Řez jabloní



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?)
19.8.2012 12:28

V posledních letech se začíná propagovat pozdní srpnový řez jabloní k redukci nadbytečných plodů,  taky pro zvětšení  a lepší vybarvení těch ponechaných.  Podobně, jako se prostřihávají hrozny. Já jsem tento řez zatím nedělal, přijde mi to vůči těm jabloním jaksi nefér.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 120.112 (?), 18.8.2012 21:36, zobrazeno: 12307x

Dobrý večer,

myslíte si že je již vhodný termín pro zahájení řezu jabloní? A Jak ppostupovat?

Děkuji

Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 18.8.2012 23:46

Jabloně se řežou na jaře (březen), doplňující řez se dělá v létě (červen). Ohledně postupu si tady něco přečtěte.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 19.8.2012 7:44

V pozdním létě se nehnojí ani neřeže, protože obojí provokuje růst (nadváha kořenů nebo živin). Strom má jít plynule do "útlumu"  do určitého bazálního metabolizmu a musí tudíž snížit transport živin a doslova ztratit vodu, jinak v zimě zmrzne. Když někdo nějak hlouběji zasáhne do stromu v této době (nebo nahnojí), tak určitě si všimně, že má ještě v listopadu sytě zelené listy, které nechtějí opadnout a to není dobrý ukazatel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.70 (?), 19.8.2012 11:51

Na přelomu července a srpna se provádí letní střih pro podporu vzniku květních pupenů a na ten je také pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 19.8.2012 12:28

V posledních letech se začíná propagovat pozdní srpnový řez jabloní k redukci nadbytečných plodů,  taky pro zvětšení  a lepší vybarvení těch ponechaných.  Podobně, jako se prostřihávají hrozny. Já jsem tento řez zatím nedělal, přijde mi to vůči těm jabloním jaksi nefér.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.141 (?), 20.8.2012 8:23

Pane Honzo, letní řez se provádí velmi šetrně.Jedná se pouze o průklest a odstranění zahušťujících a kolmo rostoucích letorostů..Je skoro jedno v jakém období červenec - srpen řez provedete.Podle potřeby a momentálních přírustků.Letní řez je pouze doplňkový a nemůže nahrazovat jarní řez.Slouží k omezení nadměrného růstu stromků, lepšího vybarvení plodů a opatření k omezení hořké pihovatosti jablek.Já jsem ho letos provedl dvakrát.V červenci a včera a pouze u jabloní, které to potřebovali a velmi šetrně.Letos mě ovoce v květnu zmrzlo a bez zátěže mají stromky větší přírustky a tvorbu dřeva, proto letní řez dvakrát. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.8.2012 22:29

Také dělám letní řez jabloní dvakrát. V 2.dekádě června zahoužvím letorosty bujně rostoucích odrůd a odrůd plodících na dlouhém dřevě, odstraním některé konkurenční výhony a vlky. V 2.pol. července odstřihnu zahoužvené části letorostů, případně je ještě zakrátím, prosvětluji korunu a zejména pokud je třeba, sesadím terminál- to nikdy nedělám na jaře. Doplńkově, když jsem něco přehlédl, zejména ve vrcholové části, tak odstřihnu ještě v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika