Kdo pozná odrůdu?



Stránky: 1,  2   
Mirek_Novák - (4) - 73.1 (?) 
28.2.2010 11:29, zobrazeno: 8537x

Dobrý den

Poznal by někdo odrůdu jabloně? Měl bych zájem takovou koupit, ale opravdu si nevím rady. Kromě fotek znám ještě tyto údaje: Loni na konci října jsem jablka otrhal. Některá z nich spadla a k mému podivu se ani moc nenatloukla. Jsou spíše tužší, ale ne příliš. Dala se konzumovat hned v říjnu. Chuť je sladká, svěží. Přiložená fota jsou z 28.2., skladoval jsem je v bedýnce při asi 14 st.C. Dosud jsou chuťově vynikající, stále tužší, u některých jen s velmi mírně vrásčitým povrchem, jinak bych řekl, že jsou snad ve stejném stavu jako v říjnu. Během skladování se dosud (28.2.) různým způsobem zkazilo asi 25% jablek. Povrch se dá hadrem vyleštit do krásného lesku. Soused má dvě tyto jabloně, jedna je celkem malá, druhá naopak velká. Již několik let se o jabloně nikdo nestará a přesto slušně plodí.

Děkuji předem za rady.

1
1
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 7.142 (?), 28.2.2010 13:03

Napadá mne Idared, podívejte se na jeho popis a porovnejte všechny uváděné znaky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 28.2.2010 13:58
Prosím, vyfoťte jablka ještě jednou stopkou dolů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 28.2.2010 14:03

Sohlasím a přikláním se k názoru, že je to Idared. U mne jak stromy stárly, tak stále více byly strupaté a tak jsem je už dal pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 28.2.2010 21:37

Je zajímavé, že jakmile někdo položí před objektiv fotoaprátu červené nebo načervenalé jablko s dotazem na odrůdu, hned první odpověř na tomto fóru je téměř vždy Idared! Z toho plyne, že Idared je geniálně všeobjímající odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mirek_Novák - (4) - 73.1 (?), 1.3.2010 22:00

Soudě podle fotek, co jsem viděl, to Idared nebude. Ten znám, tohle je ale něco jiného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 1.3.2010 22:51

Z té čtveřice fotek nahoře bych dal krk za to, že ty dvě spodní jablka Idared jsou. Ta dvě horní (ač jsou zřejmě z téhož stromu) tak jasně typická nejsou. Že by Idared vadnul, jako jablko vpravo nahoře, to jsem neviděl. Ale pokud byl celou dobu ve 14 stupních, možné to je.
  Jistě, může to být nějaký jiný, méně známý kříženec Jonathanu. Podobné Idaredu je např. Švýcarské oranžové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 7.142 (?), 2.3.2010 10:27

Ad Wimpi: Do určování odrůd se většinou nepouštím, pokud by mělo být alespoň trochu sofistikované, mělo by vycházet z maximálního počtu pomologických znaků a samozřejmě chuťového srovnání. Zde krátký popis i vzhled k Idaredu přímo naváděl. Měl jsem už Idaredů několik, na různých podnožích a stanovištích a někdy byl rozdíl tak velký, jako kdyby nešlo o stejnou odrůdu. Zejména na M9 byly plody velmi pěkně  vybarvené, vyzrálé a chuťově výborné - ovšem na úkor doby skladovatelnosti, chyběl i typický lesk slupky. Na druhé straně dlouho skladovatelných odrůd podobných Idaredu tak mnoho není. Konečné vyhodnocení (preferoval bych chuťové), zda se o Idared jedná, je na pěstiteli, pokud nechce využít odborných komisí na různých výstavách, jejichž závěry však nemusí být vždy stoprocentní. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mirek_Novák - (4) - 73.1 (?), 28.2.2010 21:11

Tak zde jsou stopkou dolů. Díky Novák

1
1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.242 (?), 25.3.2010 21:24

Tak nevím, nemohlo by jít o Parménu zlatou?

Těžko hodnotit podle fotky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika