Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Rychle rostoucí živý plot. Vypěstujete maxirychle s minináklady. Více info>

Jabloně > Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018

Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018

KUKY (3442) - xxx.xxx.38.136 (?)
16.4.2018 22:20
Ano, dávám jeden, ale spíš dva postřiky před květem. Vždy proti padlí a strupovitosti. Předjarní postřiky mědí a potom jarní insekticidem se smáčedlem nebo olejem v jádrovinách nedělám. Květopase (kvetovku) jsem nezaznamenal roky, předtím naprosto výjimečně. Pupenové obaleče také neznám. Akaricid proti sviluškám dám možná do toho druhého postřiku, nebo až do postřiku proti pilatce. Podle vývoje na AMETU.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

17.3.2018 8:46, počet návštěv: 4047
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Teda, svilušky se mně nepovedlylaugh.

Je dostupný akaricid Ortus 5 SC (jistý e-shop). Široké použití. Ale jen částečně tolerantní k T. pyri.

Obrázky:

Připojit reakci   

21.3.2018 20:59
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dík za opravu... lušky na sviluškysmiley.

Připojit reakci

KUKY (3442) - xxx.xxx.175.49 (?)
4.4.2018 14:01

A je to tady. Jabloně už mají zelené špičky, myší ouško do víkendu určitě bude! V teplých polohách pomalu nastává čas na první postřik proti strupovitost (zároveň i padlí). AMET se taky činí.

Připojit reakci

Daník (581) - xxx.xxx.186.2 (?)
4.4.2018 15:13

U nás to jde velmi pomalu, mrazy všechny dřeviny "zamrazily", takže včera šla druhá dávka mědi. Rozšířil bych ovšem diskuzi o téma monilie na meruňkách - počasí (předpověď) zatím vypadá velmi stabilně, bez výraznějších srážek a ochlazení, takže váhám, zda UŽ?

Zatím jsem každý rok kam mé záznamy sahají zasahoval u meruněk 2x - před květem a po odkvětu a u jádrovin začínal na myší ouško zpravidla Syllitem, Thiramem nebo jinými kontakty. Letos je počasí ale nestandardní. Co říká Amet, Amset či jak se teď jmenuje?

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2909) - xxx.xxx.234.224 (?)
4.4.2018 16:56
U nás je stav vegetácie takýto (viď fotky). Oproti minulému roku sme takmer o 2 týždne "pozadu". IH
Obrázky:

Připojit reakci

4.4.2018 21:32

Myslím, že jsem vloni poprvé stříkal (na myší ouško) posledního března, takže jsme v Hradci Králové taky pozadu, minimálně o týden. Pan Hlavatý má na fotce pupeny jabloně (téměř) ve stadiu myšího ouška, a to se začíná s postřiky proti strupovitosti (zároveň s padlím). Ono to tak vychází i na tom AMETu. Vyhledám stránky AMET, kliknu na Škodliví činitelé - sady, kolem Hradce Králové je třeba stanice Želí, kliknu na jablko, kliknu na Přehled vývoje škůdců a koukám, že k dnešku je vývojové stádium strupovitosti, kdy je zralá polovina askospor na 75 %, čili někdy za 2 - 3 dny bude zralá polovina askospor (100 %). To je ta chvíle, ten okamžiksmiley, kdy začínají plodničky na spadaných listech masivně vystřelovat výtrusy a vzniká prvotní infekce (hlavně listů). Pokud se tahle prvotní infekce zvládne, tak se zabrání druhotné infekci (z listů na plody), která se šíří hlavně dešťem (vzduchem moc ne). Takže koncem května se pak mohou ukončit postřiky proti strupovitosti. Zvládne se současně i padlí (použít přípravky proti strupovitosi i padlí).

Připojit reakci

Mikeš13 (1580) - xxx.xxx.224.76 (?)
5.4.2018 8:11

KUKY: Porovnáváte AMET s eagri?

Připojit reakci

5.4.2018 9:23

Já tedy nic jiného než eagri nemohu najít, uložené odkazy už nefungujou. Můžete sem dát odkaz na AMET?

Další otázka je, zda je smysluplné stříkat, když nedochází k dostatečnému ovlhčení v kombinaci s teplotami. Askospory se sice uvolňují, ale nejsou podmínky k jejich klíčení. Byl jsem na jedné přednášce italů o nadužívání pesticidů a právě brojili proti neodůvodněným preventivním aplikacím (netýkalo se konkrétně ovocnářství). Závěrem bylo používat postřiky pouze na základě přesně stanovených časů infekce.

Pro ilustraci jak sofistikovaně se postřiky používají - včera si jeden soused najal "zahradní služby" a ti mu stříkali tůje (proti čemu netuším), postříkali mi ženu a dítě v kočárku a na dotaz čím stříkají sdělili "já nevím"...

Připojit reakci

5.4.2018 13:52

Je to AMET.

S AMETem (Želí) mám ve sledování letu obaleče jablečného lepší shodu, než s eagri HK Svobodné Dvory, ten je trošku pozadu.

Připojit reakci

5.4.2018 14:28

Je to amet tečka cézet. Eagri bývá ve srovnání s Ametem pár dnů pozadu. Obaleč jablečný v mém lapáku se s Ametem docela shoduje.

Připojit reakci

Tom Tom (126) - xxx.xxx.167.218 (?)
5.4.2018 15:19

Vas nazor na chemicke osetrenie (chrastavitost+mucnatka) pri mladych /este nerodiacich stromcekoch alebo ich nechat bez postrekov aby som "neprelamoval rezistenciu"?

citlive odrody proti chorobam osetrim, ale ako na mlade "rezistenty"? topaz, admiral, lucy, sirius..

otazka mimo temu, monilia laxa na kostkovinach, je potrebne osetrit aj mladu vysadbu pokial este nekvitne?

Připojit reakci

5.4.2018 20:47

Tím, že nebudete ošetřovat mladé nerezistenty, je budete oslabovat. Tím, že nebudete ošetřovat rezistenty (obecně), můžete prolomit jejich rezistenci k houbovým chorobám, hlavně strupovitosti. Přírodě se nelíbí nějaká vynucená rezistence, a pokud se naskytne příležitost (třeba vlhký rok), tak se pokouší nějak tu rezistenci obejít, a pokud se jí to podaří, tak máme agresivní kmen strupovitosti, který napadá právě i rezistenty. A to je už celkem běžná situace! Jablka se vozí po světě sem a tam a různé vylepšené kmeny strupovitosti s nimi. Proto by se měly i rezistenty aspoň minimálně ošetřovat.

A mladé peckoviny (abych už to vzal z jedný vody na čistolaugh) taky.

Připojit reakci

Vlastimil POLEHLA (765) - xxx.xxx.165.146 (?)
5.4.2018 21:33

Přesně jak píše pan KUKY.Ošetřením i tzv. "rezistentů" chráníte tyto odrůdy proti novým rasám strupovitosti která si příroda vytvořila na umělou rezistenci, ne naopak.Samozřejmě hraje i poloha pěstování.Je scestné se domnívat, pokud někdo prezentuje jako primární důvod ke koupi těchto odrůd její odolností k této chorobě že se bez ošetření této houbové chorobě vyhne. Osobní zkušenost.Jabloně ošetřuji na prevenci ne na popisech šlechtitelů.Věřil jsem, ale realita pěstování mě vyvedla z iluzí. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

6.4.2018 7:28

dakujem za reakcie, mohli by sme tuto temu este viac rozobrat? 

povodne som bol v tom, ze ked budem preventivne osetrovat aj "rezistenty", a dostanu "pomoc" od fungicidov, ze nebudu tak odolne. z vasich prispevkov to vyznieva opacne.

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15833) - xxx.xxx.236.1 (?)
6.4.2018 11:07

Nemám nic proti zkušeným a poučeným pěstitelům, kteří sledují agrotechnické lhůty, a v optimálních termínech preventivně aplikují ve správné koncentraci ten pravý postřik. Praxe bývá bohužel jiná. Zahrádkář si koupí v drogerii to, co mají a stříká jak mu poradí - při rašení, před květem, po něm a pak kdy dovolí počasí a kdy on má čas. Radši všechno a když nevím kdy přesně, tak 2x
   Myšlenka, že preventivním postřikem bráníme prolomení rezistence má jistě pravdivé jádro. Stejné, jako že opakovaným postřikem dříve vypěstujeme rezistenci houby na daný postřik. To je taky přírodní pravidlo.
    Věc není tak jednoduchá. Od mé zahrady po silnici jedním směrem je (na podzim) výkupna padaných jablek 1,5 km, na druhou stranu 3 km. Končí tam plody z nízkokmenných ošetřovaných zahrádek ze stromků s probírkou? Nikoli. Ty tuny jablek po 2 korunách narostly kolem silnice III. třídy, ve starém sadu pod lesem, v záhumenku sousedů u políčka s bramborama.  Některé strupovitostí trpí, jiné méně, další vůbec. Představa, že správným chemickým zásahem na své zahrádce změním globální chování choroby v našem kraji, je iluze.

Připojit reakci

6.4.2018 13:24

V tom prvním odstavci popisujete ten lepší případ, kdy zahrádkář alespoň tuší. Můj přímý soused stříká jen 1x a jak říká, "je to nějaký německý postřik na všechno, takže to stačí".

Připojit reakci

9.4.2018 13:04

co odporucate do jadrovin (konkretny pripravok) proti chrastavitosti, mucnatke a hrdze pred kvetom a po odkvitnuti? osetrujete jablone+hrusky rovnako alebo rozdielne latky?

Připojit reakci

9.4.2018 19:54

Proti padlí a strupovitosti se ošetřuje ve stejných termínech. Vždy by se měla použít směs dvou účinných látek s rozdílným mechanismem účinku (zesílení účinku a oddálení rezistence). Není na škodu, když alespoň jedna složka působí zároveň na padlí i strupovitost. Zároveň se stejnými přípravky omezí i rez hrušňová.

Např. Dithane nebo Merpan nebo Mythos nebo Thiram...    ve směsi s Discus nebo Talent nebo Topas nebo Zato... (libovolně jeden z první části a libovolně jeden z druhé).

Nebo samotný dvousložkový Bellis nebo samotný dvousložkový Tercel aj.

Nebo i Discus nebo Zato ve směsi s Talent nebo Topas.

Připojit reakci

11.4.2018 21:37

Dnes jsem stříknul Mythos + Talent. Je sucho - dobré podmínky pro rozvoj padlí, horší pro strupovitost. Koukal jsem na předpověď a žádný pořádný déšť neslibují. Ani nevím, kdy naposled pořádně pršelo! Tohle se mně nějak nelíbí...

Připojit reakci

Daník (581) - xxx.xxx.100.59 (?)
11.4.2018 23:44

Nedá mi to - u řady kontaktů se udává, že nehrozí rezistence. Navíc ve fázi myšího ouška je aktivní plocha ke vstřebání systemického postřiku do pletiv prakticky zanedbatelná. Má smysl v této fázi používat mix?... možná řečnická otázka. 

Připojit reakci

12.4.2018 13:44

Ono i to myší ouško by se mělo chránit dokonale, když už. Ale v HK je už skoro po myším oušku, jsou vidět zelená poupata. A proti padlí, kromě síry, snad ani žádný kontaktní přípravek není.

Připojit reakci

Daník (581) - xxx.xxx.100.59 (?)
15.4.2018 21:36

mno, většina mě dostupných manuálů káže začít na jaře kontakty a řada z nich by snad neměla být ohrožena rezistencí. Většinou začínám Thiram nebo lokálně systemický Syllit. Nechci si příliš chemizovat zahrádku a letošní 14 denní sucho a teplo by možná ani postřik nevyžadovalo. Ale ač nerad, v jednom Vám, Kuky, musím dát za pravdu - včera jsem neplánovaně pobíhal po zahradě s Kumulusem, protože řada jabloní má poupata dosti silně napadena padlím (paradoxně nejvíce asi Topaz a Admirál)sad, tak snad to ještě zabere...

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2909) - xxx.xxx.234.38 (?)
15.4.2018 19:21
Dnes som dokončil blok postrekov s pracovným názvom "Pred kvitnutím". Zajtra by malo pršať, takže som rád že to časovo dobre vyšlo najmä u marhúľ (tie jediné už aj odkvitli). Teraz bude trochu pauza, najbližšie bude postrek sliviek proti piliarke pri dokvitaní a postrek jabloní tesne po odkvitnutí (proti chrastavitosti+múčnatke a piliarke) a postrek višní pri dokvitaní (monilióza). Ak by to niekoho zaujímalo, zosumarizujem aké postreky som doteraz aplikoval - podľa jednotlivých druhov ovocnín: Broskyne: Kuprikol, potom Prolectus. Marhule: Kuprikol asanačný, potom Prolectus a napokon po odkvitnutí Signum (dnes). Višne: Kuprikol asanačný, potom Prolectus (po odkvete bude ešte Signum). Jablone a hrušky: Kuprikol asanačný, potom Predjarný postrek, potom Qualy EC300. Slivky: Kuprikol pri rašení, potom Predjarný postrek, potom Prolectus. IH (Prolectus a Qualy pravdepodobne v ČR nie sú registrované).
Připojit reakci

16.4.2018 20:49

Já udělám ještě jeden postřik před květem na růžové poupě (zítra). Hlavně na Idaredech a Goldenu, a to proti padlí i strupovitosti. Idaredy padlím trpí hodně, ale nechci se jich vzdát. Z naší teplé polohy jsou chuťově výborné a mají nepřekonatelnou skladovatelnost. Pro změnu použiju Bellis.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2909) - xxx.xxx.234.131 (?)
16.4.2018 21:49
Kuky: Pár otázok. Znamená to, že (niektoré? všetky?) jablone striekate ešte pred rozkvitnutím 2x (v štádiu myšieho uška a tesne pred rozkvetom)? Prvý postrek dvojkombinácia a potom ešte dvojzložkový Bellis? Mám na mysli samozrejme postrek proti (použijem češtinu) padlí a strupovitosti. Dávali Ste aj tzv. predjarný postrek? Ak nie, tak aplikujete aj insekticíd proti kvetovke jabloňovej (květopas) pred rozkvetom? IH
Připojit reakci

16.4.2018 22:20
Ano, dávám jeden, ale spíš dva postřiky před květem. Vždy proti padlí a strupovitosti. Předjarní postřiky mědí a potom jarní insekticidem se smáčedlem nebo olejem v jádrovinách nedělám. Květopase (kvetovku) jsem nezaznamenal roky, předtím naprosto výjimečně. Pupenové obaleče také neznám. Akaricid proti sviluškám dám možná do toho druhého postřiku, nebo až do postřiku proti pilatce. Podle vývoje na AMETU.
Připojit reakci

17.4.2018 7:13

v roku 2017 som pouzil u jadrovin 5xpostrek (kuprikol, fungicid pred kvetom, po kvete, 1a2generacia obalovaca 2x dimilin + fungicid. tento rok skusim u starsich stromov (heliodor, rubinola, rubin, sampion + krizence goldenu) vynechat fungicidnu ochranu. uvidime :)

mlada vysadba + 1x kvitnuce hrusky na duli (clapova a boscova) dostali zato+mospilan

Připojit reakci

Mikeš13 (1580) - xxx.xxx.224.76 (?)
19.4.2018 7:50

Rozmýšlel jsem nad pořízením feromonových lapačů, které slouží především jako indikátor pro vyhodnocení situace pro následný postřik (vzhledem k dostupnosti zahrady nemám možnost jejich pravidelného sledování a vyhodnocování). Ale jsou i účinnými lapači, které z části mohou nahradit postřik proti obalečům? Nemá to v důsledku opačný efekt? Nepřiláká se naopak vyvěšením lapačů velké množství obalečů ze širokého okolí na pozemek (aniž by byly lapeni)? Poptával jsem se i u výrobce, ale zůstalo to bez odpovědi.

Připojit reakci

Vlastimil POLEHLA (765) - xxx.xxx.73.141 (?)
19.4.2018 9:28

Feromonový lapač na obaleče jablečného plní především funkci monitorovací.Odchyt monitoruji asi jednou za 3 dny.Pokud nezachytíte přesný termín největšího náletu nic se neděje.Tozptyl 2÷3 dnů nahraje zase tak velkou roli.Zásah se provádí dle použitého přípravku asi v rozmezí 6÷12 dnů od max. náletu a vývoji počasí. Na 1.generaci používám Integro a účinnost výborná.Nemohu tedy potvrdit zda feromonový lapač přitáhne více obalečů.

Ovšem na základě praxe s odchytem pilatky jablečné vizuálními lapači jsem nepozoroval opačný efekt funkce.Bílé lepové desky jsou velmi účinné.Nemusím aplikovat postřik. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

20.4.2018 7:01

ahojte,

viete mi poradit o co sa jedna? roztoce?

Obrázky:
mlada williamsova
mlada williamsova
jana
jana
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Pink Lady8120.4.201841768
Jak vám plodí už starší sloupové jabloně?1420.4.201811246
Rubinola - řezat či nechat být? 1420.4.20182571
Kvitnú jablone 6320.4.201811828
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018 3020.4.20184048
Pravokořenné stromy13819.4.201856048
Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?10218.4.201823702
Už roubovat?718.4.2018862
Klamita jménem jmelí střední Morava1418.4.20182732
Nájezdy hryzců = pletivo neúčinné3218.4.201810652
Výchovný rez - pomoc začiatočníkom16517.4.201836484
Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení8417.4.2018103981
Podnož pro sloupovité jabloně117.4.201886
500 m.n.m - jaké jabloně vysadit?916.4.2018883
Mulčování ovocných stromů1316.4.20182095
Polokmen ze čtvrtkmenu1816.4.2018957
Přihnojení jabloně115.4.2018200
Lilla Seemik115.4.2018101
Pinova - povýsadbový rez - poradte 415.4.2018370
Kmen jabloně - čerň v prasklině 115.4.2018171
Nathusiovo holubie/holubí413.4.2018481
Postrek jabloni713.4.2018945
Poskodeny kmen Heliodoru 810.4.2018636
Kidd´s orange8110.4.201853001
Priemer koruny stromov310.4.2018348
Barva jablka158.4.20181117
Natírání kmenu vápnem2017.4.2018164620
Odolnost a spolehlivost střížovických odrůd47.4.2018774
Fuji - červené mutace406.4.201813730
Rubín a jeho rodina36.4.2018481
Spartan106.4.2018709
Balerina - degustace25.4.2018242
Braeburn475.4.201840823
Topaz105.4.2018765
5 TOP odrůd jabloní735.4.201813721
Ingrid Marie64.4.20184365
nové odrůdy jabloní604.4.2018117709
Rez jablone 134.4.20183000
Štíhlé vřeteno - řez 1. rok94.4.2018767
Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)733.4.201850880
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Nakrývání starší samice20.4.2018
Slepice kokrha20.4.2018
Překrmení brojleři? Váha 5-6 kg20.4.2018
Slepice terorizují menšího kohouta18.4.2018
Slepice terorizují menšího kohouta18.4.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů