Pink Lady



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
15.2.2014 16:09

Ve vlákně Shalimar jsem se v prosinci pokusil porovnat tuto odrůdu s Admirálem, včetně té šťavnatosti. Obojí jsem sklízel poprvé.
Další ochutnávky začnu dělat až v březnu a dále po 14-denních intervalech až do května. Jak už jsem odpověděl p. Mittwochovi ve vlákně Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení, své zkušenosti zde sdělím.

Říká se, že plody z první sklizně bývají často méně šťavnaté a další sklizně jsou potom v pořádku. To se mi potvrdilo např. u Diamantu, Deligy a asi i dalších, na ty si už nevzpomenu.
Ale taková Fragrance zůstala nadále téměř bez šťávy, proto jsem ji přerouboval. Plod Shalimar, i když byl z první sklizně, byl pro mne, zatím, šťavnatý dostatečně.
Jako rodina preferujeme plody s dostatečnou šťavnatostí. Chuť, vzhled či vůně plodu, ale s minimem šťávy, to pak nemůže zachránit. Takové plody jsou u nás leda na křížaly či další kuchyňské zpracování.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 47.253 (?), 13.2.2014 10:27

Někteří mě asi ukřižují, ale já bych Vám Pink Lady nedoporučoval. Píšete, že Vaše chutě jsou nastaveny na Rubína (jako moje) - Pink Lady je slaďák. Musím se přiznat, že jsem jej jedl jen z marketů a lokálních prodejců v Maďarsku - tam si myslím, že byla jejich kvalita velmi dobrá a stejně po 1 plodu už jsem další nedával. Moc cukrů. Když připočtu ještě citlivost ke strupovitosti...

Za mě Admirál a třeba Shalimar (ten jsem však ještě nechutnal).

Zdraví M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 13.2.2014 17:28

Já mám podobný názor, jako pan Mittwoch. Přeslazené odrůdy nemusím. Člověk by řekl, že takto náročná odrůda na teplo, alespoň nebude v chladnějších polohách tak sladká, ale jak ukázala Milošova Pinova, tak se v tomto ohledu nic nezměnilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.42 (?), 13.2.2014 20:48
Pokud bych srovnával nejen chuť a vůni, ale i konzistenci, máte-li rádi jablka typu Rubínu, je lepší sáhnout po Admirálovi, "ten se na jazyku rozplývá", jestli máte horší zuby tak Pink Lady si budete muset nastrouhat. Mě i ta Pinova přijde v porovnání s odrůdami okolo Rubína dost tuhá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 13.2.2014 19:20

Určitě to není problém, lze ochutnat Pink Lady, Shalimar i Admirál ařadu dalších odrůd.  Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 14.2.2014 16:20

Zdravím, zaujímalo by ma či má niekto z vás skúsenosti z pestovaním Pink Lady v tvare steny? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 15.2.2014 10:06

Podle výsledků degustace v Žilině  tedy Pink Lady moc  nezabodovala. Patrná je převaha střížovických odrůd, za zmínku stojí i dobré umístění zde kontroverzně hodnocené  Pinovy.

Degustace Žilina
Degustace Žilina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.2.2014 10:47

Překvapuje poměrně nepříznivé hodnocení šťavnatosti u Bohemie. Je sice pravda, že se blíží konec konzumního období, ale to se dá říci o Rozele také a přesto je hodnocena nejlépe.
Velice dobře je také hodnocena šťavnatost Rosany v této době a nedobře Shalimar. To se neslučuje s mými dlouholetými zkušenostmi s Rosanou a prvními plody mého Shalimar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 15.2.2014 13:24

Můžete prosím popsat vlastní zkušenost se Shalimarem. Chci jej zasadit spolu s Admirálem jako poslední na konzumaci. Co můžu čekat od chuti a jak myslíte že vydrží v průměrně kvalitním sklepě?

Díky Tibor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.2.2014 16:09

Ve vlákně Shalimar jsem se v prosinci pokusil porovnat tuto odrůdu s Admirálem, včetně té šťavnatosti. Obojí jsem sklízel poprvé.
Další ochutnávky začnu dělat až v březnu a dále po 14-denních intervalech až do května. Jak už jsem odpověděl p. Mittwochovi ve vlákně Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení, své zkušenosti zde sdělím.

Říká se, že plody z první sklizně bývají často méně šťavnaté a další sklizně jsou potom v pořádku. To se mi potvrdilo např. u Diamantu, Deligy a asi i dalších, na ty si už nevzpomenu.
Ale taková Fragrance zůstala nadále téměř bez šťávy, proto jsem ji přerouboval. Plod Shalimar, i když byl z první sklizně, byl pro mne, zatím, šťavnatý dostatečně.
Jako rodina preferujeme plody s dostatečnou šťavnatostí. Chuť, vzhled či vůně plodu, ale s minimem šťávy, to pak nemůže zachránit. Takové plody jsou u nás leda na křížaly či další kuchyňské zpracování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 118.255 (?), 16.2.2014 13:45

Rád by som poradil pánom Tiborovi (Zdravím na Uherskohradišťsko!) a Jakubovi a súčasne reagoval na príspevky p.Mittwocha, Ivana, Petra z P. a Miloše:

Hovorí sa, že "Jedna vlaštovička jaro nedělá..." Týmto jarom je teraz myslené negatívne hodnotenie poroty v Žiline. Preto si nemyslím, že kraj pod Tatrami má podmienky na pestovanie Pink Lady rovnaké ako v severnom Taliansku. Navyše degustácia sa odohrala v čase, kedy dlhodobo skladovateľná Pink začína ísť do konzumného zenitu, zatiaľ čo střížovické rezistenty pestované v nižších polohách sú už prevážne za ním. V Tatrách teda logicky zabodovali. S obsahom cukru u Pink Lady to bude zrejme podobné ako u hrozna. Čím viac cukrov, tým viac vnímate sladkosť plodov. Pink Lady pestovaná u nás však rozhodne k sladkým či navinule sladkým jablkám nepatrí. Jej prednosťou nie je iba výhodná doba konzumnej zrelosti pri zachovaní konzistencie a šťavnatosti dužniny, ale aj veľmi príjemná delikátna aróma, akú potvrdil napr. p.Ing.Fidla. Tvrdosť dužniny rozhodne nie je taká ako u Braeburnu, G.Deliciouse či Pinovy. Je na môj vkus taká akurát. Střížovické rezistenty sú mäkšie. Nároky na slnko sú u Pink Lady vyššie- je to odroda s dlhším vegetačným intervalom, ale nie až tak vysoké ako sa domnievajú niektorí "skeptici". Moja palmetka Pink Lady bola doobeda tienená korunou čerešne a marhule, poobede zas z opačnej strany vysokou jabloňovou stenou na MM106. Napriek tomu jablká dozreli do krásy a chuti. Okrem cukrov a aromatických látok vnímam aj decentné jemné kyselinky, ktoré dotvárajú harmóniu v ústach. Pokiaľ sú Pink Lady pochádzajúce z Tirolska sladšie, pripomína mi to paralelu s niektorými muštovými skôr dozrievajúcimi sortami viniča. Napr. také Veltlínske červené skoré: V teplých vinohradníckych polohách je víno z titulu nízkeho obsahu kyselín ploché, fádne nevýrazné, snadno podlieha hnedke. V oblasti Malých Karpát či na južnom Slovensku sa s ním stretnete vzácne. V okrajových oblastiach však dáva svätomartinské VČS príjemné, hladké a osviežujúce víno. Pestoval som ho od r.1987 do r.2003.

V náročnosti Pink Lady na postreky neporadím. Spory Venturia inaequalis sú všadeprítomné. Keď začala v r.2010 Pink Lady rodiť, bola hubou zničená, podobne ako Braeburn. 50 m od nás sú totiž staré zanedbané záhrady po starousadlíkoch, ktorým zváľali domky a vysťahovali ich do panelákov. V posledných 3-4 rokoch som však napriek absencii fungicídneho ošetrovania chrastavitosť v záhradke nezbadal. Posledné 3 roky totiž používam el.vysávač lístia, ktorý spadané lístie dôsledne pozbiera a súčasne rozdrví. Hmota premiešaná s nakosenou mladou travičkou skončí v kompostéri. Infekčný tlak zo strany parazitickej huby je teda minimálny.

Pane Tibore, nebojte sa pestovania Pink Lady. U Vás bude mať istotne lepšie podmienky ako u mňa. O delikátnej chuti sa presvedčíte u p.Tondy.

Pane Jakube, Pink Lady pestujem na drôtenke v tvare palmety. Stena orientovaná S-J má výhodu v tom, že plody sú kvalitnejšie oslnené. Rodí aj na kratšom dreve- pozrite na moje staršie snímky v tomto vlákne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika