Natírání kmenu vápnem



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 212.60 (?)
10.1.2017 16:13

Neviděl jsem ještě žádný ovocný (produkční) sad s bíle natřenými kmeny. Jak oni to dělají, že ty stromky nenatírají, a ony jim nepraskají? Je to fakt, nebo jen dlouhodobě udržovaná fáma? Já vůbec nevím, jak se k tomu postavit, když všichni, co natírají bíle kmeny, argumentují pouze "prý se to má dělat". indecision Nepatřím mezi ty, co by něco dělali, protože to dělají sousedi... rád bych svým stromkům udělal dobře, ale nemám na základě čeho se rozhodnout - je to nějak (třeba experimmentálně) doloženo, že to opravdu výrazně funguje a pomáhá?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 10.1.2017 13:03

No a dnes je podle mého přesně ten den, kdy je teplota okolo nuly, ale praží slunce a ohřívá tmavé, vápnem nenatřené kmeny na teplotu nad nulou, aby v noci přišel třeskutý mráz a napáchal na kmenech škody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 212.60 (?), 10.1.2017 16:13

Neviděl jsem ještě žádný ovocný (produkční) sad s bíle natřenými kmeny. Jak oni to dělají, že ty stromky nenatírají, a ony jim nepraskají? Je to fakt, nebo jen dlouhodobě udržovaná fáma? Já vůbec nevím, jak se k tomu postavit, když všichni, co natírají bíle kmeny, argumentují pouze "prý se to má dělat". indecision Nepatřím mezi ty, co by něco dělali, protože to dělají sousedi... rád bych svým stromkům udělal dobře, ale nemám na základě čeho se rozhodnout - je to nějak (třeba experimmentálně) doloženo, že to opravdu výrazně funguje a pomáhá?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.186 (?), 10.1.2017 17:05
Pre Petra z H.: Osobne si myslím, že bielenie kmeňov nie je činnosť ktorá by bola v záhrade nevyhnutná. Celé roky som nebielil, posledné 2 roky áno (viacmenej preto lebo to potom "vyzerá tak bojovo"). Sú činnosti, ktoré ak vynecháte tak to má jasný negatívny dopad (napr.ignorovanie výchovného rezu, vynechanie postreku proti piliarke v oblasti jej epidem.výskytu a pod.). Bielenie kmeňov do tejto oblasti asi nespadá. Možno selektívne, napr. pri odrodách so sklonom k tvorbe mrazových dosiek ako je Rubinola... V medicíne existuje pojem "evidence based medicine" - na základe vedecky podloženého hodnotenia sa často ukáže, že niektoré tradované postupy sú založené len na pretvávajúcej tradícii a v skutočnosti neprinášajú žiadny prospech. V prípade bielenia kmeňov by viac svetla do problematiky vnieslo založenie niekoľkých sadov v rôznych oblastiach (rovnaké odrody rôznych ovocnín na rovnakých podpníkoch), pričom vždy jeden sad v danej oblasti by sa bielil a jeden nie. Po viacerých rokoch sledovania a zhodnotení výsledkov (mrazové trhliny) by sa dalo štatisticky zhodnotiť či to význam má alebo nie. Ale keď sa pozriete na ten obrázok - no nevyzerá to pekne? 😉 IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 229.108 (?), 10.1.2017 17:44

Ivane, při vší úctě k Vám: nevyzerá.

(Ale je to jen můj názor a věc osobního vnímání).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.231 (?), 10.1.2017 19:10
Josefe: Beriem, nemusí to každému "zapasovať", aj keď mne sa biela celkom páči. Úctu v diskusii neriešte, keď trepnem blbosť tak ma treba zvoziť, to mi je vždy sympatickejšie ako pritakávanie. Padni komu padni, absolútne v pohode. Skôr mi vŕta v hlave ten efekt bielenia. Teoreticky si to zdôvodniť vieme (slnko, termika, fyzika..), robili to naši dedovia a otcovia... Len mi chýba také trochu vedecké hľadisko, nejaká štúdia ktorá by to zhodnotila nielen z pohľadu empírie ("nabielil som a neprasklo..."). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 10.1.2017 19:58

robili to naši dedovia a otcovia...Napadlo mně pokusit se něco dohledat ve staré literatuře (1920) Tehdy bylo běžné chránit stromy, mimo jiné, nátěrem složeným z jílu, hašeného vápna, kravince, jemného písku a petroleje smíchaných s vodou za účelem ochrany okusu před zvěří. Uvážím-li, že tuhé zimy, jako je letošní, byly téměř každý rok, nejčastějším materiálem pro oplocení zahrad bylo dřevo a také se v přírodě zcela běžně a v hojném počtu vyskytovali zajíci, nedivím se, že bylo bílení stromů podobnými nátěry zcela běžné. Kdo někdy viděl, jak dokáže zajíc ohlodat kmen stromu, nemůže se divit. Prostě nátěr kmenů stromů stejně, jako se dnes uplatňuje při ochraně mladých lesních stromků proti okusu zvěří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 212.60 (?), 10.1.2017 21:24

Takže bělení ne kvůli mrazovým prasklinám, ale kvůli okusu? Jak ale tedy vysvětlíte třeba všechny ovocné aleje kolem silnic a polí, kde se to zvěří jen hemží, přesto jsou stromy nikdy nebílené a naprosto v pořádku? Nemůžu si pomoct, ale pořád většina stromů mluví proti argumentům pro vápnění, než že by tuto (zatím jen teorii) podporovala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 10.1.2017 21:52

čo sa týka stromov pri ceste, tak tie sú väčšinou už staré a teda pre zajace neatraktívne a zrejme aj autá ich rušia pri kusaní. mne sa tak marí, že keď som bol decko, tak na stromoch pri ceste boli plastové chrániče proti okusu, ale kľudne sa môžem mýliť. ďalší faktor, ktorý napr. mohol mať vplyv prečo počas zimy tie stromy pri ceste nepukajú je sneh, ktorý na ne odfúkol pluh a kmene sú častokrát zasnežené, teda tam nie sú výkyvy teploty. moje porovnanie je také, že sused kmene pravidelne natiera, nemá problémy so zajacmi a sú v lepšom stave ako moje, aj keď viem objektívne porovnať len moju čerešňu. mladé stromčeky mi zajace okusali pred 3 rokmi, nemal som vtedy ešte ochranu. 

ale ja vždy hovorím, že názor si môže napísať každý a nech si každý robí podľa seba, lebo pestuje v iných podmienkach a niečo iné sa mu osvedčilo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.1.2017 22:34

Otázka bílení stromů byla již víckrát probrána.
1. V minulosti se každoročně líčily hospodářské prostory vápnem, tak se stromy vzaly z jedné vody (kýblu) taky
2. Bílení stromům neuškodí, i ta trocha vápna se jim obbvykle hodí
3. Je to i jistá desinfekce, i když přídavek Arborolu se začal doporučovat až v dobách reálného socializmu
4. Samotné vápno před okusem zvěří nechrání
5. Absence bílení v produkčních sadech nemluví proti metodě jako takové. Znamená jen, že není cost efektivní.

Já sám kmeny stromů nebílím, ale jen proto, že se mi nechce. Kdyby to někdo udělal za mě, poděkoval bych mu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 11.1.2017 7:57

Ještě možná jeden účinek, bílá odráží světlo, takže kmen se v předjaří méně zahřívá. To může být také přínosné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika