Jak úspěšně zasít jadérka/semena jabloní



host - 174.49 (?)
23.4.2011 8:32

Loni v únoru jsem vzal jablka skladovaná v chladném sklepě, vybral z nich semínka, přes noc jsem je nechal ve sklenici s vlažnou vodou a druhý den jsem je dal do květináče s kompostem (tak 2 cm pod povrch). Květináč jsem nechal v teplé místnosti. Do začátku jara vzešla zhruba polovina rostlinek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
zu1234 - (5) - 153.151 (?), 17.11.2010 22:09

Děkuji za odpovědi!

Semena jsou z plodivoké jadernice.

Polovina je už v zemi (v písku), druhá poloviny v ledničce.

ZU

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 22.3.2011 12:07

Na podzim jsem podle zdejších rad do písku v květináčích nasypala jabloňová jadérka (v mém případě konkrétně Matčino, které v tu chvíli bylo právě k dispozici). Jeden květináč mi vyhrabal pes, proto jsem ostatní radši cca v únoru přemístila do studeného skleníku. Minulý víkend jsem květníky kontrolovala, žádný "pohyb" nebyl patrný. Leč o posledním víkendu začaly jablůňky vykukovat. Vysypala jsem je a zjistila, že jsou až deset centimetrů dlouhé. Jak hluboko je mám nyní zasadit, aby zdravě rostly?

Časem je chci naočkovat letními odrůdami a vysadit do přírody podél polních cest, na břehy stok či okraje lesů (pro náhodné výletníky). Uvažovala jsem o tom, že bych místo očkování při konečné výsadbě "utopila" pro případ okusu zvěří (ze začátku mladé stromky navíc oplotím). Je to rozumné?   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.135 (?), 8.11.2010 17:13

Aby semena vyklíčila, tak musí projít stratifikací. Pokud chcete semena vysadit doma, tak semena vysaďte do zahradnického substrátu. Před výsadbou je ponechte suchá 2 měsíce v chladničce.  Můžete je suchá vysadit i teď do čistého záhonu. Jádra musí být odebrána ze zralých plodů. Obě možnosti mám odzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.183 (?), 8.11.2010 18:54

Také se letos chystám zasadit semena jabloní a hrušní pro vypěstování podnoží. Jednou věcí si vůbec nejsem jistý, a sice tím, jak matečný strom ovlivňuje budoucí semenáček. Bude v růstu semenáčků rozdíl, pokud budou semena z odrůd plodů vyrostlých na málo nebo bujně rostoucích podnožích? Nebo budou semenáčky ovlivněny pouze odrůdou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 8.11.2010 20:03

Spíš než podnoží, mohou být ovlivněny krom mateřské i opylující odrůdou. Tedy každý semenáček může mít jiné vlastnosti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 8.11.2010 20:12

Takže je jedno, zda semena vezmu z vysokokmenu, nebo ze zákrsku?

Mám jednu starou jabloň s průměrem kmenu přes půl metru a doufal jsem že semenáčky by mohly vzrůstnost podědit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 8.11.2010 20:17

Jestli by nebylo jednodužší koupit hotové podnože - ale dají se běžně sehnat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.11.2010 20:29

Úplně jedno to není. Slabě rostoucí odrůda ani na bujné podnoži stěží naroste do půlmetrového kmene. Takže ta stará jabloň bude asi bujnější i odrůdou.
   Spíš bych se ale orientoval na odrůdy, které v minulosti sloužily jako ověřené podnože. Krom planých jabloní, které dnes už těžko kde najít, se používaly Jadernička, Croncelské, Northern Spy, Antonovka aj.. Já bych zkusil z novějších odrůd Produktu, její růst, vitalita se mi líbí, ale jaké by dala potomstvo, Bůh suď 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.11.2010 21:13

Stratifikace u jabloní je 80 až 100 dní. Co je důležité je hloubka budoucího výsevu. U jiných ovocných dřevin je to jiné. U jabloní 1 až 1,5 cm do hloubky. Příroda to má tak zařízené aby pod stromem nevyklíčil prales, tak jenm nějaký zlomek promile náhodně se "usadí" ve správné hlouce je schopno vyrašit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.49 (?), 23.4.2011 8:32

Loni v únoru jsem vzal jablka skladovaná v chladném sklepě, vybral z nich semínka, přes noc jsem je nechal ve sklenici s vlažnou vodou a druhý den jsem je dal do květináče s kompostem (tak 2 cm pod povrch). Květináč jsem nechal v teplé místnosti. Do začátku jara vzešla zhruba polovina rostlinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika