporu vzniku květních pupenů a na ten je také pozdě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 120.112 (?), 18.8.2012 21:36, zobrazeno: 12321x

Dobrý večer,

myslíte si že je již vhodný termín pro zahájení řezu jabloní? A Jak ppostupovat?

Děkuji

Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 18.8.2012 23:46

Jabloně se řežou na jaře (březen), doplňující řez se dělá v létě (červen). Ohledně postupu si tady něco přečtěte.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 19.8.2012 7:44

V pozdním létě se nehnojí ani neřeže, protože obojí provokuje růst (nadváha kořenů nebo živin). Strom má jít plynule do "útlumu"  do určitého bazálního metabolizmu a musí tudíž snížit transport živin a doslova ztratit vodu, jinak v zimě zmrzne. Když někdo nějak hlouběji zasáhne do stromu v této době (nebo nahnojí), tak určitě si všimně, že má ještě v listopadu sytě zelené listy, které nechtějí opadnout a to není dobrý ukazatel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.70 (?), 19.8.2012 11:51

Na přelomu července a srpna se provádí letní střih pro podporu vzniku květních pupenů a na ten je také pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 19.8.2012 12:28

V posledních letech se začíná propagovat pozdní srpnový řez jabloní k redukci nadbytečných plodů,  taky pro zvětšení  a lepší vybarvení těch ponechaných.  Podobně, jako se prostřihávají hrozny. Já jsem tento řez zatím nedělal, přijde mi to vůči těm jabloním jaksi nefér.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 73.141 (?), 20.8.2012 8:23

Pane Honzo, letní řez se provádí velmi šetrně.Jedná se pouze o průklest a odstranění zahušťujících a kolmo rostoucích letorostů..Je skoro jedno v jakém období červenec - srpen řez provedete.Podle potřeby a momentálních přírustků.Letní řez je pouze doplňkový a nemůže nahrazovat jarní řez.Slouží k omezení nadměrného růstu stromků, lepšího vybarvení plodů a opatření k omezení hořké pihovatosti jablek.Já jsem ho letos provedl dvakrát.V červenci a včera a pouze u jabloní, které to potřebovali a velmi šetrně.Letos mě ovoce v květnu zmrzlo a bez zátěže mají stromky větší přírustky a tvorbu dřeva, proto letní řez dvakrát. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.8.2012 22:29

Také dělám letní řez jabloní dvakrát. V 2.dekádě června zahoužvím letorosty bujně rostoucích odrůd a odrůd plodících na dlouhém dřevě, odstraním některé konkurenční výhony a vlky. V 2.pol. července odstřihnu zahoužvené části letorostů, případně je ještě zakrátím, prosvětluji korunu a zejména pokud je třeba, sesadím terminál- to nikdy nedělám na jaře. Doplńkově, když jsem něco přehlédl, zejména ve vrcholové části, tak odstřihnu ještě v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika