Lahůdková jablka pro labužníky - Váš favorit



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311)
12.2.2007 13:40

Není třeba omluvy. Názory takového odborníka, jako je p. Boštička si jistě každý rád přečte, mě nevyjímaje.
   Jistě jste měl obavy, zda Desert není jabloň růstově podobná např. Rubínu, tudíž špatně tvarovatelná. Jak bylo napsáno výše, není tomu tak, odrůda se tvaruje dobře. V mých chladnějších podmínkách vůbec neroste příliš bujně, bez problémů lze tvarovat i na středních a bujnějších podnožích.
  Pravdou je, že se nejedná o jablko, které lze dlouho skladovat (jen o málo déle než James Grieve). Vzhledem ke kvalitě dužiny však nebývá problém s odbytem.
  Melba i Red Melba jsou (spolu s Grávštýnským) nejvoňavější jablka, já je ovšem považuji za letní odrůdu.
   Obecně velmi záleží na stanovišti - nižší polohy přidají na velikosti a sladkosti, vyšší polohy zlepší vybarvení a skladovatelnost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 191.84 (?), 5.2.2007 6:34, zobrazeno: 218673x

Mnoho témat, ale copak nikoho nezajímá pěstování lahůdkových odrůd, takových jako Manted, closé, fantazie a j.?  Váš favorit je jaký?
Ze zkušenosti vím, že taková jablka je těžko koupit, ta si nechá každý sám pro sebe a svou rodinu. Tak proč si o tom nepopovídat?
Odborníci, řekněte slovo.
názor pana Vysloužila je veřejný=odolné odrůdy.Ideální by byly lahůdkové a zároveň i odolné, ale dvě dobré vlastnosti hledat u jedné odrůdy je těžké, lépe je potom zasadit obě odrůdy, nebo ještě více.Takové lahůdkové by možná mohlo být i na silněji rostoucí podnoži, aqby si někdo nestěžoval, že je jich málo.
Closé mi neplodí.Je to prý stejná odrůda jako manted, jen odjinud.Ten mi taky neplodí.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.2.2007 18:33

Díky za citaci.
Každé roční období má své favority, co se chuti týče. Z letních citovaný Mantet - mimořádná je jeho vůně. Jablka jsou velká, poměrně lehká, velmi jemná dužina, ale trochu loupavá a mastná slupka. Náchylnost ke strupovitosti mimořádná, plodnost slabší. Více si cením o týden pozdnějsí Krasavu - Nádherné tmavě žíhané velké jablko ze střížovické dílny pana Loudy - vyčetl bych mu jen přílišný zájem vos a propad před sklizní.
Z podzimních jablek považuji za úplný "TOP" Dezert - chuťově i vzhledově bez konkurence - cihlově oranžové plody a strupovitostí trpí velmi málo, i když rezistentní nejsou. Plodností ovšem zaostávají za James Grievy a podobnými. Fantazia není špatná, výše bych řadil chuťově podobné, i když hůře vybarvené  Čistecké lahůdkové. Strupovitostí trpí obě velmi.
Zimní jablka si netroufám hodnotit - je jich mnoho a jejich chuť je často ovlivněna skladovacími možnostmi a trvanlivostí. Rodině Rubínů - jejich barevným mutacím a křížencům, se v dobrých letech chuťově konkuruje těžko. Ale - kolik lidí, tolik chutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572), 8.2.2007 10:24

Díky za info! Mohl bych se p. Vysloužila ještě pozeptat na ten Dezert(nebo Desert) - má to být spíše silně rostoucí jabloň, lze ji alespoň trochu tvarovat, nebo je do stěn zcela nevhodná?
Předem děkuji, Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165), 9.2.2007 22:01

Vážený pane Tomáši.

Dovoluji si Vám napsat svůj názor na odrůdu Desert přestože otázka je adresována na pana Vysloužila. Jsem velkým příznivcem pěstování jabloní ve tvaru stěny. Do konce loňského roku jsem pěstoval na jedné své zahradě mimo jiné 72 ks. jabloní ve tvaru ovocné stěny. Před Vánocemi jsem vytrhl poslední 3 ks. jako jakousi  daň za přemnožení hryzců v dané lokalitě. V této stěně bylo přes 30 odrůd jabloní, neboť jsem kdysi patřil k jakýmsi sběratelům odrůd. To však šlo dělat cca do roku 90. Po tomto roce to již nebylo možné, neboť přišlo na trh tolik novinek, že všechny vlastnit a vyzkoušet nelze. V této stěně jsem vlastnil i odrůdu Desert na podnoži M9. Růst, tvarování, plodnost naprosto bezproblémová. Chci Vás však upozornit na tu skutečnost, že plody na podnoži M9 mají kratší uchovatelnost v přirozeném sklepě a to až o 6 týdnů. (jak která odrůda) O tomto jsem však teoreticky věděl, ale měl jsem možnost toto vyzkoušet až v posledních 3 letech. Naprosto souhlasím s panem Vysloužilem, že každé jablko je dobré v určitou dobu a další výběr je kompromis. K podzimním odrůdám si dovolím jako špičku ještě přidat Red Melba, Akáne, raně zimní Rubín a jeho příbuzenstvo. Zimní odrůdy: Angold, Delor, Domino, Goldstar, Jonagold a jeho mutace, Otava, Rubinstar. Neuvádím zde Topaz, přestože ho mám ve své miniškolce naroubováno asi 200 ks. Než si ho pořídíte ochutnejte jej! Omluvám se panu Vysloužilovi, že jsem tak trošku zafušoval do jeho odpovědi.

     S pozdravem      Milan Boštička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 88.61 (?), 11.2.2007 0:37

Pánové dovoluji si připojit svůj názor.

Mým favoritem po dlouhá léta zůstáva Starkrimson,zvláště pokud dobře dozraje jako vloni, dále Rubín- tak jak asi u většiny z Vás.Nově se mi podařilo dopěstovat Fuji a ten též řadím k chuťově výborným odrůdám.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 252.150 (?), 17.5.2007 21:42
Velice by mě zajímala odrůda fuji,v jaké nadmořské víšce máte sad???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 88.61 (?), 18.5.2007 18:35

Sadem bych to nenazval, je to spíš jen zahrada. Jedná se o podhorskou sadařskou oblast Chelčicka asi 450 m.n.m.,jižní svah.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 45.6 (?), 27.5.2007 16:07
Pan Lucas Dobrý den. Jak řešíte strupovitost u těchto odrůd?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 167.111 (?), 3.6.2007 17:08

řeším to klasickým postřikem (Baycor, Euparen multi,Zato)

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 12.2.2007 13:40

Není třeba omluvy. Názory takového odborníka, jako je p. Boštička si jistě každý rád přečte, mě nevyjímaje.
   Jistě jste měl obavy, zda Desert není jabloň růstově podobná např. Rubínu, tudíž špatně tvarovatelná. Jak bylo napsáno výše, není tomu tak, odrůda se tvaruje dobře. V mých chladnějších podmínkách vůbec neroste příliš bujně, bez problémů lze tvarovat i na středních a bujnějších podnožích.
  Pravdou je, že se nejedná o jablko, které lze dlouho skladovat (jen o málo déle než James Grieve). Vzhledem ke kvalitě dužiny však nebývá problém s odbytem.
  Melba i Red Melba jsou (spolu s Grávštýnským) nejvoňavější jablka, já je ovšem považuji za letní odrůdu.
   Obecně velmi záleží na stanovišti - nižší polohy přidají na velikosti a sladkosti, vyšší polohy zlepší vybarvení a skladovatelnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika