Lahůdková jablka pro labužníky - Váš favorit



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
5.5.2019 16:50

Ochutnal jsem dnes pár favoritů pro labužníky. Admirál je o hodně koňských délek vpředu, chutná jak čerstvě utržený. Krok drží jakž takž Idared, tam ale tradičně pokulhává chuť. Ostatní zimní držáky - Topaz, Goldstar, Mutsu, Pinova, Otava a jiné jsou již poněkud za horizontem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 27.10.2014 13:10

Prý je to jedno z nejchutnějších jablek vůbec (i kvůli tomu tuto odrůdu sháním k sobě), můžete to potvrdit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.253 (?), 28.3.2008 20:30

Hana Faltová

Váženy pane Boštička již dlouho se zabývám pěstování ovocných stromů, možná se Vám můj dotaz bude zdát hloupí, ale neustále přemýšlím o Malináči z mých dětských let, ale každý mě odrazuje tak chci znát Váš názor.Nedávno v hradeckých novinách také vyšel článek o nové holandské odrůdě jabloní s červenou dužinou byla tu i fotografie i když jsme do holandského ústavu napsali, tak nám pochopitelně nepřišla ani odpověd, ale příští rok by se mělo dát koupit v Anglii tak uvidím když tam bude na trhu tak ho seženu.S pozdravem Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 78.43 (?), 28.3.2008 21:19

Dobrý večer pí Faltová, Váš dotaz byl směřován panu Boštičkovi, nicméně si dovolím se zapojit. Proč byste si Malinové nemohla pořídit? Záleží přeci jen a jen na Vás a na důvodech, proč tento druh chcete. Sama jsem si pořídila na podzim Malinové hornokrajské, Panenské české... měla jsem je v dětství ráda. Panenská vlastně znali i moji synové. Ovoce produkuju pro svou rodinu, známé a pro sebe. Jabloně jsem zakoupila v Boskovicích. Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.124 (?), 30.3.2008 12:14

Vážená paní Faltová,

Často vzpomínáme na odrůdy jabloní z dětských let. Pokud se Vám při pohledu či konzumaci odrůdy Malináče vybaví vzpomínky na dětství tak nevidím důvod proč si tuto zváštní odrůdu nepořídit. Osobně se však domnívám, že tato odrůda, co se chuti a vlastností týče, nepatří k nejlepším pro zahrádkáře.

Jinak ve Vašem příspěvku hovoříte o jakémsi Malináči z Holandska. Momentálně si nevzpomínám na název této odrůdy, (musel bych se podívat do svých poznámek) ale osobně si myslím, že tato odrůda k nám legálně nedorazí do příštích deseti let.

I já jsem se před lety rozloučil např. s odrůdami Jonathan a Idared, a dnes se k ním vracím. Je pravda, že jsem si vybral už jejich mutace, ale když jsem tyto odrůdy před dvěma lety ochutnal, byl jsem překvapen jejich vynikající chutí. Je pravda, že k tomu velmi přispělo zvýšování průměrných ročních teplot a toto ovoce dostatečně vyzraje. Naopak se loučím např. s odrůdou Rubín, která se u nás díky tomuto oteplování stala podzimním jablkem. Naopak z vyšších poloh je skladovatelná běžně do konce února.

 Přeji šťastnou volbu Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.253 (?), 30.3.2008 20:17

Děkuji Vám za odpověd.Tak jsem i u Vás vycítila, že nejste Malináči nakloněn, já byla ještě malá holka když jsme prodali dům kde tato odrůda byla, jen si vzpomínám na chut po malinách, ale nevím o něm nic podrobnějšího, tak ho raději nebudu ani shánět.Dnes mám na zahradě staré stromy, které vyměním za nové, ale musím všechno sázet do pletiva mám problém s hraboši.Zbavuji se Spartana a Idaretu, která mě nechutnají a i na mošt je Spartan vyloženě nevhodný.Pořídila jsem si před dvěma lety Topaz, Angold,Rubinolu, James Grive, Rajku,Melodii a z hrušní Konferenci a Klappovu tak uvidím zde nebudu zklamaná.Ted ještě přeroubuji latní červené, které nám nechutná.Ještě jednou moc děkuji s pozdravem Faltová Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.52 (?), 5.5.2019 14:45

Netuším, čo za Spartana máte vysadeného v záhrade, keďže o ňom píšete, že "nie je vhodný na muštˇ. Spartan je podľa môjho (a niie len podľa môjho) názoru odroda VYSLOVENE VHODNÁ na mušt a to vďaka vysokej šťavnatosti odrody a výnimočným chuťovým vlastnostiam plodov. Pamätám si, že v dobe konzumnej zrelosti Spartanu som po príchode z práce najskôr zašiel do záhrady aby som zjedol zo dve jablká a až potom som šiel domov. Osobne som minulý rok z mojich troch stromov vyrábal mušt ŠPIČKOVEJ CHUTE. Moje deti by Vám o tom vedeli povedať najlepšie :-D. Moje jablone Spartan majú okolo 30 rokov, boli v záhrade spolu s Golden Delicious, Rubínom, Ontáriom a ďalšími dvomi neznámymi jabloňami, keď som kúpil dom so záhradou. Je možné, že mám dobrú polohu na tieto jablone (Trenčianska Teplá, okolo 220m nm), vďaka tomu možno aj môj Golden Delicious chutí vyslovene delikátne oproti tomu, čo ponúkajú v supermarkete pod rovnakým názvom. Takisto Rubín je proste Rubín, nebudem sa rozpisovať, jednoducho vyrovnaná štavnatá chuť, kvalitatívne špička. Ontário ma sklamalo, je kyslé aj po mesačnom skladovaní, chuť slabá nevýrazná. Podľa vlastných chuťových preferencií a aj podľa toho, čo som sa dočítal som ešte dokúpil zopár stromov (Grávstýnske červené,  Red Delicious, Šampion, Coxova Reneta, Priesvitné Letné, Karneval, Fuji, Baya Marisa, Rosette, Redlove Odysso). Tak som zvedavý, ako sa im bude dariť. S pozdravom, Miro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.5.2019 16:50

Ochutnal jsem dnes pár favoritů pro labužníky. Admirál je o hodně koňských délek vpředu, chutná jak čerstvě utržený. Krok drží jakž takž Idared, tam ale tradičně pokulhává chuť. Ostatní zimní držáky - Topaz, Goldstar, Mutsu, Pinova, Otava a jiné jsou již poněkud za horizontem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 30.3.2008 21:56

Čekám, jestli to globální oteplení přijde i na moji mrazovou zahradu. Jonathany jsem taky dávno opustil, Idaredu nechávám jen jednu větev. Dobré jsou jen v teplých letech. Zato Rubíny jsou skvělé a mám je ve sklepě, pravda trochu povadlé, ještě nyní.
   Smím se zeptat, pane Boštičko, které mutace zmíněných odrůd se Vám osvědčily?
   Pro paní Faltovou - chuť na kterou vzpomínáte z dětství Vás nejspíš zklame. Stačí vzpomenout, s jakou chutí jsme v dětství prožívali třeba lízátko. Chutě, podobně jako mnoho dalších zážitků z té doby máme zidealizované. Jinak Malinové hornokrajské, je, tuším,  původem holandská odrůda,  je možné, že se tam ještě pěstuje. Nabízel je i p.Pešek v Bojkovicích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 31.10.2011 18:32

Vimsice, že mate na mysli jistě Holovouskeho malinače(Holovouske malinove),ta druha už odešla do zapomněni byla to odruda Sudetke malinove.Obě tyto odrudy spadaji do doby předvalečne, a Holovousky malinač se pěstoval jako vysokmen, a nevim zda ho v dnešni době zkoušel pěstovat na zakrskove podnoži.Je to jablko meho mladi, stejně jako dalši zapomenuta odruda Hvězdnata reneta a Rachtač.

PS.Slavnosti Malinače se pořadaji v letnich měsicich v Holovousich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.43 (?), 27.3.2015 13:17

No vidíte, a já považuju v zimě Topaz za jedno z nejchutnějších jablek, které snad předčí jenom Melrose.. Nutno dodat, že nemám rád vyloženě sladká jablka, správné jablko musí mít vždy i něco kyselosti a divokých vůní.. S pozdravem Ondra S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika