Které jablko považujete nyní (v listopadu) za nejchutnější?



host - 117.245 (?)
25.11.2018 8:24

je to o přístupu.já když se zadaří tak mám čisté i tyto náchylné odrudy ponechané hlavně pro pyl který je u těch rezistentů potřeba bo se některé hůře opylují.ale vyděl jsem u sadařů kteří mají pocit že rezistent nepotřebuje nic jablka která se pomalu nehodila ani pro mošt a je to o včasnosti jak chemického tak i třeba alternativního zásahu (třepa sestřihnutí konců napadených padlím) a je toho více.ale k té chuti máte samozřejmě pravdu já jsem to udělal proto že ta náročná péče začíná být pomalu nad mé síly a ty staré odrudy jako golden, spartan,jonathana šampion u mě sic jen po jedné větvi místo taky mají a nemám v plánu je odstranit protože jako nosiči pylu jsou pro mě nenahraditelné

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 120.155 (?), 24.11.2018 15:45

Brrr tie fungicidy z nich citit cez foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 117.245 (?), 24.11.2018 18:26

já jsem golden nahradil rezistenty pro jeho citlivost na strupovitost alespon u mne. tedy orion, luna,opál a sirius všechny velmi dobré i když každé trošek jiné nežli golden ten jsem ponechal jen v jedné větvi pro opýlení 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.33 (?), 24.11.2018 19:34
117.245: "Orion, Luna, Opál, Sirius všechny velmi dobré...". Veď práve. Velmi dobré. Ale Golden... aby som parafrázoval paní Lídu: Golden je prostě Golden. Náročnosť pestovania beriem ako výzvu, odrody ako dotyčný Golden Del., plus Jonathan, Coxova reneta a Jonagored (na fotkách v tomto poradí) napriek ich neodškriepiteľne neľahkému pestovaniu majú doživotné permanentky v mojej záhrade. A zďaleka nie iba z nostalgie. Pretože keď sa tieto odrody podaria, tak... kto ochutnal, vie o čom hovorím. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.245 (?), 25.11.2018 8:24

je to o přístupu.já když se zadaří tak mám čisté i tyto náchylné odrudy ponechané hlavně pro pyl který je u těch rezistentů potřeba bo se některé hůře opylují.ale vyděl jsem u sadařů kteří mají pocit že rezistent nepotřebuje nic jablka která se pomalu nehodila ani pro mošt a je to o včasnosti jak chemického tak i třeba alternativního zásahu (třepa sestřihnutí konců napadených padlím) a je toho více.ale k té chuti máte samozřejmě pravdu já jsem to udělal proto že ta náročná péče začíná být pomalu nad mé síly a ty staré odrudy jako golden, spartan,jonathana šampion u mě sic jen po jedné větvi místo taky mají a nemám v plánu je odstranit protože jako nosiči pylu jsou pro mě nenahraditelné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.11.2018 14:03

protože jako nosiči pylu jsou pro mě nenahraditelné

Je dobré mít pár větví některých kdysi kultovních odrůd, hodí se připomenout si občas jejich chuť. Co se týče nenahraditelnosti jejich pylu - mívám opačný problém - i názor. Násada plůdků je příliš velká a stromy vyžadují propad nebo probírku. Potřebu opylovačů vidím u jabloní pouze u monokultur - velkých výsadeb jedné odrůdy. U zahrádkářů nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 117.245 (?), 26.11.2018 18:39

psal jsem to proto že v pomologii jsem se dočetl že moderní odrudy se hůře opylují a právě tyto staré odrudy tomu napomáhají aby to bylo ok.probírku plodů beru jako samozřejmost tj. vybrat nejlépe položený plůdek a ostatní pryč při velikosti asi nechtu na palci ne dřív a později taky ne protože živiny dou tam kde nebudou třeba bo se to odstraní.kdo čeká na propad tak jen zbytečně oslabuje strom.píšu to proto že mám propustnou zem a s hnojením tak nejlképe na list bo granule než je stromek pobere tak je to fuč. ale to jen na okraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 229.90 (?), 27.11.2018 0:05

Zdravím.

Jestli mohu se také připojit k tomuto tématu. Tak mám jednoznačný posudek, že díky vrtošení počasí poslední dobou se doba zrání a to jakýchkoliv odrůd a druhů už neschoduje s pomologii.

Viz. zmiňovaný Rubín. Za mého mládí to byla vánoční odrůda max. do ledna.

Odrůda Bohémie jako novinka byla únor až březen. 

V dnešní době je u nás Rubín pozdně letní až podzimní odrůda a je zajímavé, že Bohémie si status i když i vánoční odrůdy udržela.

Třeba takový Spartan. Za mého mládí to byla vyloženě pozdně zimní odrůda. V dnešních časech je u nás podzimní a velice chutný.

Tato pozorování jsou i u dalších ovocných dřevin¨.  Já píši tato pozorování u stromů 30 let a více.

Hlavně jsem odpozoroval, jak u starých odrůd se plně vyvíjí jejich chuťové a i plodové vlastnosti, neboť většinou pochází z mírného klimatu a my jsme je po celou tu dobu hodnotily z našeho tvrdšího klimatu a to je i víceméňe degradovalo po chuťových i kvalitativních vlastnostech.

Další problém, který tu bohužel nikdo neoznačil co se týká ovlivňování doby zrání a chutě plodu stejné odrůdy je podnož a půda ve které strom roste!

Zákrskové podnože výrazně zkracují dobu vyzrávání plodu a jsou citlivé na půdní sucho a výživu.

Silně rostoucí podnože tolerují více nedostatků v kvalitě půdy a sucha , kromně vysoké hladiny podzemní vody! A hlavně prodlužují odrůdě délku uskladnění plodu a mají i příznivější vliv na chuťové vlastnosti plodu. Toto také popisuje ve své pomologii i p. Říha, kde sám uvádí jaká podnož se hodí pro nejlepší chuťové vlastnosti dané odrůdy. A já sám mu dávám za pravdu neboť jsem to i sám sledoval a zkoušel.

Taky i můj stůl s jablky k jídlu není podle pomologie. NJ ještě, že si příroda nenechá od nás do toho kecat a neřídí se podle nás.

Tento měsíc moje rodina papá tyto odrůdy a všechny jsou akorát!

          Boikovo obrovské - 80 letá jabloň na semenáči

           Gloster 69 -   40 let podnož M2

           Matčino  -      40 let pravokořeněné

           Jonared   -    60 let semenáč

          Idared      -      40 let M2

Všechny tyto plody mají letos výstavní kvality.

           sadař Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.245 (?), 27.11.2018 7:24

já nyní jím lunu, opál,rubín už je snězený, dále topaz red a jablko které mělo bít orion ale není a mě se nedaří ho určit roub jsem měl s pokusného sadu kde se ale ztratila dokumentace a mě to připadá jako kříženec vandy a něčeho ale jak píšu nevim.idared u mě čeká na konec ledna bo dříve není k jídlu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.245 (?), 27.11.2018 7:27

oprava-ne orion ten je určený ale sirius podle zpráv s něj mají nyní dělat dětskou výživu že je nej tak sem ho chtěl a mám neznámé místo něj ale v chuti neskutečně dobré

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika