Red Prince / Red Jonaprince



host - 60.32 (?)
14.12.2013 11:07

Toto fórum sledujem už 2-3 roky, (ale veľmi nepravidelne) odvtedy čo som kúpil záhradu a chcem ju zaplniť novými stromkami. Slivky, broskyne marhule, nektarinky mám už v dostatočnom množstve a kvalite. Zasadil som napríklad aj Aprimiru ale zatiaľ je to veľké sklamanie (dám jej ešte šancu na jednu úrodu). Teraz sa sústreďuejm na jablone. Najprv som zasadil Jonagored a Topaz Red, potom s odstupom Goldstar a Pinovu, a s ďaľším odstupom 2 rokov tento rok na jeseň zase Angold a Kanzi na jar Karneval.  Snažím sa získať informácie od ľudí čo naozaj majú skúsenosti s pestovaním jabloní, lebo jedna vec sú marketingové informácie o odrodách a pekné fotografie v katalógoch, druhá vec je skutočnosť - reálne skúsenosti s pestovaním jabloní v rôznych podmienkach náchylnosť na choroby a škodcov a hlavne chuťové vlastnosti plodov.  Neschovávam sa za 120.208, ale pristupujem sem z rôznych počítačov a prístupové mená a a heslá sa mi nikdy nechce zapisovať, však si to zapamätám ale keď prídem o 2-3 týždne znovu tak zistím že to s toupamäťou nie je až také ideálne. Zistil som aj že je tu skupina ľudí, ktorá tu prispieva pravidelne a udržuje vysokú úroveň fóra, ale nie je v mojich silách si pamätať kto čo konkrétne v minulosti napísal v akom príspevku. Vzhľadom k tomu že sa jedná o časovo náročnú záležitosť, veď od zasadenia stromku po prvú ako tak kvalitnú úrodu uplynie niekoľko rokov, snažím sa využiť skúsenosti iných ľudí, aby som sa vyhol likvidácii 6-8-10 ročných stromkov s odôvodním, že táto odroda sa vôbec nepodarila.   Preto som rád, že sa stále nájde veľa ľudí ktorý sa so svojimi skúsenosťami, postrehmi, vedomosťami podelia aj s ostatnými.  Ďakujem Vám za odpoveď, rozhodol som sa že o rok skúsim toho "Princa" zasadiť + k tomu by som chcel ešte Fuji Beni Shogun ale to budem musieť vybehnúť na Moravu lebo na Slovensku som Shoguna nikde nenašiel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 22.11.2013 22:04

Každým rokem se snažím, pane Václave, přijít Jonagoldu na chuť. Letos jsem si sehnal jak Jonagoldy, tak Jonagoredy, přibyla Marnika a Jonaprince. Uznávám špičkovost a vysokou tržní hodnotu plodů, ale já vždy sáhnu raději někam jinam. Pro něco jiného. Ve zdejší soutěži o nejchutnější tři staré odrůdy se mi Jonathan do první trojky nevešel. Přitom je to jablko mého "dětství" a spojuji si s ním tu pravou "nejjablečnější" chuť minulých dob. Tyto letošní Marniky, co tady mám, jsou velmi výrazně "jonathanové", jako nástavba na goldenovské plnosti a sytosti,  bez náznaku "ředění". Pravděpodobně velmi dobrý rok i pro tuto špičkovou odrůdu. Tyto plody musí uspokojit každého konzumenta a těžko někdo řekne, že mu taková jablka nechutnají. Já však svůj kladný poměr k této odrůdě stále hledám a dávám raději přednost všelijakým specialitám, ať už z nového nebo starého sortimentu odrůd. Ale tyto kupované Marniky asi vynikající jsou, je třeba to objektivně přiznat, ať už jsou pro mě "TOP", nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 120.208 (?), 25.11.2013 8:50

Mohol by ste Váš TOP priblížiť aj trošku bližšie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.12.2013 21:48

Milý tazateli, pane 120.208, klidně můžete bez obav vystoupit ze své anonymity. Pokud sledujete déle toto fórum, tak jste si jistě udělal představu, co komu nejvíce chutná. Já preferuji ze starších odrůd Coxovu renetu a její některé křížence, z novějších rubínové odrůdy, snad v čele s Topazem. Vrátil bych se ještě rád, zřejmě ne naposled, k Jonagoldům. Prozatím jsem se nedostal v konzumaci dále, než k Marnice. A to díky tomu, že jsem byl upozorněn, že se jedná o podzimní odrůdu. Tento rok je zřejmě velmi příznivý, protože Jonagold Marnika, či Marnica, je dosti aromatická. Jonagold patří jistě k nejpovedenějším křížencům Jonathanu, což se letos opravdu potvrzuje. Proti některým chuťově nevýrazným rezistentním odrůdám je kupříkladu tato Marnika přímo pohádková. Chuť plná, výrazná, nasládle jonathanová. Není co vytknout a smekám před touto královskou odrůdou. Tím nemyslím jen Marniku, ale zřejmě i další povedené mutace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.32 (?), 14.12.2013 11:07

Toto fórum sledujem už 2-3 roky, (ale veľmi nepravidelne) odvtedy čo som kúpil záhradu a chcem ju zaplniť novými stromkami. Slivky, broskyne marhule, nektarinky mám už v dostatočnom množstve a kvalite. Zasadil som napríklad aj Aprimiru ale zatiaľ je to veľké sklamanie (dám jej ešte šancu na jednu úrodu). Teraz sa sústreďuejm na jablone. Najprv som zasadil Jonagored a Topaz Red, potom s odstupom Goldstar a Pinovu, a s ďaľším odstupom 2 rokov tento rok na jeseň zase Angold a Kanzi na jar Karneval.  Snažím sa získať informácie od ľudí čo naozaj majú skúsenosti s pestovaním jabloní, lebo jedna vec sú marketingové informácie o odrodách a pekné fotografie v katalógoch, druhá vec je skutočnosť - reálne skúsenosti s pestovaním jabloní v rôznych podmienkach náchylnosť na choroby a škodcov a hlavne chuťové vlastnosti plodov.  Neschovávam sa za 120.208, ale pristupujem sem z rôznych počítačov a prístupové mená a a heslá sa mi nikdy nechce zapisovať, však si to zapamätám ale keď prídem o 2-3 týždne znovu tak zistím že to s toupamäťou nie je až také ideálne. Zistil som aj že je tu skupina ľudí, ktorá tu prispieva pravidelne a udržuje vysokú úroveň fóra, ale nie je v mojich silách si pamätať kto čo konkrétne v minulosti napísal v akom príspevku. Vzhľadom k tomu že sa jedná o časovo náročnú záležitosť, veď od zasadenia stromku po prvú ako tak kvalitnú úrodu uplynie niekoľko rokov, snažím sa využiť skúsenosti iných ľudí, aby som sa vyhol likvidácii 6-8-10 ročných stromkov s odôvodním, že táto odroda sa vôbec nepodarila.   Preto som rád, že sa stále nájde veľa ľudí ktorý sa so svojimi skúsenosťami, postrehmi, vedomosťami podelia aj s ostatnými.  Ďakujem Vám za odpoveď, rozhodol som sa že o rok skúsim toho "Princa" zasadiť + k tomu by som chcel ešte Fuji Beni Shogun ale to budem musieť vybehnúť na Moravu lebo na Slovensku som Shoguna nikde nenašiel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 14.12.2013 11:59

O nic nejde. Já jen, že rád čtu příspěvky slovenských pisatelů a je dobré hned v přehledu příspěvků vidět, kdo, co píše. Myslím, že se "přihlášením" není čeho bát. Co se týče těchto krásně červeně zbarvených mutací Jonagoldu, tak jsem opravdu překvapen jejich výraznou, aromatickou chutí. Jestli jsou schopny tuto kvalitu dávat pravidelně každý rok a v každé poloze, to netuším. Tyto plody pochází zřejmě z Královehradeckého kraje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 14.12.2013 12:05

Pisatele předešlého příspěvku docela chápu. Jen bych mu připomenul, pokud získává informace od jednotlivých pěstitelů zde, na fóru, že je také třeba přihlížet v jak teplé, či studené lokalitě (nadmořská výška většinou nestačí), je odrůda pěstována.

Např. včera jsem ochutnal velký plod Jonagoredu od jednoho velkopěstitele z vemi příznivých podmínek. Bohužel, nemají k dispozici ani sklep, ani chlazený sklad. A to jablko mi přišlo už trochu moučnaté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.124 (?), 21.12.2013 16:22

To som už zistil dávno že tu na juhu nám akosi všetko dozreje skôr. Pred týťždňom som čítal nejakú staršiu knihu kde autor píše že neskorú zimnú odrodu Idared treba oberať najskôr v polovici októbra. Tento rok som cca 50 percent Idaredu musel obrať už kocom septembra, daľších 40 percent ihneď začiatkom októbra napriek tomu že tento rok sa jar začala cca 2 týždne neskôr ako po iné roky. Na veľkú noc u nás ešte padal posledný sneh a to som na severnom okraji podunajskej nížiny.  Zvyšných 10 percent menších jabĺk (väčšinou z vnútra koruny a dolných konárov) sa ako tak dožilo na strome polovice októbra.  Taký Spartan som musel tento rok obrať cca 10 septembra už veľmi opadával.  Môj známy od Žiliny Spartan oberá cca o 2 týždne neskôr.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 21.12.2013 17:16

,,Tento rok som cca 50 percent Idaredu musel obrať už kocom septembra, daľších...´´     Musel?Prečo?Idared nepadá a každý deň navyše na strome zlepšuje jeho kvalitu.Mrazy -6°C začiatkom októbra u mňa prežil bez problémov, a obral som ho v 3 dekáde októbra ako obyčajne.Záhradu mám na juhu stredného Slovenska, takže je to porovnateľné s vami.  Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.12.2013 18:53

Mě by zase zajímalo, jak je to s tou moji Otavou. Tedy, jestli se začala kazit záhy po sklizni z důvodu přezrání na stromě, či z jiného důvodu. Myslel jsem, že u podobných odrůd, jako je Otava k přezrání na stromě dojít nemůže. Pokud jde o vyfocené plody, tak Jonaprince má dužninu pevnou, šťavnatou, více navinulou, než Marnika. U ní je někdy dužnina už moučnatější, ale chutná mi více, než Jonaprince. Není tak navinulá a jakoby aromatičtější a samozřejmě tedy nasládlejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.208 (?), 21.12.2013 22:42

Pred 4-5 rokmi som v Jukke v Uherskom Ostrohu po dlhom prezeraní konečne vybral šampióna- jabloňku Otava a spoločne so svokrom sme ju vysadili v jeho záhrade na Záhorí. Musím objektívne priznať, že podobne ako Dukát pred 30 rokmi je Otava najväčším sklamaním v svokrovej záhrade. Mrzí ma to, lebo som chcel výsadbou Otavy svokrovi odprezentovať, aké skvelé sú dnešné rezistenty a že by mal týmito sortami prevrúbľovať staré jablone. Otava doteraz priniesla iba pár plodov mizernej veľkosti a kvality v porovnaní s ostatnými jabloňami v záhrade. Doma v záhradke som plánoval na jar Otavou nahradiť bujný a málo chutný Angold naštepený do Floriny. Potrebujem sortu s menším vzrastom a súčasne chuťovo delikátnu, najlepšie korenistú či renetovitú. Namiesto Otavy však zrejme použijem vrúble Rozely, alebo sa obrátim s prosbou o vrúble na pána Rosťu- Beforest a jeho krížence sú veľmi lákavé.cheeky Chuť a rodivosť ako "samozásobiteľ" uprednostňujem pred vzhľadom a teda problémy s predajnosťou či nepredajnosťou veľkovýrobne pestovaných kultivarov ma našťastie netrápia. Ako je na tom Beforest s pravidelnosťou a výškou úrod, pane Rosťo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika