Letošní boj se strupovitostí



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 171.155 (?) 
20.2.2011 21:30, zobrazeno: 52709x

je sice ještě brzy, ale po loňském katastrofálním roce bude třeba poctivě se připravit! Mám dotaz v ohledě strategie a použití jednotlivých prostředků.Nejde mi samozřejmě o profesionální ochranu sadů, ale o ošetření několika stromů, na kterých člověku záleží. Já např. postupuji takto: v březnu postřik měďnatým prostředkem (Champion, Kuprikol), na začátku rašení v dubnu Syllit, či Baycor, v době květu Zato, poté ještě event.lx Zato, nakonec Dithane, či Baycor. Vhodné by byly asi kombinace prostředků (užíval jsem dokud to šlo Zato+Euparen multi).Máte vy jiné kombinace? Jsou některé prostředky účinnější? Já vím, že záleži hlavně na počasí i na termínu aplikace, ale rady některých zkušenějších nám mohou všem pomoci...

Lucas

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 20.2.2011 21:43
Nejsme tak zkušenej ;) ale oleoekol, 3x baycor, a Nurell D (insekticid) a bojuji s nedostatkem vapniku a železa což zřejmě oslabuje obranyschopnost proti strupovitosti tudíž přidavam zelenou skalici a zkoušel jsem na 10 l půlku kavové lžičky hašeneho vapna... ale loni to byl nářez to je fakt
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.2.2011 10:11

Ohledně ochrany proti strupovitosti zde v minulosti už bylo dost napsáno. Je třeba hledat ve starších příspěvcích nebo zadat do vyhledavače.

Loňský rok patřil v tomto směru mezi extrémní a mnoho drobných pěstitelů ochranu nezvládlo.

Pro Lukase. Nevím z jak teplé jste oblasti. Přijde mi, že ošetřovat v březnu měďnatými přípravky pomůže proti korovým nekrozám, ale na strupovitost je asi brzy.Z těch přípravků, které uvádíte, že máte k dispozici bych Syllit použil ve fázi rašení až myší ouško, před květem Dithane + Baycor, při dokvétání Zato a za 7-1o dní Zato+Baycor nebo Syllit. Toto je jen taková kostra, u velmi náchylných odrůd by to nestačilo, loni např. se někde muselo ošetřovat každý týden.

Toho Euparenu multi je škoda. Nějaká loby v Bruselu si prosadila totiž zákaz účinné látky tollyfluanid. Přitom to byl přípravek levný a měl výborné preventivní účinky. Protože jsem věděl, že se nebude distribuovat, tak jsem si ho koupil do zásoby. Podobně ještě také používám Hattick, což je laicky řečeno směs Horizonu a Euparenu multi.

Zhruba obecně platí :  Kontakní přípravky mají preventivní účinnost 7-10 dní, systemické triazolové přípravky pak 5-7 dní, ale mají vyšší kurativní a eradikativní účinnost. Mezi nimi pak jsou strobirulinové přípravky, např. to Zato, které mají výbornou preventivní účinnost a působí i eradikativně. Ale vše záleží na srážkách a teplotách v daném období.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 155.121 (?), 21.2.2011 13:39

Tolylfluanid se v úpravnách vody pomocí UV zářiče mění na kancerogenní látku, tak proto je Euparen Multi a Hattrick zakázaný. KUKY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.2.2011 16:18

Já jsem měl zase informaci, že se tollyfluanid kdesi v Německu dostal do čistírny odpadních vod a blokoval tam biologický proces čištění. To přece není normální, někde muselo docházet k nesprávnmu zacházení s přípravkem Euparen multi, a to ve velkém rozsahu a dlouhodobě. Pravda je, že tam byl na trhu možná desítky let. Vyráběla ho firma Bayer. No a konkurence nezaváhala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 21.2.2011 17:18

Když se kouknete na Google, tak se tam v řadě článků uvádí jako karcinogen. Já jsem ho měl taky rád...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 132.91 (?), 23.2.2011 0:21
Klobúk dole! Bravúrne zvládnuté chemické postupy a stále rafinovanejšie pesticídy na poliach aj v záhradách. Potom už stačí malá chybička v termínu aplikácie alebo správnosti riedení a je po radosti. Ak sa dostali fungicídy do čističky odp. vôd, koľko núl si ten človiečik pri miešaní postreku v plastovej cisterne odrátal? Nemali bysme prestať s tým šialenstvom a pestovať radšej niečo odolnejšie a lacnejšie? Každým rokom sa na degustáciách presvedčiame, že mnohé rezistenty dostihujú kvalitou plodov staré citlivé odrody. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 155.121 (?), 23.2.2011 7:58

No jo, ale když mám na zahradě samé Idaredy v nejlepším věku, tak je přece nebudu kácet a ve velkovýrobě je Idaredů asi taky ještě dost. KUKY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.152 (?), 25.2.2011 10:34
Likvidovať citlivé sorty jabloní je až ta posledná možnosť. Myslím si, že lepšie je postupné prevrúbľovanie odolnejšími odrodami, tak aby ste nemali odrazu výpadok úrody z celej záhrady. S Idaredom či Šampiónom som nemal v minulosti zlé skúsenosti. Zato Golden mi raz vďaka chrastavitosti zhodil cez leto všetky listy. Odvtedy (pred 20 rokmi) som odskúšal asi 10 rezistentných noviniek a minimálne tretina dáva chutnejšie plody ako klasické sorty. V chemizácii nevidím budúcnosť. Veď mnohé postreky nemohli byť v krátkom horizonte ich používania dôkladne otestované na zdravotnú bezpečnosť, často údajne neškodné pesticídy reagujú s vonk. prostredím a vznikajú látky ohrozujúce zdravie nás aj našich potomkov... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 23.2.2011 23:48
Já jsem již předloni zahájil velkou ofenzívu proti strupovitosti a začal klátit méně odolné stromky. Idaredy (ty byly docela v pohodě ale na silné podnoži) jsem nechal jen dva, zůstala Melrose ale Goldeny šly na spálení. Vysadil jsem Granny, Goldstar, Rubinolu, Rozelu, Topaz, Šampion, Orion, Bohemii a Gold Bohemii a včíl sa ukáže... Např. Topaz odolal té loňské hrůze velmi dobře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika