Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravím.

Jestli mohu se také připojit k tomuto tématu. Tak mám jednoznačný posudek, že díky vrtošení počasí poslední dobou se doba zrání a to jakýchkoliv odrůd a druhů už neschoduje s pomologii.

Viz. zmiňovaný Rubín. Za mého mládí to byla vánoční odrůda max. do ledna.

Odrůda Bohémie jako novinka byla únor až březen. 

V dnešní době je u nás Rubín pozdně letní až podzimní odrůda a je zajímavé, že Bohémie si status i když i vánoční odrůdy udržela.

Třeba takový Spartan. Za mého mládí to byla vyloženě pozdně zimní odrůda. V dnešních časech je u nás podzimní a velice chutný.

Tato pozorování jsou i u dalších ovocných dřevin¨.  Já píši tato pozorování u stromů 30 let a více.

Hlavně jsem odpozoroval, jak u starých odrůd se plně vyvíjí jejich chuťové a i plodové vlastnosti, neboť většinou pochází z mírného klimatu a my jsme je po celou tu dobu hodnotily z našeho tvrdšího klimatu a to je i víceméňe degradovalo po chuťových i kvalitativních vlastnostech.

Další problém, který tu bohužel nikdo neoznačil co se týká ovlivňování doby zrání a chutě plodu stejné odrůdy je podnož a půda ve které strom roste!

Zákrskové podnože výrazně zkracují dobu vyzrávání plodu a jsou citlivé na půdní sucho a výživu.

Silně rostoucí podnože tolerují více nedostatků v kvalitě půdy a sucha , kromně vysoké hladiny podzemní vody! A hlavně prodlužují odrůdě délku uskladnění plodu a mají i příznivější vliv na chuťové vlastnosti plodu. Toto také popisuje ve své pomologii i p. Říha, kde sám uvádí jaká podnož se hodí pro nejlepší chuťové vlastnosti dané odrůdy. A já sám mu dávám za pravdu neboť jsem to i sám sledoval a zkoušel.

Taky i můj stůl s jablky k jídlu není podle pomologie. NJ ještě, že si příroda nenechá od nás do toho kecat a neřídí se podle nás.

Tento měsíc moje rodina papá tyto odrůdy a všechny jsou akorát!

          Boikovo obrovské - 80 letá jabloň na semenáči

           Gloster 69 -   40 let podnož M2

           Matčino  -      40 let pravokořeněné

           Jonared   -    60 let semenáč

          Idared      -      40 let M2

Všechny tyto plody mají letos výstavní kvality.

           sadař Vlada

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika