Letošní boj se strupovitostí



deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?)
28.2.2011 20:32
Fakt je, že ak mám za sezonu jablone striekať 20x, môžem sa na to vykašľať. Takže asi naozaj cesta vedie cez rezistentné jablone a tolerantné kôstkoviny... alebo potom stromy vyklčovať, pozemok rozorať, nasadiť zemiaky a repu, chovať prasa a jesť klobásu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 28.2.2011 18:51

No jo, ale meloun není běžně po celou vegetaci, ale je to zajímavé. Takže před melounovou sezónou Vanish nebo Mesurol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.51 (?), 28.2.2011 19:27

Prosím raději ferramol, není toxický pro ostatní zvířata a konec konců ani pro vaši zahradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 28.2.2011 19:31

Tak dobře, letos Ferramol, ale až dopotřebuju zbytek Vanishe....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 28.2.2011 20:01

Ještě bych se vrátil k té strupovitosti.Na internetu jsem narazil na zprávu Ing.Jaromíra Čepičky CSc z tematického zájezdu OUMS do oblasti Dolního Rakouska, Maďarska a Slovenska z července 2010.Velmi zajímavé počtení.Jabloně v Maďarsku i na Slovensku byly do 9.7. ošetřeny proti strupovitosti, ostatním chorobám a škůdcům celkem 20 x, takže máme co dohánět.U zprávy z Rakouska nebyl počet postřiků uvedenJinak jsou tam uvedeny nejvíc pěstované odrůdy ovoce, vinice, školkařství a zpracování ovoce a hroznů.Ovoce z Maďarska i Slovenska je dodáváno také k nám do velkoobchodů.Proto asi taky ta chuť.Loni jsem byl s dcerou náhodně v jednom supermarketu a viděli jsme tam nádherné Jonagoldy.Tak jsem dva koupil pro porovnání se svýmy.Podal jsem ze sklepa svoje, které nebyly tak vybarvené, ale chuťově daleko lepší. Pokud se týká spadaného listí tak to dávám do kompostu.Dříve jsem také stříkal močovinou na list po sklizni, nyní je motorovým vysačem nafoukám na hromady, vysaji a dávám do kompostu což je bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 28.2.2011 20:14

Já za celý rok /do druhé vlny obaleče na přelomu července a srpna/ stříkám asi šestkrát a v pohodě, mám zdravá jablka a snad i bezpečná. Vím, co si na ně dám a jaké ochranné lhůty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?), 28.2.2011 20:26
Nad chrastavitosťou nikto definitívne nevyhrá... iba Chuck Norris dosiahol remízu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.98 (?), 28.2.2011 20:26
Súhlasím s Vami, elektrický vysávač a súčasne drvič suchého lístia spadnutého pod stromami je bohovský vynález. Kúpite ho za pár eur napr. v Lidli. Do jeho vaku sa zmestí až 50 litrov sypkej drveničky. Výrazne zmenšíte objem odpadu a vylepšíte štruktúru budúcoročného kompostu o listovku, navyše obohatenú o exkrementy dážďoviek. Aby som nemusel cez sezónu používať organické fungicídy a s chuťou sa zahrýzol do jabĺčiek, pestujem radšej rezistenty. Má to aj výhodu v tom, že lístie určené do kompostu je zdravé a nezvyšujem zbytočne koncentráciu patogénnych húb v záhradke. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?), 28.2.2011 20:32
Fakt je, že ak mám za sezonu jablone striekať 20x, môžem sa na to vykašľať. Takže asi naozaj cesta vedie cez rezistentné jablone a tolerantné kôstkoviny... alebo potom stromy vyklčovať, pozemok rozorať, nasadiť zemiaky a repu, chovať prasa a jesť klobásu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.98 (?), 28.2.2011 20:10
Je mi ľúto pán Miloš, ale opäť s Vami nemôžem súhlasiť v otázke kvality suchého a chorého lísta jabloní napadnutého prezimujúcimi štádiami húb a plesní. Likvidácia takéhoto materiálu kompostovaním cez zimu spoľahlivo spóry nezničí. Kto má v malej záhradke ovocniny vnímavé k týmto chorobám, udržiava si nevedomky pôvodcov týchto nemocí a v studených a mokrých rokoch je nútený riešiť problémy chemickou cestou. Nie je ostudou robiť chyby, robíme ich celý život. Ostudou je, keď sa človek obráti chrbtom k novým poznatkom a paličato zotrváva na starých omyloch. Veľa "jabloniarskych právd" už bolo medzičasom vyvrátených. Sám ste o tom písal v príspevku o skladovaní jabĺk. Jedna z mála, ktorá ostáva stále v platnosti, je ale tá, že do kompostu nepatrí nič, čo je choré-ani Monilia, ani Oidium, ani Venturia... Naši predkovia nemali toľko alergií, takže to mali jednoduchšie a čo bolo choré, to pekne spálili... Otázku vhodnosti kompostu do záhradky a obsahu dusíka v kompostu tu nechcem rozoberať. Mnohí istotne vedia, čo je to ílovito-humusový komlex v pôde a od čoho závisí jej úrodnosť a odoľnosť proti únave. Vážim si mnohých vašich diskúznych príspevkov, ale teraz sa mi nechce veriť, že ste stále nepochopil rozdiel medzi biol. a chem.kvalitou (nie štruktúrou!) starého suchého lístia a medzi zložením mladých listov intenzívne pestovaného trávnika (nie lúčnej trávy pred kvitnutím!). Trávnik spotrebuje za sezónu veľa živín dodávaných zvyčajne v granuliach(N, P,K, Mg,S, mikroprvky...). Nakosená tráva obsahuje okrem množstvá bielkovín aj tieto prvky, zatiaľčo staré suché listy sú len kostričky z celulózy. Ak nechcete, aby cenná mladá tráva v komposte nehnila a nepáchla, musíte ju viacej vrstviť s materiálmi s širším pomerom C/N, častejšie rychlokompost prehadzovať a chrániť pred vyschnutím. Do 2 týždňov nachádzam vnútri dážďovky a všetko ide ako má ísť. Každú jeseň vrátim do pôdy pod ovocninami nielen to, čo som cez leto nastrihal, ale aj peniaze investované do miner.hnojív na trávniky. A stačí mi k tomu plocha 1 m2 v rohu záhradky. Ak spomínate na konci Vášho príspevku neúspešný boj so slimákmi apod., potom ja zas pokladám za najväčší problém boj s ľudskou zatvrzelosťou, namyslenosťou a ignoranciou, keď si napr. niekto nechce dať poradiť a nedovolí zrezať roky chorý šarkový strom s chorými listami a scvrklými nejedlými slivkami... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 28.2.2011 20:51

   Víte, pán Paĺo, já po Vás nechci, abyste se mnou souhlasil. Taky mi ale nesmíte nutit svoje myšlenkové konstrukce. Např. o složení listí stromů a trávy. Já třeba stromy v zahradě hnojím, ke kořenům, občas i na list.  Trávu v zahradě však nikoli a granulemi ani omylem.
  Možná je to má zatvrzelost a ignorance, ale já dnes skutečně nemám velký problém se strupovitostí, dokonce i bez postřiků a s listím na vlastním kompostu. A to je pro mě důležitější, než fakt, že že paličatě trvám na starých omylech.  Ostatně mám za to, že listí z kontejnerů se taky kompostuje, co jiného. Za hranice se nevyváží, že by se pálilo nevěřím a elektráren na bioplyn u nás mnoho není.
   Klidně si vyvážejte listí ze zahrady a přivážejte granule. Jestli věříte, že budete mít jablka zdravější, tak tomu věřte.
   Naštěstí těch ignorantů, co kompostují listí ze stromů, místo aby je zdravě vozili do popelnic,  je zde na fóru o dost víc..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika