Které jablko považujete nyní (v listopadu) za nejchutnější?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
25.11.2018 14:03

protože jako nosiči pylu jsou pro mě nenahraditelné

Je dobré mít pár větví některých kdysi kultovních odrůd, hodí se připomenout si občas jejich chuť. Co se týče nenahraditelnosti jejich pylu - mívám opačný problém - i názor. Násada plůdků je příliš velká a stromy vyžadují propad nebo probírku. Potřebu opylovačů vidím u jabloní pouze u monokultur - velkých výsadeb jedné odrůdy. U zahrádkářů nikdy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 120.155 (?), 24.11.2018 15:45

Brrr tie fungicidy z nich citit cez foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 117.245 (?), 24.11.2018 18:26

já jsem golden nahradil rezistenty pro jeho citlivost na strupovitost alespon u mne. tedy orion, luna,opál a sirius všechny velmi dobré i když každé trošek jiné nežli golden ten jsem ponechal jen v jedné větvi pro opýlení 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.33 (?), 24.11.2018 19:34
117.245: "Orion, Luna, Opál, Sirius všechny velmi dobré...". Veď práve. Velmi dobré. Ale Golden... aby som parafrázoval paní Lídu: Golden je prostě Golden. Náročnosť pestovania beriem ako výzvu, odrody ako dotyčný Golden Del., plus Jonathan, Coxova reneta a Jonagored (na fotkách v tomto poradí) napriek ich neodškriepiteľne neľahkému pestovaniu majú doživotné permanentky v mojej záhrade. A zďaleka nie iba z nostalgie. Pretože keď sa tieto odrody podaria, tak... kto ochutnal, vie o čom hovorím. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.245 (?), 25.11.2018 8:24

je to o přístupu.já když se zadaří tak mám čisté i tyto náchylné odrudy ponechané hlavně pro pyl který je u těch rezistentů potřeba bo se některé hůře opylují.ale vyděl jsem u sadařů kteří mají pocit že rezistent nepotřebuje nic jablka která se pomalu nehodila ani pro mošt a je to o včasnosti jak chemického tak i třeba alternativního zásahu (třepa sestřihnutí konců napadených padlím) a je toho více.ale k té chuti máte samozřejmě pravdu já jsem to udělal proto že ta náročná péče začíná být pomalu nad mé síly a ty staré odrudy jako golden, spartan,jonathana šampion u mě sic jen po jedné větvi místo taky mají a nemám v plánu je odstranit protože jako nosiči pylu jsou pro mě nenahraditelné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.11.2018 14:03

protože jako nosiči pylu jsou pro mě nenahraditelné

Je dobré mít pár větví některých kdysi kultovních odrůd, hodí se připomenout si občas jejich chuť. Co se týče nenahraditelnosti jejich pylu - mívám opačný problém - i názor. Násada plůdků je příliš velká a stromy vyžadují propad nebo probírku. Potřebu opylovačů vidím u jabloní pouze u monokultur - velkých výsadeb jedné odrůdy. U zahrádkářů nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 117.245 (?), 26.11.2018 18:39

psal jsem to proto že v pomologii jsem se dočetl že moderní odrudy se hůře opylují a právě tyto staré odrudy tomu napomáhají aby to bylo ok.probírku plodů beru jako samozřejmost tj. vybrat nejlépe položený plůdek a ostatní pryč při velikosti asi nechtu na palci ne dřív a později taky ne protože živiny dou tam kde nebudou třeba bo se to odstraní.kdo čeká na propad tak jen zbytečně oslabuje strom.píšu to proto že mám propustnou zem a s hnojením tak nejlképe na list bo granule než je stromek pobere tak je to fuč. ale to jen na okraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 229.90 (?), 27.11.2018 0:05

Zdravím.

Jestli mohu se také připojit k tomuto tématu. Tak mám jednoznačný posudek, že díky vrtošení počasí poslední dobou se doba zrání a to jakýchkoliv odrůd a druhů už neschoduje s pomologii.

Viz. zmiňovaný Rubín. Za mého mládí to byla vánoční odrůda max. do ledna.

Odrůda Bohémie jako novinka byla únor až březen. 

V dnešní době je u nás Rubín pozdně letní až podzimní odrůda a je zajímavé, že Bohémie si status i když i vánoční odrůdy udržela.

Třeba takový Spartan. Za mého mládí to byla vyloženě pozdně zimní odrůda. V dnešních časech je u nás podzimní a velice chutný.

Tato pozorování jsou i u dalších ovocných dřevin¨.  Já píši tato pozorování u stromů 30 let a více.

Hlavně jsem odpozoroval, jak u starých odrůd se plně vyvíjí jejich chuťové a i plodové vlastnosti, neboť většinou pochází z mírného klimatu a my jsme je po celou tu dobu hodnotily z našeho tvrdšího klimatu a to je i víceméňe degradovalo po chuťových i kvalitativních vlastnostech.

Další problém, který tu bohužel nikdo neoznačil co se týká ovlivňování doby zrání a chutě plodu stejné odrůdy je podnož a půda ve které strom roste!

Zákrskové podnože výrazně zkracují dobu vyzrávání plodu a jsou citlivé na půdní sucho a výživu.

Silně rostoucí podnože tolerují více nedostatků v kvalitě půdy a sucha , kromně vysoké hladiny podzemní vody! A hlavně prodlužují odrůdě délku uskladnění plodu a mají i příznivější vliv na chuťové vlastnosti plodu. Toto také popisuje ve své pomologii i p. Říha, kde sám uvádí jaká podnož se hodí pro nejlepší chuťové vlastnosti dané odrůdy. A já sám mu dávám za pravdu neboť jsem to i sám sledoval a zkoušel.

Taky i můj stůl s jablky k jídlu není podle pomologie. NJ ještě, že si příroda nenechá od nás do toho kecat a neřídí se podle nás.

Tento měsíc moje rodina papá tyto odrůdy a všechny jsou akorát!

          Boikovo obrovské - 80 letá jabloň na semenáči

           Gloster 69 -   40 let podnož M2

           Matčino  -      40 let pravokořeněné

           Jonared   -    60 let semenáč

          Idared      -      40 let M2

Všechny tyto plody mají letos výstavní kvality.

           sadař Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.245 (?), 27.11.2018 7:24

já nyní jím lunu, opál,rubín už je snězený, dále topaz red a jablko které mělo bít orion ale není a mě se nedaří ho určit roub jsem měl s pokusného sadu kde se ale ztratila dokumentace a mě to připadá jako kříženec vandy a něčeho ale jak píšu nevim.idared u mě čeká na konec ledna bo dříve není k jídlu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.245 (?), 27.11.2018 7:27

oprava-ne orion ten je určený ale sirius podle zpráv s něj mají nyní dělat dětskou výživu že je nej tak sem ho chtěl a mám neznámé místo něj ale v chuti neskutečně dobré

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika