Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?)
27.6.2018 12:31

Váš názor si jistě nikdo zpochybňovat nedovolí, jen jsem si (asi jako blondýna) zauvažoval, zkusím naposledy objasnit -

Boj se škodlivými činiteli dle mého babského názoru může probíhat v několika rovinách, jen příkladem nejčastější:

  • činitel přiletí či přileze a tam narazí na mou chemickou, fyzikální či jinou ochranu a než stačí napáchat škody, chcípne
  • činitele omezím na lokalitě v rozmnožování a postupně dojde k jeho eradikaci v následných generacích, takže v dohledné době nebude významně škodit (roztoči, hlístice, protirozmnožovací chemie, úklid zahrady atd)

U Madexu a obalečů jsem naznačil možnost (respektive položil otázku), že housenky, než je skolí vir, ve své generaci se stejně stačí zavrtat a způsobit nežádoucí škodu a na nižší početnost obalečů v generaci následující spoléhat nemohu, protože prostě přiletí od souseda. Pokud by byl mechanismus působení zdlouhavý a neměl efekt, pak i levný prostředek je drahý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 25.6.2018 13:54

Feromonové lapače myslím účinkují na několik stovek metrů, nevím jestli by nedošlo k efektu nahromadění obaleče na jedno místo. Ale je to jen moje amatérská teorie wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 77.142 (?), 25.6.2018 14:13

Klidně Spintorem ošetřujte, je přece na obalovače.Já mám tabulky pro použití Spintoru pro integrovanou produkci, kde se uvádí.Dle Biocontu a ovocnářské unie je doporučován do konce 1.dekády července.A teď pozor s poznámkou "* v případě registrace".Po registraci tohoto přípravku se doba použití zázračně prodloužila až do období 35 dnů před sklizní - viz tabulka v publikaci " Ochrana ovoce v integrované bezreziduální produkci - autor Vladan Falta a kol.". Pak že se zázraky nedějí.Dále Biocont uvádí před registrací vysoký index škodlivosti proti přirozeným nepřátelům.Já ošetřuji kolem 20.července a poté koncem července nebo začátkem srpna.Já mám jasno. Madex.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 25.6.2018 15:11

Obaľovač dokáže byť v niektorých rokoch nepríjemným škodcom, ale v mojich podmienkach patrí k tým najľahšie riešiteľným. Škody na jadrovinách ním spôsobené mávam minimálne. Podstatné je vystihnúť správny termín aplikácie. Je na každom záhradkárovi, aký spôsob ochrany svojich výpestkov zvolí - či "chémiu" (a potom či to bude v rámci tzv. integrovanej produkcie, alebo bez ohľadu na ňu), či biologické metódy a prípravky, alebo aj nič. Obaľovač mi momentálne nočné mory nespôsobuje. Skutočne sa ale bojím tzv. inváznych škodcov, zavlečených k nám z iných oblastí sveta, ktorí u nás nemajú prirodzených nepriateľov. Napríklad taká čierňavka (tmavka švestková) alebo Drosophila suzukii môžu byť v priebehu ďalších rokov doslova katastrofou čo sa týka pestovania kôstkovín.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 25.6.2018 19:40

Jaká je účinnost Lepinoxu proti druhé vlně obaleče?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.185 (?), 25.6.2018 20:35
Len pre tých, ktorí by sa chceli hlbšie ponoriť do problematiky biologickej ochrany jadrovín proti obaľovačovi (lat. Cydia pomonella, novší slovenský názov - a výstižnejší - je Plodokaz jablčný). Články sú ale bohužiaľ v angličtine. Stručne: aj obaľovač (plodokaz) sa bráni a v posledných rokoch bola zaznamenaná rezistencia na CpGV (Madex), ktorá má viacero genetických mechanizmov a generácie škodcu si ju dedične odovzdávajú (články na foto 1-3). Našou odpoveďou bolo zasa zdokonaľovanie granulovírusu (Madex Max, Madex Plus, Madex Top - foto 4). Zaujímavý je článok na foto 5, ktorý porovnáva Madex a spinosad(=SpinTor) z hľadiska účinnosti na obaľovača(plodokaza) a vplyvu na necieľové organizmy. Takže vznik rezistencie na používané prípravky sa týka nielen napr. venturie a fungicídov, ale aj obaľovača a CpGV. Boj so škodcami sa - ako vidno - nikdy nekončí a výskum zameraný na čo najúčinnejšie a zároveň čo najneškodnejšie prípravky je mimoriadne dôležitý. CpGV (Madex) medzi ne rozhodne patrí. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 77.142 (?), 26.6.2018 10:18

Přípravky na bázi CpGV konkrétně Madex byl u nás registrován 2010.Od té doby jej používám.Možnost rezistence byl znám již před registrací ze zkušeností v zahraničí.Kdo se chce seznámit blíže o problematice ochrany přípravky CpGV najděte si metodiku z roku 2009 na netu.Zadejte google.cz, do vyhledavače zadejte : virus granulozy obalece jablecneho, zobrazi se metodika v PDF a můžete číst nebo vytisknout.Je to hned prvni odkaz.Je v češtině tedy každému čitelná a výborně napsaná.Jen dodám.Madex se může používat pouze na jednu generaci obaleče.Poté musí být vystřídán klasickým insekticidem.Já používám na 1.generaci Integro na 2.generaci Madex.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 26.6.2018 21:40

Jak to tedy v praxi funguje? Máte pocit, že srovnatelně s "tvrdými" pesticidy?

Podle uvedeného napadne virus vylíhnuté housenky, ty se pravděpodobně ještě zavrtají, poškodí plod (?), ale uhynou. Na další generaci nelze použít z dúvodu rizika rezistence. Celkovou populaci obaleče neomezím z důvodu příletu ze sousedních zahrad. Cena použití 1200,- za 100ml a dávkování?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 73.142 (?), 27.6.2018 10:24

S účinností Madexu jsem spokojen.Červík se vždycky najde.To záleží na rozvleklosti náletové vlny.Důležitá je doba ošetření v době líhnutí.Madex se aplikuje v koncentraci 0,1 l/ha což by mělo odpovídat 1ml na 10 l vody.V době, kdy se koncentrace ještě prověřovala jsem kontaktoval pracovníky Biocontu.Byla mě doporučena dávka 2,5 ml Madexu na 10 l vody.Té se držím dodnes.Mohl bych použít klasický insekticid ale chci dodržet lhúty použití pro integrovanou produkci.Cenu buď akceptuji nebo ne.Přípravek lze při doporučeném uchovávání používat i 8 let.Doměnka o zpochybnění monitoringu škůdců a opačného efektu a nebo zbytečnosti ošetřování kvůli neošetřeným kulturám sousedů jsou s prominutím babské řeči.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 27.6.2018 12:31

Váš názor si jistě nikdo zpochybňovat nedovolí, jen jsem si (asi jako blondýna) zauvažoval, zkusím naposledy objasnit -

Boj se škodlivými činiteli dle mého babského názoru může probíhat v několika rovinách, jen příkladem nejčastější:

  • činitel přiletí či přileze a tam narazí na mou chemickou, fyzikální či jinou ochranu a než stačí napáchat škody, chcípne
  • činitele omezím na lokalitě v rozmnožování a postupně dojde k jeho eradikaci v následných generacích, takže v dohledné době nebude významně škodit (roztoči, hlístice, protirozmnožovací chemie, úklid zahrady atd)

U Madexu a obalečů jsem naznačil možnost (respektive položil otázku), že housenky, než je skolí vir, ve své generaci se stejně stačí zavrtat a způsobit nežádoucí škodu a na nižší početnost obalečů v generaci následující spoléhat nemohu, protože prostě přiletí od souseda. Pokud by byl mechanismus působení zdlouhavý a neměl efekt, pak i levný prostředek je drahý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 77.142 (?), 27.6.2018 13:49

Pane Daníku ty babské řeči jsem myslel všeobecně nikoli osobně.Víte co se tady přepírá bludů stále dokola až jsou vydávány za normu pěstování.Důležité věci pak lidem unikají a ztrácí rozlišovací schopnost.

Madex je larvicid jako většina insekticidů proti obaleči.Proto je cílen na líhnutí.Než se larva dostane k cílovému objektu je kontaminována a hyne.Při závrtu je Madex prakticky neškodný.

Nechci se pouštět do nějakého teoretizování.Smiřme se s tím, že ošetřujeme pro konkrétní sezónu.Pokud dojde k nějakému náletu spor hub nebo škůdců, ošetřené kultury jsou na to připraveny.Nezaznamenal jsem nějaký zásadní vliv neošetřených sousedních zahrad na kvalitu úrody.A příští rok začneme nanovo.Tak to prostě je.Choroby a škůdci udeří v nové síle.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika