Kam se poděl Šampion?



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 73.141 (?)
3.10.2016 8:57

Každému chutná něco jiného a je to přirozené.Pro mě je Šampion chuťově stále špičkovou odrůdou a trochu mě útlum v nabídce této odrůdy překvapuje.Ovšem odrůd jabloní je tolik, každý se má kam vrátit nebo vyzkoušet něco nového lišicího se výrazně od novinek našeho novošlechtění které jste dal do uvozovek.Nyní nejvíce frekventované a doporučované Merkur a Admirál mají ve své genetické výbavě opět Rubín (Bohemia) a vliv těchto odrůd v novošlechtění je vždy výrazný.Tím je proboha nechci nijak snižovat.Naopak, jistě svou vysokou kvalitu mají.Admirál si letos vysadím zvláště pro jeho trvanlivost skladování.Budu letos rušit Gloster.Něchtějí mě ho doma už jíst.Asi jsem je moc rozmazlil.Tak jej Admirál nahradí. Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 123.101 (?), 14.11.2015 12:57

Šampion se nikam nepoděl. Letos jsem sklidil cca 60 kg ve velmi dobré kvalitě a bez postřiků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?), 3.10.2016 7:14

Např. v Polsku, kde je ovocnářství na vysoké úrovni, je Šampion jednou ze stěžejních odrůd. Mně tato odrůda chuťově moc neoslovuje a když bych chtěl změnu od, jak vy píšete, "chutí Rubínových novošlechtění", tak je spousta jiných možností, kam sáhnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 73.141 (?), 3.10.2016 8:57

Každému chutná něco jiného a je to přirozené.Pro mě je Šampion chuťově stále špičkovou odrůdou a trochu mě útlum v nabídce této odrůdy překvapuje.Ovšem odrůd jabloní je tolik, každý se má kam vrátit nebo vyzkoušet něco nového lišicího se výrazně od novinek našeho novošlechtění které jste dal do uvozovek.Nyní nejvíce frekventované a doporučované Merkur a Admirál mají ve své genetické výbavě opět Rubín (Bohemia) a vliv těchto odrůd v novošlechtění je vždy výrazný.Tím je proboha nechci nijak snižovat.Naopak, jistě svou vysokou kvalitu mají.Admirál si letos vysadím zvláště pro jeho trvanlivost skladování.Budu letos rušit Gloster.Něchtějí mě ho doma už jíst.Asi jsem je moc rozmazlil.Tak jej Admirál nahradí. Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 3.10.2016 10:58

už keď ste spomenuli admiral, má zmysel ho vysadiť na južný, slnečný svah ale do výšky 800-900 m.n.m ale ani nie, lebo nestihne dozrieť? ďakujem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 3.10.2016 13:51

Letošní rok přál u nás více Šampionu než Rubínu, ze kterého jsem postupně odnosil v kbelících většinu spadených nahnilých plodů na kompost. Naproti tomu Šampion na sousedním pozemku se pochlubil velice pěknými plody bez strupovitosti. Tak nevím, jestli nakonec nebudu Šampiona přeci jen roubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 3.10.2016 13:55

zase som offtopic, ale keď naroubujete niečo, tak ako dlho trvá, kým má konár prvé plody? viem, že to sa nedá presne, ale 5 rokov, či? ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 3.10.2016 17:48

To je různé podle odrůdy a podle podnože 3- 5 a více roků. Ale roubování kvůli první úrodě, což představuje jen pár plodů, se přece nedělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 3.10.2016 17:58

ďakujem, mňa to len zaujíma, že ako dlho trvá, kým je vôbec z toho nejaký úžitok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 4.10.2016 23:51

To bunny:

Pochopil jsem že pěstujete jabloně v nadmořské výšce 800 - 900 metrů. Pro Vás platí trochu jiná kritéria, než pro většinu účastníků tohoto fóra. Z vlastní zkušenosti vím, že se oplatí sem nahlížet, ale přebírat informace musíte opatrně a většinou je třeba se spolehnout na své zkušenosti. Ve vašich podmínkách ovšem sbírání těchto zkušeností trvá hodně dlouho, protože zatímco v nížině, když vysadíte stromek, tak máte ochutnávku za dva, nejpozději tři roky, na horách mnohem později (a někdy, i při největší péči, vůbec).

Obvykle v nížině nemá moc smysl jabloně přeroubovávat. Je lepší vysadit nový stromek. Na horách si vážíme toho, že stromek zakořenil a přežil a je výhodnější ho přeroubovat. Po přeroubování je plodnost za dva až pět let, podle odrůdy a podmínek.

Jestli Admirál u Vás dozraje, to Vám taky nikdo neřekne, to musíte vyzkoušet. Osobně bych řekl, že ve většině let ne, ale někdy se může zadařit. A pokud se bude dál globálně oteplovat, kdo ví, co bude za pět let.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 5.10.2016 0:48

ďakujem pekne za reakciu. mne stačí, keď napíšete, že asi nie. ja to skúsať nebudem :) mňa zaujala tá dlhá skladovateľnosť. dnes som sa zastavil v škôlke, sme trochu o tom rozprávali a prišli sme na to, že asi by som zimné odrody nemal vôbec pestovať, len jesenné. pre mňa je cenná rada aj to, že to tu trvá dlhšie a nemám sa riadiť tým, že 2-3 roky napr. nevadí, raz sa to naučím :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika